Başa Dönme!

Yazar Hakkında

 • İsim: Karayalçın
 • Yaş: 30
 • Şehir/Ülke: İstanbul / Türkiye
 • Meslek: Turizm
 • Kaybedilen Miktar: 500.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları
 • An İtibariyle Kalan Borç: 250.000 ₺

Değerli insanlar benim yaşadıklarımı anlatacağım yazımdan ibret almanız dileğiyle. 29 yaşında bekar ve ailemle yaşayan bir gencim. Bundan 2 yıl kadar önce ilkokul arkadaşlarım ile haftada bir çayına kahvesine okeye giderken daha önceleri birkaç defa oynadığım iddia maç sistemi üzerinden kazandıklarını gösterip övünürlerdi. Sohbet esnasında birkaç site ismi öğrendim ve ilk 500 TL’yi 700 TL yapınca çekmeyi başarmıştım. Ödemeyi almış olmanın verdiği güvenle oynamaya devam ettim.

Zararım 10 katına çıktığında “bırakacağım” dedim ve son paramla oynadığım kupon geldi. Kâra geçtiğimi sanarak kolay parayı rahatça harcadım. Tekrar kazanmak ümidi ile oynamaya devam ettiğim süre boyunca ara kazançlar dışında sürekli kaybediyor ve ailemden, kız arkadaşımdan, çevremden uzaklaşıyordum. 40-50 Bin TL borcum varken bıraktım ve “tekrar oynamam” diyerek güzel bir işe başladım. Gerçekten güzel paralar kazanıyordum. Borcumu ödemiş ve rahattım.

Otelde çalıştığım iş arkadaşım ile aynı lojman odasında kalıyordum ve iddia bağımlısı olduğunu zaman içerisinde anladım. Onunda vermiş olduğu tüyolar ile yeniden şansımı denemek üzere yatırım yaptım. Kazancımın iyi olması sebebi ile başta kayıplarım küçük görünüyordu fakat giderek arttı ve artık casino üzerinden daha büyük kazanıp zararımı kapatmak istiyordum. “Keşke yapmasaydım” diyeceğim anlar yeni başlamıştı. İçine doğru çekildiğim bu illüzyon hayatımda yolunda gitmeyen (kız arkadaşım ile olan kavgalarımız) ne varsa kaçtığım bir liman oldu. Zararımın giderek artması bir yana artık oynarken beyinde salgılanan dopaminin hazzı sürekli olarak aklımdan çıkmıyordu.

Param bittiğinde kredi çekip “Bitcoin üzerinden işlem yaparım ve düzeltirim” sandım ama hırsım peşimi bırakmadı. Bir an önce kazanmak ve olumsuz düşünceleri atma dürtüsü ile yatırdığım para günlük al-sat yaptığım için değer kaybediyordu. Sabredemeyip 1 hafta sonra kalan yarısı olan 50 Bin TL ile yeniden kendimi bu tuzağa düşmüş buldum. Neredeyse hiç kazanamadığım 2 hafta içerisinde kendimi mahvolmuş hissediyordum. Maaşımda geldiği gibi borçlara gitmeye başladı ve kalan 5 Bin TL ile bir günde kumardan 60 Bin TL bakiyem oldu. Artık kazanıyorum yanılgısı ile parayı hiç çekmeden oynamaya devam ettim.

Sabaha kadar hepsini geri vermiştim. Doğan güneş benim için batmıştı bile nasıl çalıştım hatırlamıyorum. Yaşama sevincimi kaybetmiştim. Kız arkadaşım ile aramda iyice açılmıştı ama ben sadece kayıplarımı düşünüyordum. Son çare olarak gördüğüm kredi kartını patlatmam ise uzun sürmedi. Yaptığım hataları kabullenmek zaman alsa da artık bedel ödeyeceğim an gelmişti ve durumu ailemle paylaştım. Bana olan desteklerini anlatamam ama babamın bana duyduğu güven yıkılmamıştı. Kız arkadaşım ile olan durumu düzeltmiş ve ciddi bir yola girme arifesindeyiz. Borçlarımı ailem ile ödeme sırasına koydum ve kapatıyorum.

Size bunları anlatmadan birkaç gün önce çalıştığım yerden birinin sözü ile nişan için biriktirdiğim 30 Bin TL civarında parayı ihtiyaçlarıma yetmeyeceği için kar alıp çıkarım düşüncesi ile oynadım. Sonuç değişmedi kumarda kazanamazsın! Aradan geçen zamanda zararım ikiye katlandı ve beynimin uyuştuğunu hissediyorum. Duygusuz bir insan oldum, ağlamayı bile beceremiyorum. Bütün çarelerimi tek tek kırdım. Acı kaldı geriye ve ödenmesi gereken bir bedel! Kendinize ek kazançlar (2. iş) ve ekstra işler belirleyin. Hedefim borçlarımı ödemek ve eski yaşantıma dönebilmek.

Tekrar tekrar başa dönmek yerine artık hayatımda yeni bir sayfa açmak ve yuva kurmak istiyorum. Bunu yapmanın en iyi yolu kendinize yeni bir hedef belirleyip ona adanmak olduğunu düşünüyorum. Oynamadan önce aklımın ucundan bile geçmeyen oynama dürtülerini bastırmak zor olsa da bunu başarabilirim.

6 Yorumlar

 1. Kumar bağımlısıydım ve 120 bin lira borcum vardı 6 sene önce. Borcu bir şekilde ödeyip doğu asya ülkelerinden birisine geldim, burada asgari ücret 200 dolar.
  Bilmiyorum türkiye de bulamadığım mutluluğu burada buldum ve kumarı da komple bıraktım.
  Ülke değiştirmek çok işe yaşıyor, tavsiye ederim.
  Bu arada kendi işimi yapıyorum aylik ortalama 1000 dolar civarı kazanıyorum, buraya sadece 25 bin dolar para ile gelmiştim şimdi 12 bin dolarlık arabam ve şehir merkezinde çok güzel bir dairede oturuyorum

  • Merhaba, bu akım trend oldu galiba 🙂 kumardan kurtulmak isteyenler genelde soluğu Asya ülkelerinde alıyor ve buradaki kısmen mutlu yaşama adapte olanlar ciddi anlamda bu işi bırakıyor gibi bir tablo var. Asya denenebilir ama ağır borcunuz varsa öncelikli olarak ödenebilir makul bir seviyelere çekmeden gelmeyin çünkü burada yaşamak gerçekten pahalı ama işçilik ucuz. Para su gibi akıp gidiyor ama kazanılması zor. ha büyük beklentim yok sadece kumar belasından kurtulayım derseniz ortalama bir hayat yaşayabilirsiniz.

   • Türkiye sosyolojik olarak çok kötü durumda,insanlar mutsuz ve çok agresif genelde. Bu gibi sebepler insanları kumara itiyor.
    Yaşadığım ülke de ekonomi türkiye ‘den daha betwr ama kumar oynayan yok denecek kadar az. Insanlar mutlu olmayi biliyor asya ülkelerinde

  • merhaba, hangi asya ülkesine gittiniz ve suanki işiniz nedir?

 2. Öncelikle güzel ve akıcı bir üslupla imla noktalama ve Türkçe karakter kurallarına uyup beni yormadığın için teşekkür ediyorum. Hikayelerinizi gereken uzunlukta, imla kurallarına uyup Türkçe karakter ve noktalama işaretlerine uygun bir şekilde gönderdiğinizde hikayelerin paylaşma hızı da artacak böylelikle günde neredeyse 1 hikâye okumuş olacaksınız.

  Gelelim yorumuma, kumar özellikle düze çıktığın anlarda ağır baskı uygular. Bunun sebebi ise maddi anlamda buna elverişli olmanın bilinci ve bunu koz olarak kullanan içerden gelen o tatlı mesajlar. Sana durup dururken diyor ki; “hadi düze çıktın. Artık kaybettiklerini alma zamanı. Borcun yok seni sıkıştıranda yok, şöyle sadece 1000 TL atalım, yavaş yavaş yükselte yükselte zararı çıkarıp bu defteri tamamen kapatalım!” burada iki komplikasyon var. Birincisi beyin öc alma duygusunu fitilliyor ve sana sadece 1000 TL oynayacağının garantisi veriyor. Başlarken nasıl emin olduğunu hatırlarsan bu tezi iyi anlamış olursun. Oyunun içine seni attığında artık sen sen olmaktan çıkıyorsun ki bir sürü faktör giriyor işin içine. Birincisi, susturup dinginleştirdiğin dopamini yeniden harekete geçiriyorsun. İkincisi kazanacağının garantisi yok ve genelde kaybediyorsun. Kafanda kurduğun oyuna başlamadan önceki hiçbir denklemi sistemin içinde gerçekleştiremiyorsun. İnan bana insan psikolojisinin bu sistem karşısında sabırlı olma şansı yok çünkü hep kazanmıyorsun! Genelde kaybedip tekrar farklı mesaj bombardımanlarıyla dibi görmeden çıkmıyorsun ve günün sonunda gene bir yıl belki 3 yıl krediyle feda ediyorsun.
  Kumar herkeste böyle çalıştı ve böyle de devam edecek. Hele borç batağındakilerde bu illizyon daha derin. Bu illüzyonu kitabımda tek tek açıkladım. Okumanı tavsiye ederim. En azından kendine dışardan nasıl bir karaktere büründüğünü ve illüzyondayken nasıl sen olmadığını iyi anlaman açısından çok önemli. Umarım bir daha bu yollara girmez hayatına bakarsın. Çünkü yaşanılanlar hep aynı, sadece bu döngüyü kırabilenler benim gibi kumar konusuna artık bir nefret duygusuyla bakabiliyor.

  Ben ağır bir bağımlıydım ve şu anda ağır bir nefret duygusuyla kumara bakıyorum. İnaın bana sizin dürtü dediğiniz şeyler bende nefret olarak yansıyor. Çünkü bilinçlendim ve kendimdeyim artık. Gerçek hayata adapte oldum. Rabbim herkese bu mutlu günleri nasip etsin. Hayat herşeye rağmen yaşamaya ve mücadele etmeye değer!

  E- Kitabın Linki: https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/lluzyon-1

  • Hocam ben de 6 sene bağimli olarak devam ettim sınırları çok zorladım en az senin kadar aci çektim ve şuan 1 aydır oynamıyorum dediğin gibi artik ben de kumara nefretle bakıyorum oynayanları görünce üzülüyorum beyinde iyileşme mi oldu bilmiyorum ama bırakmak isteyenlere Allah yardim etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir