Çekirdek Çitlemek!

Yazar Hakkında

 • İsim: Ahmet
 • Yaş: 30
 • Şehir/Ülke: Batman / Türkiye
 • Meslek: Öğretmen
 • Kaybedilen Miktar: 3.000.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 10+ Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Kredi Kartları, Birikimler, Aile, Krediler
 • An İtibariyle Kalan Borç: 150.000 ₺

Ben Ahmet 30 yaşında devlette çalışan bir öğretmenim. 10 sene önce sonu olmayan dipsiz bir kuyunun içine düştüm. Batman’da fakir bir ailede dünyaya gözlerimi açtım. Çocukluğum travmalarla geçti. Ortaokulda oynadığım ilk kupon 2 liraya 10 lira veriyordu ve tutmuştu. Hayvan gibi mutlu olmuştum ve böylece kumarla tanışmış oldum. Üniversite 2. sınıfta canlı casinoya başladım. İlk büyük kayıplarımı üniversite 4. sınıfta yaşadım. Okulumu dondurup bir şantiyede tuvalet temizledim 3 ay boyunca. O aralar kumara ara vermiştim ve oynamayacağıma yeminler etmiştim. Tabi öyle olmadı.

Borcu temizleyip döndükten sonra tekrar başladım. Zaman geçti, okulumu bitirdim. Beden eğitimi öğretmeni olarak atandım. O aralar aklımda pek kumar yoktu dolayısıyla borcum da pek yoktu. Atandıktan sonra para yolları açıldı tabi. Bana o zamana kadar hiç kredi, kredi kartı vermeyen bankalar vermeye başladı ve bende bu kaynakları kullanarak kaybetmeye başladım. O kadar kaybettim ki artık maaşım ödemelere yetmiyordu. Bunun yanında birde tefecilere bulaşmıştım.

Durumu ablama anlattım ve o da kredi çekip borcumu kapattı. Ben yine durmadım ve maalesef herkesin yaşadığı gibi yine battım. Ablama tekrar söyledim. O da anneme, babama ve kardeşlerime anlattı durumu. Geldiler evime beni alıp anne babamın evine götürdüler. Tüm aile benim borcum ve kumara olan bağımlılığım için toplanmıştı. Ailemin benim askerliği bedelli yapmama için ayırdığı parayla borcumu ödediler ve her şey çözüldü.

Çok mutluydum ta ki bir sonraki güne kadar. Tek başıma kaldığım evime geçip tekrar oynamaya başladım. Bu sefer çok daha travmatikti. Çünkü kumara para dayanmadığı gibi ben para bulmak için evdeki tüm eşyaları sattım. En son üstünde yattığım baza kaldı ki maalesef onu da satıp bir dakikada bitirdim. Artık aileme gidemezdim. Çünkü babam “bir daha oynarsan seni de kendimi de öldürürüm, ailemiz senden kurtulur!” demişti. Aç kaldım günlerce ve her sabah gidip öğretmenlik yapıyordum.

Bu Yazı İlgini Çekebilir: Ortadoğu’da Dönen Kumar

Bir gün hiç unutmam o kadar aç kaldım ki evin tüm raflarını karıştırdım belki bayat ekmek, yiyecek bir şeyler bulurum diye ve 1 kilo çekirdek buldum yıllarca hiç açılmayan bir rafta kalmıştı. Oturdum saatlerce ama saatlerce ağlaya ağlaya, zırlaya zırlaya karnımı doyurmak için çekirdek çitledim. Yedam’a başvurdum. Kapıdan içeri girerken psikoloğun yanında çocuk gibi ağladım. 6 ay uzak kaldım ama yine başladım kumara. Bir gün bir gece 250 bin kazandım. Lanet olsun kazandığımı sandım. Gidip fiziki altın aldım. Daha öncede kazanınca bunu yapıyordum ancak dayanamayıp bozdurup oynuyordum.

Yine öyle oldu. Tüm altınları bozdurup hepsini kaybettim. Artık büyük paralara alıştığım için 5-10 binle oynamak beni tatmin etmiyordu. Bankadan 100 bin kredi çektim ve onu da kaybettim. İşin aslı şu ki 10 senedir sadece kumar için para kazanıyor, kumar için yaşıyorum ve hala bırakmış değilim. Yıllarca zombi gibi yaşıyorum. Ortaya ruhsuz, saygınlığı kalmayan, dopamin bağımlısı, her şeye geç kalmış, hayattan gram zevk almayan bir insanın dramını bırakıyorum. Size kumar oynayın veya oynamayın demek istemiyorum. Bu tamamen bir tercih meselesi. Hayat sizin, seçim sizin!

Güncel Video ve Hikayelerden haberdar olmak için Türkiye’nin İlk ve Tek Anti-Kumar platformu olan www.kumarpismanliktir.com’u aşağıdaki sosyal medya kanallarından da takip edebilirsiniz. Ayrıca sizin de benzer hikayeniz varsa, sizde bu platformda paylaşarak dayanışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

İletişim: https://kumarpismanliktir.com/iletisim/

Hikaye Gönder: https://kumarpismanliktir.com/hikaye-gonder/

İllüzyon E-Kitab: https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/lluzyon-1

Facebook: https://www.facebook.com/Kumarpismanliktir

Youtube:  https://tr-tr.facebook.com/Kumarpismanliktir/

8 Yorumlar

 1. Dostum inan burda yazılan hikayeler içinde en çok seninkine üzüldüm tabiki her hikaye üzücü ama bazi kişiler bir şekilde sıyrılabiliyo bu işten ailesi sayesinde vs ama kimi kimsesi olmayan insan için çok ayrı bir seviye bu bağımlılık yaşadıklarımız hep benzer şeyler hatta bir kaç ayrıntı dışında hep aynı şeyleri yaşıyoruz bu öyle büyük bir bela ki insanın içine bir kere girdimmi bırakmıyo kolay kolay çıkmıyo belki çaresizlikten belki acizliğimizden yine tekrar tekrar aynı çukura düşüp ordan medet arıyoruz. Ama bu işin bir sonu olmak zorunda gerekiyorsa tüm işimiz gücümüz ugrasımız bunu bitirmek için savaşmak olmalı her yeni güne bunun için uyanmalıyız çünkü devam ettiğimiz sürece bu işin sonu sürekli kötüye gidecek buna eminim hasbel kader kazansak bile zaten o parayı asla yiyemiyorsun yine dönüp dolaşıp oraya gidiyo kısır döngü gibi allah hepimizin yardımcısı olsun güçlü olun dostlar güçlü olalım kardeşler abiler bize bizden başka kimse yardımcı olamaz !

  • O kadar haklısın ki ama şu var biz oynadığımız o kadar süre boyunca gerçek dertlerimizi sorunlarimizi kişisel problemlerimizi bir köşede bıraktık. Onlar kuluçkaya yatmış bizi bekliyor ne zaman kumardan vazgecsek onlar uyanıp bizi ağır depresyona sokuyor ve depresyondayken o kötü ruh halinden kurtulmak için tekrar kumara dönüyorsun bu bir kısır döngü ve bunu yenmek gerçekten zor.

 2. Geçmiş olsun kardeşim. Ben de öğrenciyim. Aynı talihsiz olay benim başımdan da geçti. Bir öğrenci için yüklü sayılabilecek miktarda borç altına girdim. Eskiden günlük harcamalarımı bile kumardan kazanmaya çalışıyordum. Bazen kazanıyordum. Hatta bazı zamanlar haftalarca kazanıyordum ama finalde kazandığım paraların hepsini kaybediyordum. Geçen sene Nisan ayında iç muhakeme yaptım ve bırakma kararı aldım. Zihnim bazen oynamam için dürtüyordu beni ama zihnimin bu oyunlarına gelmedim. 7 aydır oynamıyorum. İlk bıraktığım zamanlar “bu borç biter mi be” diyordum kendi kendime ama zamanla borcu kısmen eritebildim ve hala eritmeye çalışıyorum, ama artık bilinçli bir şekilde eritmeye çalışıyorum. Aklım kumara gitmiyor. Tasarruf yapıyorum. Kumar oynadığım zamanlar günde 1 paket sigara içiyordum, sigarayı bırakıp sigaraya vereceğim parayı borcum için saklıyordum. Ufak gibi görünen miktarlar uzun vadede etkisini olumlu yönde çok gösteriyor. Kumarı Bırakmamın sebebi son zamanlarda çok vicdan azabı çekmemdi. Kumarda kaybettiğim parayı kişisel gelişimimde harcayabilirdim yahut anneme, sevdiklerime hediyeler alabilirdim. Etrafına bak kardeşim, kumardan kazanan tek bir insan bile göremezsin. Yaşımız daha çok genç. Bu talihsiz olay aslında bizim için büyük avantaj. İlerleyen zamanlarda oynasaydik milyonlar kaybedebilirdik. Çocuğumuzun esimizin rızkını kumarda kaybetmek çok aşağılık bir durumdur. Kaybı kabullenelim ve gelecek güzel günlerimize odaklanalım 🙂

  • 7 ay uzun bir süre olarak görünsede kumarı bırakmak için yeterli değil ben en fazla 6 ay uzak kalabildim galiba bıraksak bile çok uzun yıllar bununla mücadele etmemiz gerekecek. Ben hala bırakmış değilim hala devam ediyorum bu hikayeyi yazdıktan sonra sadece 8 gün oynamadım ve yine başladım. Kumara yönelik düşüncelerim, duygularım, ruh halim sürekli değişiyor bunun önüne geçemiyorum. Örnek veriyorum bugün tüm içtenliğimle bırakmak istiyor ve o kadar da nefret ediyorum tiksiniyorum ama bir gün sonra bir hafta bir ay sonra bana cazip geliyor. Umarım adına her şey güzel olur kardeşim.

 3. insanın üzerinde yattığı yatağı satması işin ne denli tehlikeli olduğunu apaçık ortaya koyuyor. Yaşın henüz 30 önünde uzun bir yol var. Bağımlılık seviyen belli ki çok ciddi seviyede. Mutlaka psikiyatriye giderek ilaç tedavisine başlamalısın. Gerekirse yatarak tedavi gör ama tedaviyi asla bırakma. Bu işin irade meselesi olmadığını bu illetten kurtulmanın en büyük anahtarının tedavi olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. İnşallah şifanı tez vakitte bulursun.

  • Bağımlılık eşiğim gerçekten yüksek bunun farkındayım ancak ben devlet okulunda çalışan bir öğretmenim yatarak tedavi olamam ancak terapiye gidebilirim ona da param yok malesef 220 borcum var ve ödeyemiyorum.

   • YEDAM ücretsiz ve bu konuda gerçekten başarılı. Öncelikle 1 seana da olsa kesin ama kesin psikiyatriye git ve verdiği ilaçları kullan. Doğru karar verebilmen için öncelikle ruh sağlığının normale dönmesi lazım. İlaç çok kısa sürede ruh halini toparlıyor. İlaçla birlikte YEDAM ın ücretsiz psiko terapisine başla. Sana yemin ediyorum ki çok ama çok fayda göreceksin.

    • Yedama gittim uzun süre ancak başlayınca yeniden yedamı da bıraktım. Galiba her şeyi bırakıp askere gidiyorum bedelli parasını kumarda kaybettiğim için umarım bu ceza bana ağır gelir ve birdaha o hipnozun içerisine girmem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir