Hata Üstüne Hata!

Yazar Hakkında

  • İsim: Oktay
  • Yaş: 21
  • Şehir/Ülke: İstanbul / Türkiye
  • Meslek: Muhasebe
  • Kaybedilen Miktar: 250.000 ₺
  • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
  • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları, Aile birikimleri
  • An İtibariyle Kalan Borç: 140.000 ₺

Öncelikle benim makalemi okuyan abilerime, ablalarıma, kardeşlerime Allah’tan sabır ve sağlıklı bir hayat diliyorum. Kumar hayatıma gelecek olursak tamı tamına üstünden 2 sene geçti 18 yaşında lisemi bitirdim stajyer olarak bir muhasebe ofisinde işime başladım. O zamanlar kumarla yakından uzaktan hiçbir bağlantım yoktu. Daha sonrasında işyerimde güzel günler geçiren işini rahatlıkla yapan sıkılmadan etmeden yerine getiren biri haline geldim. İlk 1 senem bu şekilde geçti daha sonrasında stajyer maaşının yetmediğini anladım kız arkadaşım oldu iyi güzel günler geçirip fakat bir yandan da küçük miktarlarla bir şey olmayacağını fark edip kendimi iddia sitesinde buldum.

Evet bende ilk başta sizler gibi kazanmıştım. 20 TL’yi 600 TL yapmıştım ve o günden bir sonraki gün muhasebe ofisine geldiğimde iddiadan para kazandım şu parayla şu kadar aldım dediğimde yanımda çalışan bir abim “neden yasal bir siteden oynuyorsun, burada oranlar daha yüksek!” deyip dediği siteye üye olmuştum. İlk başta tabii ki küçük bir miktar yatırımımı yapmıştım siteye ve o gün canlı casino dediğimiz o lanet şeyin üstüne tıklamıştım. Yine 20 TL yatırım üzerine 600 TL almıştım ve parayı çekmiştim. Site paramı hesabıma gönderince bir güven oluşmuştu. Daha sonrasında süreklilik haline geldi ama yine küçük miktarlar cebimde 50 TL varsa onu siteye aktarım yapıyordum. Sigortam olmadığından dolayı banka hesabından kredi ve kredi kartı kullanamıyordum. İyi ki de kullanamamışım. Kaybım daha yüksek meblağlar olabilirdi.

Daha sonrasına gelecek olursak patronumla konuşup bu paranın yetmediğini ve sigortamın yapılmasını talep etmiştim ve bana “o benim aklımdaydı yapacağız” denmişti. O süreçte yine 50 – 100 TL kumara atıyordum. Üzerinden bir 6 ay geçtikten sonra kredi kartı kullanmaya başladım 3.500 TL’lik bir kredi kartım oldu. O ay bütün kredi kartımın limitini harcamıştım ve yatır çek ile döndürmeye çalışıyordum. Bir gün yine 50 TL yatırımım ile 7.500 TL para siteden aldım. Tabii ki kız arkadaşıma söyledim. Sürekli onunla ilgilenirdim ve her şeyimi ona söylerdim. O parayı bir sonraki gün ayakkabı, alışveriş, yeme içme ile bitirmiş olduk. “Zaten havadan gelen para!” deyip yemiştik kısacası. İşte tamda o gün her şey başlamıştı. Yanlış hatırlamıyorsam 2022 Ağustos ayıydı. Maaşlara zam yapıldı Asgari ücret 5.500 TL olmuştu ve bana verilen miktar 4 bin TL’ye çıkarılmıştı o zamanlarda da çok dönemiyordum bu parayla. Yıl başından sonraya kadar idare etmem söylenmişti. Bende tabii rahat iş vesaire derken kabul etmiştim.

Evet asıl konuya yani kazandıktan sonrasına geliyorum. Haftada bir kumara para yatıran insan artık her saat başı kumar oynamaya başlamıştı. Çünkü aile sıkıntıları, kız arkadaş sıkıntıları her şey üst üste gelmişti. 7.500 TL’lik kazancımın 1 hafta sonrasında 30.000 TL babamın üstünden kredi çektim ve haberi yoktu. O kredi ile azar azar saat başı kumara yatırdım ve o gece o 30.000 TL’yi bitirdim. Artık 30.000 TL borcum olmuştu. Ben bunu tabii ki aileme söylemeden duramazdım. Çünkü benim her istediğimi yapan, bana sıkıntıyı değil de rahatlığı öğreten, değerini hissettiren, her istediğimi yapan insanlar vardı ve ben hatamı söyledim. Babam ilk defa bana; “nasıl yaparsın böyle bir şey!” deyip, bana kızıp bağırıp çağırmıştı. “Ben ödeyecem, sadece senin haberin olsun!” diye söylediğimi dile getirdim. Daha sonrasında az da olsa yumuşatmıştım.

Tabii bu sefer kendime yöneldim. Çünkü hiçbir yere borcum yoktu. Bir bankadan kredi ve kredi kartı başvurusu yapmıştım. Hesaplarıma giren çıkan para çok olduğu için notumda yüksek olduğu için 50.000 TL’lik kredi kartı vermişlerdi. O parayla babamın kredisini kapatıp kendi üstüme olan borcumdan devam ettim. Düşünün 4.000 TL maaşla 30.000 TL borç ödeyecektim. Bunu hiçbir zaman kabullenemedim. O bankadan o bankaya, A bankasından B bankasına borcumu ödeyip ama hiçbir zaman kazandığım paradan bir kuruş ödememiştim ve her ay o 4.000 TL’yi yemiştim. Ya kumarda ya kız arkadaşla ya da kumardan 3/5 kuruş bulursak lüks yaşamakla. Daha sonrasında faizlerle beraber tamı tamına 60.000 TL borç oluştu.

Bu belirttiğim süre sadece 1 veya 2 aydır. İnsan durmuyor işte o kadar bağır çağırdan sonra bir daha girdim o babamın bankasına ve bana güvendikleri için hiçbir zaman sakınmazlardı. Ve ben o gün babamdan yeniden kredi çektim 67 bin TL. Her kumar oynayanın düşündüğü şeydir; “borcum bu kadar, şu kadarını da kumar için çekeyim!” deyip onu yapar. Evet borcum faiziyle beraber 98 bin TL ye çıkmıştı ve yine babamdan azar işittim. Bu sefer işe el koymaya çalışıyordu. Geldik işin en kötü kısmına ben yine 67 bin TL ile kendi borçlarımı kapatıp babamın kredisini ödeyecektim. İşte tamda düşündüğünüz gibi yeniden kendimden kredi ve kredi kartlarımdan para çekip kumara devam ediyordum. Ama artık babamdan kredi ve kredi kartından para çekemeyecektim.

Tamı tamına kendimden 36 ay vadeli 70 bin TL çektim ve toplam geri ödemesi 120 Bin TL idi. Yine onunla azar azar oynamaya başlayıp babamın ve kendimin aylık taksitlerini ödeyip bir miktarını da kumarda batırmayı düşünüyordum. Kendi kazandığı parayı gözü görmez, helal haram umurunda olmaz, ne için yaşadığını bilmez bir insan haline dönüşmüştüm. Çünkü 200 Bin TL’den daha fazla bir borcum olmuştu bu yaşımda. “Ben bu borcu nasıl öderim?” deyip düşünmeye çok önceden başlamıştım. Son olarakta yine gecenin bir saati babamın telefonundan haberi olmadan 50 bin TL çekip o gün 10 bin 10 bin 5 kere siteye para transferi yapıp, o parayı bitirip bütün hayatımı mahvetmiştim. Cebimde sadece 300 TL’lik bir miktar vardı.

Şu an 100 bin TL annemin kenarda kıyıda birikmiş bir parası borca gitti. Babamın 20 bin TL’lik maaşından 3/4 bini benim ise aldığım 13 bin TL’lik maaşından 10 binimin gitmesi dışında bir sorunum yok. Kumar oynamayın! Kimseyi buna yönlendirmeyin. Bizim yaşımız daha ufak. 1 seneye kalmaz borcum bitecek ve tertemiz bir hayata başlayacağım. Allah bu duruma kimseyi düşürmesin. Dualarınızı eksik etmeyin. Her insan hata yapar ama hatada bir kere yapılır! 2. sini yapmamaya gayret gösterin abilerim, ablalarım, kardeşlerim. Birde şunu söylemek isterim size herkes akıl verir para vermez derler çok doğru bir sözdür.

Şu an yanımda ailemden başka kimse kalmadı. 3 senelik ilişkim bitti, kız arkadaşım olmuştu demiştim ya 18 yaşında evet o kız arkadaşımda yok artık! Borçlarım, ailem ve ben kaldım. Bu hayat hepimize dersini veriyor. Tecrübe edinmek lazım hayati ama kumarın hayatiniz üzerine etkilerinin telafisi zor olur. O yüzden tecrübe edilecek bir şey değil! hepinizin ellerinden öperim gözlerinden öperim. iyi bayramlarınız olsun. Dinleyip okuduğunuz içinde teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir