Bir de Kadından Dinleyin!

Yazar Hakkında

 • İsim: Aslı
 • Yaş: 20
 • Şehir/Ülke: Türkiye
 • Meslek: Kasiyer
 • Kaybedilen Miktar: 100.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Kazançlarım
 • An İtibariyle Kalan Borç: 50.000 ₺

Merhabalar, çokça yazı okudum ancak bir kadın yazısına rastlamadığım için, bir kadın tarafından da dinlemenizi isterim. Öncelikle beni lütfen yargılamadan yazımı okuyun, şu an o kadar çöküş dönemindeyim ki sizin eleştirelinizi kaldıracak durumda değilim. Kimseyle paylaşamadığımdan ötürü buraya yazma kararı aldım. 15 yaşımda bir yakınımın bana göstermesi ile rulet sevdam başladı. O zamanlar ekonomik özgürlüğüm yoktu. Harçlıklarımla 20 30 TL’lik oynayıp bırakıyordum. İlk zamanları bilirsiniz şansa hep kazanılır. 100 200 300 500 o yaşlarda çok güzel geliyordu.

O zamanlar ufak tefek kayıplar başlamıştı ancak hesapladığım zaman kendi kazandığımı kaybettiğimi net görüyordum. Durur muyum? Asla! Göze batmayacak şekilde kazan kaybet kazan kaybet şeklinde geçti. Ta ki 17 yaşıma girene dek. 17 yaşında artık güzel bir gelirim vardı ve maaşımdan ufak ufak atmaya başladım. Bir gece gözüm döndü ve tüm maaşımı ikiye katlamak ümidi ile başladım oynamaya. 1 dakika, ama sadece 1 dakika içerisinde bütün maaşım eridi gitti. Tek yaşıyordum. Diğer gün kira fatura günüydü. Cebimde bildiğiniz 0 var ve ay sonuna daha 29 gün.

Destek alacağım kimsem yoktu. Aile arkadaş, kimse yoktu. Gece boyu düşündüm. “1 gecede giden parayı nasıl yerine koyarım” diye ve bir internet sitesine denk geldim. İşte asıl başlangıç burada başlıyor. Bu yazımı iyice okuyun ki tek kaybettiğimizin para olduğunu sanmayın. En azından ben sadece para kaybetmedim, kendimi de kaybettim. Evet arkadaşlar tahmininiz gibi kaybolan parayı sadece kendimi satarak kazanabilirdim. 1 gecede bunu yaptım ve parayı tekrar yerine koydum. Kendime söz verdim “bir daha yapmayacağım” diye. Ancak durur muyum? Asla. 18 yaşında ufak ufak bırakmaya başlamıştım ve ne kötü ki ben hiçbir zaman bağımlı olduğumu kabul edemedim.

18 yaşımda iş dolayısı ile Batum’a gittim. Tabi ben durur muyum? İnternettekilerden daha da güzel masalar. Üstelik alkol yemek tattılar her şey bedava. 1 senede 75 bin kaybettim orada. Borçsuz gidip çalışıp üstüne borçla geri döndüm. Bitti mi? Hayır! 19 başlarında bu lanete daha da bağlanmıştım. Ancak ben bağımlı olduğumu KABUL ETMİYORDUM. Bana göre hepsi yanlış taktiklerdendi ve yine büyük bir miktar kaybedip parasız kaldım. Üstüne borçlarım ve ödemem gereken faturalarım vardı. YİNE YAPTIM. 20.03.2023 20’li yaşlarımın başındayım. Bugün de yine benim için büyük bir rakam kaybettim ve artık kabul ediyorum ben BAĞIMLIYIM.

Yalnızım, bağımlıyım, bir ton borcum var ve intihar eşiğine geldim. Açıkçası burayı keşfetmeseydim birkaç saat önce bu eylemi gerçekleştirmiş olacaktım. Şu an ara ara krizlerim geliyor ancak diğer arkadaşların da yazısını okudukça biraz da olsa yalnız olmadığımı hissetmeye çalışıyorum. Bugün bıraktım, Bağımlı olduğumu şayet fark etseydim bu yazıları yazmaya ihtiyaç duymayacağım zaman da bırakabilirdim.

Evet, bugün itibari ile bıraktım ama ben çok şey kaybettim arkadaşlar. Paramı kendimi, her şeyimi kaybettim açıkçası. Ne yaparım bilmiyorum ancak bildiğim tek bir şey var yaptıklarımın hiçbirisini yapmayacağım! Bu yazıyı hem bir kadının ağzından okuyup hem de benim gibi bağımlı kadın arkadaşlar varsa olabilecekleri anlattım. Her zaman kasa kazanır. Her şey yerine bir şekilde konulur ama ben yerine koyamayacağım bir şeyi kaybettim. Gençliğim çocukluğum bitti.

3 Yorumlar

 1. Merhaba arkadaş. Senin hikayenin altında benim hikâyem mevcut. Biz daha çok genciz, hatta sen benden bile gençsin. Eminim şu an 30lu yaşlarda bu bataklığa düşmüş biri “keşke ben de 20 yaşında olsaydım 1 milyon borcum olsaydı” diyordur. Bundan sonraki süreçlerde ara ara şeytan dürtüp seni oynamaya itecektir. Kendine hakim olup, zihninin bu illeti reddetmesini sağlamalısın. Etrafına bak ve muhasebeni yap, kumar illetinden kim parayı bulmuş da biz bulalım. Kumar bazen bize iyi yüzünü gösterip kazandırabilir ama finalde kazanan hep kasadır. Hiç şaşmaz, finalde her şeyimizi alırlar. Birkaç ay önce ben de ‘benim için’ yüklü sayılabilecek miktarlar kaybettiğim zamanlar sinir krizi geçirdim. Kaybımdan ve boş kumar uğraşımdan ötürü kendimi değersiz hissedip intiharı aklımdan geçirmedim değil. Hatalarını zihnine monte edip öyle yaşama. “Geçmişiyle yaşayanın geleceğini s*keyim” diye argo bir söz vardır 🙂 hatalarımızla yaşarsak kendimizi yıprattığımızla kalırız. Geleceğimize, gelecek aydınlık günlere odaklı yaşayalım.

 2. İnsanın başına bu hayatta herşey gelebilir bu bizim imtihanimiz Allah c.c bizi böyle siniyor . Benimde senden kalır yanım yok yani daha dün kaybettim 20 k toplam borcum 150 bin TL defalarca birakcam dedim sonuç yine aynı kazanmiyorumda kaybedeceğini bile bile oynuyorum .eşşeğin anıta anıra canavara karşı vardığı gibiyim .amma ben beni alistirana hakkımı helal etmiyom .zehir zemberek olsun

 3. Aslı merhaba,
  Öncelikle medeni cesaretini toplayıp böyle açık yüreklilikle kumar bağımlılığının insanı hangi noktalara götürebileceğini bir kez daha gözler önüne sermenden ötürü teşekkür ediyorum. Eminim bu mesajın birçok hanım arkadaşımıza net bir şekilde ulaşacaktır. Öncelikle bu konunun bir bağımlılık sorunu olduğunu anlaman ve buna göre yol haritanı çizmen güzel olmuş. Bu senin yaptığını bir tek sen değil, özellikle uyuşturucu bağımlısı bayanların düştüğü vicdan acıtan ve maalesef hayat karartan bir durumdur.

  Konu üzerine çok yorum yapmak istemiyorum ama sana tavsiyem iyi bir doktorla yönetmen bu süreci. Sebebine gelirsek, biz toplum olarak özellikle genç kızlarımızın muazzam önemsedikleri toplumsal değerlerimizden birinin böyle bir şekilde zedelenmesi, bu işi travmatik bir boyuta taşıyabilir. İnan bana faydasını görebileceğini düşünüyorum. Ayrıca kumarın gerçeklerini net bir şekilde anladığını varsayıp bundan sonraki hayatını daha güzel bir şekilde yaşayabileceğine inanıyorum. Allah yardımcın olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir