Hala Bağımlısıyım!

Yazar Hakkında

  • İsim: Osman
  • Yaş: 28
  • Şehir/Ülke: İstanbul / Türkiye
  • Meslek: Mühendis
  • Kaybedilen Miktar: 400.000 ₺
  • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
  • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları, Birikimlerim
  • An İtibariyle Kalan Borç: 270.000 ₺

Merhabalar, bu hikâyeyi paylaşma sebebim öncelikle kendime bir mesaj vermek ve neler yaptığımın farkına tekrar varmak. Sonrasında bu yola girmiş insanların bunu kontrol altına almazlarsa ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalacaklarını anlatmak. Kumara nasıl ve kim tarafından bulaştınız?
Ben ilk defa kumarla iddaa ile karşılaştım. Öyle 2 lira atıp ramak kala kaybettiğim 54 lira bana bu heyecanı yaşatmıştı. Sonrasında üniversite yıllarımda BTC ile girilen ve 0.5 kazanma ihtimalin olan bir sitede oynadığım oyunla devam etti. Gerçekten basit bir oyundu fakat cebimdeki 1500 lira bitince bu oyuna devam edemeyeceğimi anlayıp oyundan çıktım.

Yıl 2015 – 2016 civarı bir daha uzun bir süre bu oyuna girmedim. Covidin ilk başladığı sıralarda iş hayatına da yeni girmiştim ve cebime maaş girmeye başlamıştı. Bu 0.5 kazanma ihtimali bulunan siteye tekrar dadandım. Çok kısa bir sürede 3 – 4 bin kaybettim. Yıl 2020 haziran ayı olması lazım. Bu arada tekrar paydos verdim kumara ve uzunca bir süre tekrar oynamadım. Bu zamana kadar olan kayıplar kısa sürede telafi edilebilir. Rahatsızlık derecesi yüksek olmayan kumarlardı. İpin ucu nerede kaçtı? Yıl 2022 Mayıs ayı, Covid sebebiyle kapanan yurtdışı uçuşları ve sınır kapıları açılmıştı. Bu kumarı ballandıra ballandıra anlatan arkadaş vasıtasıyla ilk seferimizi yaptık Batum’a. İlk gittiğimde çok tedbirliydim.

Biraz kaybettim sonra kazandım derken orada harcadığım parayı da karşılamış oldum. Cebimde 300 dolar civarı parayla geri döndüm. Slotlarda oynadım. O zamana kadar “ancak bir geri zekalı bu oyunu oynar” diyen ben, bu oyuna müptela olmuş kaldığım süre boyunca belki 10 – 12 saat bu oyunu oynamıştım. Otel odama geçip dinlenmek için gözlerimi kapattığımda yoncalar düşüyordu. 2 hafta sonra tekrar gittik. Bu sefer kaybettim. Kısa sürede kapatılmayacak bir açık değildi. Halen kolayca kurtulabilirdim. Fakat aradan bir ay geçti tekrar bu arkadaşla karşılaştım. Telefonda bir şeyle uğraşıyordu sürekli ve beni de merak sardı. Tekrar ballandırarak anlattı kazandıklarını ve kandım bende. Bir hesap açtım ve birikimlerimi atmaya başladım buraya. 10 günde 20 bin lira civarı para kaybetmiştim. Son kez diyerek kendimi avuttum ve 3 bin daha attım. Bin lirayla 100 bin lira kazandım.

O para 150 bin lira oldu. Ben o parayı yavaş yavaş çektim. Belki 10 gün içinde tüm parayı çektim. Özgüven ve keyfim yerindeydi. Keşke hiç kazanmasaydım da orada bitseydi her şey. Asıl şeytan aklıma bu parayı kazandığımda girdi. Kazanma ihtimalinin verdiği heyecan inanılmaz hisler. Bu kolay para kazanmanın verdiği hislerdi işte. O para 15 gün sonrasında elimden uçup gitmişti. Artık birikimlere gelmişti sıra 5 – 10 bin atıyordum. Birikimlerde çok dayanmadı ve sıra kredi kartı ve kredilerdeydi. Maaş bankam sağ olsun bir kredi kartı vermiş limiti 100 bin lira. Yani akıl işimi bu? Neyse buradan baya bir girdim nakit avans vs. derken 60 – 70 binlik oldum. Kafamı dağlara taşlara vurmama rağmen durmaya henüz niyetim yoktu. 120 binlik kredi çekip kredi kartı borcunu kapattım. Sonra kalan parada 2 gün içinde slotlarda gitti. Halen 2022’nin Ekim ayındayız.

Bunalımlardan bunalımlara krizlerden krizlere girmeme rağmen hep bir taraftan aklımda bu oyunu oynamak ve kayıpları kurtarmak vardı. Velhasıl kelam, aralık ayının başında bu oyuna tekrar ağır bir şekilde tutuldum ve 6 aralık olan doğum günümde ben bu oyunu oynayarak hiçbir şey yapmadan geçirdim.10 – 12 aralık civarı cebimdeki son parada gitmişti kredi limitlerimin sonuna gelmiştim. Belki 10 – 12 günde 100 bin liralık olmuştum. Kredi borçları büyüyordu. Para tamamen bitmeden bir destek almam gerektiğini biliyordum. Bir tane psikolog buldum halen online olarak görüşüyoruz. Ailemle paylaşmam gerektiğini söyledi. İlk günlerde yürüyüşe sık sık çıkmamı tavsiye etti. Uydum tavsiyelere ve anneme bu durumu anlattım.

Bu tavsiyelerle ben 30 Ocak 2023 tarihine kadar bir şekilde hiç oynamadım. Fakat tekrar tutuldum bu oyuna. 1 haftada 2 aylık kazancım gitti. Tetikleyicim, uzun süredir oynamıyorum acaba en son ne zaman oynadım diye siteye bakmak oldu. Ayrıca o gün yatan maaşta tetikleyen önemli bir unsurdu. Her türlü paranın en büyük tetikleyici olduğu bu bağımlılıkta bir gerçek. 1 hafta sonunda tekrar bırakma sürecine girdim. 8 Şubat 2023’den 30 Mart’a kadar tekrar oynamadığım bir süre geçirdim. Gayet mutluydum. Fakat ilk başta beni kumara başlatan bu kumar övücü arkadaş ile tekrar iş sebebiyle denk geldik.

5 gün boyunca sürekli kumar oynadı. O oynarken bende heyecanlandım. Fakat bir şekilde kendime sürekli engel oldum. En son saç baş yolacak noktaya geldiğinde kapattığım internet bankacılıklarını açtım ve tekrar başladım. Bu sefer kayıp çok büyük oldu. 120 bin civarı 2 haftada. 2 gün önce yatan bonusları da çekeceğim diye düşünmüştüm fakat oynadım hepsi gitti. “Kötü insanlarla zaman geçirmeyin” lafı gerçekten çok doğru bir lafmış. Kumara özendiren birini gördüğünüzde bence o kişiyi açıkça “bu davranışın kumara özendiriyor” diye uyarmak gerekir. Kişisel tercih tabi ki.

Kumar oynarken ne hissediyorsunuz?

Oynarken hissedilen duygu yoğunlukla heyecan duygusuydu. Kazanma, kaybetme, oynama her türlü o dopamin etkisi altında yaşanıyor bu bağımlılık. Şöyle bir not almışım. Çok yoğun hissettiğim zamanlarda bu duyguyu: Kumar oynarken aldığım nefesin daha çok heyecan verdiğini düşünüyorum. Bunu kaybetmek istemiyorum. Herhâlde bağımlılık seviyemi başka şekilde anlatamam.
Kumar size ne zararlar verdi? (maddi ve manevi olarak)
Maddi olarak son 1 yılda, yaklaşık 400 bin lira kumarda harcandı. Kalan borç 270 bin lira. Manevi olarak duygularınızı kaybediyorsunuz. Mutluluk, ilişkiler, iş hayatınız hepsi olumsuz olarak etkileniyor. Sadece şunu hayal edin. Yanınızda birisi var, bir anda kazandığı için çok mutlu oluyor. Bir anda kaybettiği için mutsuz oluyor. Ve bu döngü sürekli devam ediyor. Dayanılamaz bir şey bence bu durum.

Bırakmak için neler yaptınız veya yapıyorsunuz?

Şu anda paramın yönetimini tamamen babama geçirmeye planlıyorum. Bu sitede bir hikaye de okuduğum üzere banka kayıtlarına babamın telefon numarasını koyacağız. Psikologla görüşmelerimiz devam ediyor. Tekrar başlamış olmaktan kaynaklı psikoloğun faydasının olmadığı yönünde bir hissiyata sahibim fakat burada bazen anne babaya ifade edilemeyen o düşünce ve duyguları ifade edebiliyor olmak sanırım halen psikologla görüşmemdeki en büyük etken.

Yeni başlayanlara mesajınız ne olabilir?

Başlama güzel kardeşim. Git o parayla 10 kilo köfte al, kızart fakirlere dağıt. Ne bilim gez toz. Milyon tane olasılık zinciri içerisinden iyi bir şeyler illaki yapabilirsiniz.

Bir insan neden kumar oynamamalı?

Kendinizi seviyorsanız veya sevmiyorsanız kumar oynamayın. Çünkü oynamazsanız kendinizi sevme şanısınız hep olacak. Fakat oynarsanız kendinizi uzunca bir süre ne affedecek ne seveceksiniz. Yalnız, bıkmış, üzgün, boşlukta hissediyorsunuz diye kumar oynamayın. Çünkü o çukur sadece büyümeye devam edecek. Kısa yoldan bir şeyleri başarma içgüdünüzle kumar oynamayın. Paranızı, zamanınızı ve en çokta duygularınızı kaybetmek istemiyorsanız kumar oynamayın.

Bir Yorum

  1. tamam mi devam mi kumara osmanim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir