Artık Nefes Alamıyorum!

Yazar Hakkında

 • İsim: Tahsin
 • Yaş: 30
 • Şehir/Ülke: İstanbul / Türkiye
 • Meslek: Özel Güvenlik Görevlisi
 • Kaybedilen Miktar: 500.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 5 – 7 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Babamın Tarlası, Kredi Kartları, Krediler
 • An İtibariyle Kalan Borç: 300.000 ₺

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle şu anki ruh halimden bahsetmek istiyorum. Evet tahmin ettiğiniz gibi tam bir yaşayan ölü gibiyim. Bundan 7 sene önce abimin “6 tane maç ver de kopun yapalım” demesiyle başladı her şey. O günü hiç unutmam 6 maçın altısı da gelmiş, 3 liraya 330 lira kazanmıştık ve o günden sonra hikayem başladı. Gene de iddaa bayisinde oynadığım oyunlar pek koymuyordu ta ki o gece ek işe gittiğim günden sonraya kadar.

Özel güvenlik görevlisiyim. Evli ve bir çocuk sahibiyim. Ek iş olarak gittiğim sitede iki kişi güvenlik kulübesinde nöbet tutuyorduk. Daha sonra bu yanımdaki arkadaşa baktığımda kafasını telefondan ayıramıyordu. “Ne yapıyorsun?” diye sorduğumda sırıtarak; “oturduğum yerde para kazanıyorum” demesin mi! Daha sonra yanına yanaştığımda şeker oyunu oynadığını gördüm. Yani Sweet bonanza!

Tabi o zamana kadar oyunun ismini bile bilmiyordum. Daha sonra bana bakiyesini gösterdi. 12 bin lira vardı hesabında. Bana 1 liradan başlayıp o gece 12 bin lira yaptığını söyleyince benim beynime iyice girdi bu olay ve sonra “sana da hesap açayım, ufak ufak nöbetteyken oynarsın!” dedi. Lanet olsun o geceye. Günlük 120 TL için gittiğim ek iş hayatıma mal oldu resmen. Herkes gibi 100 lira yükleyip 2500’e kadar çıkardım. Daha sonra öyle bir keyif almaya başlıyor ki insan, her şey o 2500 bakiyeyi bitirene kadarmış.

Sonra bin TL bin TL atmaya başladım. Bu böyle sürdü ve bir ayda tam 20 bin TL borç olmuştu. Keşke durabilseydim. O 20 bini kabullenseydim ondan sonra o “20 bini kurtaracağım” derken bir gecede tam 50 bin daha verdim. Oldu mu sana 80 bin tek başıma çalışıyorum askeri ücretin bir tık üzerinde maaş alıyorum. Tek derdim eşime aileme söylemeden bu borcu kapatmaktı. Tabi durabilseydim. Ama ne yazık ki duramadım. Lanet gelsin bana ki duramadım. En çokta ne koyuyor biliyor musunuz? Çocukla dışarı çıkarken “baba bana şu oyuncağı alırımsın?” dediğinde 100 liralık oyuncağı alamayıp bu lanette acımadan 3 bin, 4 bin, 5 bin tek seferde vermekti.

Neyse oynamaya devam ettim. En sonunda çıkılmaz bir hal almıştım. Tamı tamına 220 bin borç olmuştu ve iki seçenek vardı. Ya intihar edecektim ya da eşime aileme söylemek zorunda kalacaktım. Çünkü aldığım maaş kredilere yetmemeye başlamıştı . Neyse eşimi aldım yanıma. Annesi babasını çağırdım. “Sizinle konuşacaklarım var” dedim geldiler. Dedim “böyle böyle bir durum var ama kumar borcu değil de Bitcoin de battım. İsterseniz kızınız boşanabilir her şeye razıyım.”

Yapacak hiçbir şey yoktu. Neyse ağladı falan eşim daha sonra babama kendileri söylemiş. Babam aradı beni içim gitti. 70 yasındaki adam telefonda hüngür hüngür ağlıyordu. Dedim “baba gerçekten ölmek istiyorum.” Bana dediği şu oldu; “tamam sen canını sıkma, tarlayı satıp borcunu kapatacağım!” tabi tarla sadece onun değil. Aynı zamanda 4 tane abisinin payı var. Neyse bir şekilde sattı tarlayı ve 200 bin liralık kredimi kapattı. 10 bin lira kredim kalmıştı. Binlerce kere yemin ettim anneme babama “daha oynamayacağım” diye. Allah benim belamı versin o kadar acı çektim bu lanetten ama akıllanmadım.

Daha sonra o 10 bini çıkarıyım derken zamanla borç tekrar 200 bin seviyesine geldi. Avans hesaplar kredi kartları, hepsini patlattım. Yani en başa geri geldim ama bu sefer ne annem ne babam nede eşim duymadan benim bu borcu kapatmam gerekiyor. Çünkü babam duyarsa şeker hastası kesin kaldıramaz. Eşim duyarsa kesin boşanır. Çocuğu bile göstermezler. Yani öyle bir çukura girmişim ki çıkamıyorum.

Akşamları işe gelince sadece kuru ekmek yiyorum. Günden güne eriyorum, bitiyorum. Bu kadar borcu nasıl ödeyecem bilmiyorum. Eşim duyarsa yuvamız kesin yıkılır bu sefer aldığım maaş kredilere gidiyor ve yeni başlayacağım ödemelere. İntihar etmekten başka çare bulamıyorum. Allah’ım sen yardım et bana. Son olarak sakın ama sakın kaybınızın peşinden gitmeyin. Yoksa benim gibi çıkılmaz bir hal alırsınız. Allah’a emanet olun.

4 Yorumlar

 1. Benimde 71 bin lira borcum var, ailemin haberi yok.
  4 aydır ödüyorum, 4 aydır kumara para kaptirmadim. Bazen şeytan dürtüyor ama kendimi tutuyorum.. bu his başlarda 2 günde bir gelirdi ama şuan belki hafta da 1 kere.
  Umarım kurtulurum

 2. Furkan Korkmaz

  Kardeşim namaza başla ve ağlayarak tüm samimiyetinle her gün her sabah her vakit Allah’a yalvar bi kapı açılır elbet.

  5
  1
 3. Tahsin merhaba,
  Şimdi bana gene kızacaksınız ama bu oyunu oynayan olarak söylüyorum. Bu sefer üslubumu bozmayacağım. Kimseye kumarınızı göstermeyin. Göstermeyin abicim egonun yeri değil. Bakın kimin nasıl bir ruh haline sahip olduğunu bilmiyorsunuz. En samimi dostunuz bile olsa. Bu adam gibi bir arkadaşınızı veya tanıdığınız hadi hiçbiri değil diyelim bir insanı intiharın eşiğine getiriyorsunuz. Suçu oynayana yıkmayın. Kendi vicdanınız rahat olsun. Kendin yakmışsın kendini arka planda milyonların gitmiş, o gün 100 liraya yaptığın 5 bine havaya uçup paylaşıyorsun.

  Kumarın ne olduğunu herkesten iyi bilen kardeşlerim, sözüm hepinize. Bırakamıyorsanız bile başkalarının günahına girmeyin. Bunun vebali çok ağırdır çünkü tabloda görüldüğü gibi bu adam babasının tarlasını ata mirasını o kansızlara verdi, doymadı çocuğuna alacağı oyuncağın! Parasını gene verdi. Bu insan sadece kendini değil hem kendi yuvasını hem anne baba ve sevdiklerinin yuvasını yıktı. O gariban insanların ne suçu vardı. Emekli olmuş kalan ömrünü mutlu mesut yaşamak için planlar yaparken şimdi ölümünde bile gözleri kapanır mı bilmiyorum. Yapmayın dostlarım, kimsenin günahına girmeyin yemin ederim vebali çok ağır bunun.

  İkinci bir konu ise, ah be adam, o zavallı insanlar sana kıyamamış yılların birikimini veya baba yadigarı tarlasını verip kapatmış. Lanet olsun o 10 bine onu da çalışıp ödeseydin ya! Kumarcıların arkasına sığındığı bir lafa ben çok ta katılmıyorum. Yok kalanı da kapatıp bırakacaktım. Ah be ahmak adam. Seni bu hale sokan sistemden daha ne umuyorsun. Sen zannediyor musun o gün 10 bin çıkarsaydın 200 bini hedefine almayacağını. Tekrar 200 bin seviyesine gelen bir adam sence çıkar mıydı 10 bini alsaydı! Nah çıkardı! Kendinizi biraz tanıyın be dar pencereden beynin emrine geçmişsin, dopamin kaynaklı boşluğunun doldurma peşindesin sadece.

  Çıkmaza girince bırakırsın tabi arpan bitti. Hepinize açık ve net söylüyorum buradan, aileniz yardım edip borcunuzu siliyorsa bunu fırsata çevirene ben acımam. Ne durumda olursa olsun! Bu kansızlıktır! Bunun başka açıklaması yok. Bağımlılığın götüne saklanıp topu bizim insanımız gibi şeytana at rahatla senaryoları çizmeyin! Ben sizden daha beter olduğumu her fırsatta söylüyorum, ben bırakıp mücadele edip günde 16 18 saat çalışıp eşek gibi borç temizlediysem sende yapacaksın. Yaşın kaç daha senin ya! 3 güvenlik yapacaksın, 5 saat uyuyacaksın. Ağlamayacaksın. Cezanı çekeceksin. Öyle ben intihar edeyim demek kolay. Madem bu insanları bu kadar düşünüyorsun al benden sana öneri. Git 3 iş yap, para kazan, onun yanında Sweet bonanzaya harcadığın enerjini datanı bir online ürün satmaya harca, oradan da 3 5 gelsin, neyse ne. Sen mücadele ver ki Allah senin bu eforunu boşa çıkarmaz emin ol buna.

  15
  • Kumar bağımlısının borçlarının kapatılmasını doğru bulmuyorum.

   Bağımlı insanın dopaminin etkisiyle beyni moleküler değişime uğrar. Beynin; Duyguları kontrol etme, kararlar alma, bilinçli düşünme gibi becerilerden sorumlu olan bölgesi olan Frontal (ön) lobu hasara uğrar. Yaşadıklarından hiçbir zaman ders almayıp, freni patlamış bir kamyon gibi her şeyi yıkıp tekrar tekrar kumara yönelmesinin sebebi budur.
   Sağlıklı bir insanın beyninde koordineli çalışan ”dur” ve ”devam” sistemleri birbiriyle bağını koparmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir