Hayatlarımız Bitiyor!

Yazar Hakkında

 • İsim: M.
 • Yaş: 27
 • Nereden: İstanbul / Türkiye
 • Meslek: Güvenlik Görevlisi
 • Kaybedilen Miktar: 200.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar ölümdür!

Kumara bir arkadaşımından heveslenerek başladım. 200 TL para yükleyip, 500 TL yapıyor ve 10 dakika mutlu oluyordu. Ben de onu izleyerek başladım kumara. Bir gün 50 TL para yükledim siteye ve oynamaya başladım. 150 TL yapmıştım ve güzel hissettirdi. Sonrasında bir daha diyerek yavaş yavaş limitlerim de artmaya başladı. Daha çok kazanmak istedim.

500 TL yüklemeler yapmaya başladım. Rulet denilen şeyle yavaş yavaş 1000, 2000, 3000 TL gibi rakamlar kazanmaya başladım. Bu kazandığım paralarla izinli günlerimde o kadar güzel eyleniyordum ki. Sonra tabi ufaktan 500 TL gibi kayıplar yaşamaya başladım. Artık ‘’maaşım yatsında oyanayım!’’ diye beklemiyordum.

Mobil bankacılık kanalıyla kredilere başvurmaya başladım. 3 bin TL kayıptan sonra ruletten sıkılmıştım. Artık yeni oyun bulmuştum. Sweet bonanza adlı slot oyununa 1000 TL gibi benim için yüksek paralar yükleyip bu oyunu oynuyordum. Ruletten daha hızlı ve daha iyi paralar kazandırıyordu. İlk başlarda bu oyunda beni iyice içine çekmişti.

Kazandığım parayı yiyip para bitince kredi çekip slot oyunu oynuyordum ve kayıplar yaşamaya başladım Borçlarım, ben hiç farkında bile olmadan 40 bin TL olmuştu. Yavaş yavaş sıkıntılarda başlamıştı. Artık kumarı eğlenmekten çok borçları kapatmanın derdine düştüm. Kumarla borç kapanır mı? İşte burada hayatımı mahvettim ve borçlarım 60 bine kadar çıktı.

Kendimi tutamıyordum ve borçlarımı kumardan kapatma umudu sürekli aklımdaydı. 5 bin TL kasalar ile oynamaya başladım. Bir gün 30 bin kazanmıştım ve borçlarımı 20 bine kadar düşürmüştüm mutlu olmuştum kalan 20 Bine de böyle kapatır daha da oynamam diyordum. Bu oyun bana 30 bin verdi ama benden 5 tane 30 bin aldı ben farkında bile olmadan.

Bir kere o 30 bin kazancın tadını aldıktan sonra ‘’bir daha kazanırım’’ umuduyla tekrar kredilere başvurdum ve borçlarım artık 110 bin TL olmuştu. Ayrıca ödemekte de zorlanmaya başlamıştım. Yapacak bir şey kalmamıştı. Durumu aileme anlatım. Sağ olsun ailem 50 bini elden borç alıp diğerlerini bıraktırma parasıyla kapattı. Zor günler geçirmiştim ve sadece elde 50 bin borcum kalmıştı. Onu da ayda 3 bin ödeyerek kapatacaktım.

Ta ki tekrardan başlayana kadar. Ailemden gizli 500 TL ile ruletten yine 2 bin yaptıktan sonra gezmeler içmeler bende yine başlamıştı. Kafamda hep; ‘’Borçlarımı maaşımla, eğlence masraflarımı da ruletten kazandığım parayla öderim’’ hevesiyle başladı yine bu bela!

Kazandım yedim, kazandım yedim derken 1 ay sonunda kaybetmeler başladı yine. 10 bin bankaya borç oldu. Elden borçlarımı ödeme planım, bankaya olan kredi yüzünden azalmıştı. Artık 2 bin olarak elden ödeme yapıyordum. Gerisi bankaya kesiliyordu. Bide bu stresin üzerine elden borç edindiğim akrabam babama söyler mi telaşı sıkıştırdı.

O 10 bini kurtarmak için kredi çekip slot oyunda girdim tekrardan. Daha hızlı, daha kolay para kazandırdığı için slotu tercih ediyordum. Ve yine maalesef kayıplar başladı. Durduramıyorum kendimi oynamak istemiyorken ama nafile… Tekrar tekrar oynadım. Borçlarım elden 45 bin, bankaya ise 45 bin oldu. Şu an ne yapıyorum derseniz bende bilmiyorum.

Her gün oynamamak için dualar ediyorum. Elden borcum olan kişiye beni idare etmesini isteyip önce bankaya olan 45 bini kapatmayı düşünüyorum. Ona olan borcu sonra ödemek için yalvaracağım ve ayrıca bunu aileme söylememesi için ayaklarına kapanacağım. İşte kumar böyle bir şey. İnsanı başkalarına muhtaç edip yalvartıyor, küçük duruma düşürüyor. Sadece para kaybettirmiyor. Hayatından da çalıyor. Ben 27 yaşındayım ve askeri ücretin 1 tık üstünde çalışan birisiyim. Bugün düşündüğümde bu borçları bitireceğim ve 30 yaşına geleceğim.

Ben nasıl evlenip, hayatımı kuracağım! Hayattan zevk almayı özlüyorum. Spor yapardım, fitness sporuyla ilgilenirdim. Atletik bir vücudum vardı. Kız arkadaşlarım çoktu. Ama şu an kimsem kalmadı. Ne erkek nede kız.  Stresten kilo aldım ve 100 kiloyu geçtim. Yağlı, şişman birisi oldum. Yani kumar benim bedenimden bile çaldı. Şimdi tek istediğim şey, kumarı bırakıp tekrar spora başlamak ve eski hayatıma dönmek!

Bunu yapmak istediğimde de aklıma borçlarım geliyor. Uyku uyuyamaz oldum ve hobi denen bir şey kalmadı. Aynaya baktığımda ‘’bu ben miyim?’’ diyorum kendime. O eksi kaslı vücudu olan ve sağlıklı beslenen birisi yerine hayatı bitmiş birisi görüyorum. Şunu da söyleyeyim; bu kumarı izleyip de gördüğüm arkadaşım hiç benim gibi borç yapmadı.

Şu an evli ve hiçbir şekilde oynamıyor. Hayatından gayet memnun. Ben ise iradesi olmayan zavallı bir insan oldum. Dışarıda herkes bana ne olduğunu soruyor. Eski ben değil de 100 kiloyu geçmiş, suratı çökmüş, hayattan zevk almayan birisi… Kimden nasıl bir yardım alırım akıl alırım diye düşünüp duruyorum.

Bu borçlar nasıl bitecek diye düşünüp kafayı yemeye devam ediyorum. Allah’tan tek isteğim; bu kumar oynama dürtüsünü kafamın içinden alması ve eski günlerime dönmeyi bana nasıl etmesidir. Ayrıca Allah kimseyi bu yola düşürmesin ve düşenlere yardım etsin. Şu an param yok, kredi de vermiyor bankalar diye oynamıyorum. Maaşımı aldığımda İnşAllah oynamam ve borçlarımı öderim. Tekrardan spor salonuna başlayıp eski günlere dönmeyi hayal ediyorum. Allah bana nasıp eder İnşAllah…

5 Yorumlar

 1. sitede okuduğum en ibretlik hikayeydi, çok duygulandım. kendim yazmış gibi hissettim.
  bende 6 ay evvel ailem tarafından evden kovuldum ve yatılı olarak bir işyerinde çalışıyorum, ailemle olan iletişimim 0.
  umarım bu kardeşim şuan iyi durumdadır, kumarı bırakmıştır.kendisini ekonomik olarak toparlamıştır.

 2. Hikayem paylaştığın için teşekkür ederim ve bu güzel yorumun için teşşekür ederin ben hiç görmediğim insanlara 200 bin TL verdim ve hiç görmediğim sana da söz veriyorum belki 5 ay bekli 1 sene sonra yine buraya gelip borclarm bitti ve ben spor hayatıma geri döndüm deyip sana teşekürdecegim

  • Merhaba bu arkadaş 9 ay önce intahar etti kendisini ben tanıyordum ne yaptoysa birakamadi tedavi oldu Yeşilay da özel hastaneler de de oldu ama birakamadi en sonunda intahar etmeyi seçti Allah rahmet eylesin affetsin

 3. M. Merhaba,

  Kumara maalesef birçoğu arkadaş özentisiyle ve kolay para kazanıp hayatı yaşama arzusuyla başlıyor ama kumar bir örümcek ağı gibidir. Dolaştı mı vücuduna kurtulamazsın ve nihayetinde yem olursun! Hayat yaşayacam derken hayatından olursun.

  Kumardan kazanıp hayat yaşayan kimse görmedim bunca yıllık hayatımda. Evet var, oda oynatanlar. Kumar borcu kumarla kapansaydı sence sen bu hale gelir miydin! Daha net açıklayayım; seni bu hale sokan sistem sence seni kurtarır mı? hadi Verdi sana kurtaracak parayı ki hikayende de verdiğini belirtmişsin, sen çıkabildin mi? hayır! Kumar bunu biliyor ve ondan ara ara seni yükseltiyor.
  Bir kere hayattan vazgeçmiş gibi bir duruş sergileyerek kendine o negatif enerjiyi aşılıyorsun ve beyin dopamin (mutluluk hormonu) susadığı için sana sürekli kumarı hatırlatıyor ve modunu daha da düşürerek oraya gitmeni sağlıyor.
  Bak güzel kardeşim yaşın daha 27 gene yaparsın kaslı vücut, gene toparlarsın ama oynadığın sürece bu gerçekleşmeyecek. Düştün diye hayatını hibemi edeceksin bu çakal sürüsüne. Kalk mücadele et! Ben senden daha beter haldeyken bunu yapıyorsam ki hala devam ediyorum, sen 27 yaşında mı yapamayacaksın.
  Maaşım geliyor oynar mıyım değil! Cebimde sadece 100 lira bırakıp bütün maaşı borcuma harcayacam ve bu borcu en kısa sürede bitirecem. Gerekirse 2. İşte yapacam diyeceksin! Ve o kurtuluş günü geldiğinde aklında olursam buraya teşekkür etmek için geri geleceksin İnşAllah!

  • Yapamadım buraya gelip teşekkür edemedim sana benim borçlarım bitti ama ben tekrar başladım bu nasıl bi beyin nasıl bı bağımlılık tır anlamıyorum daha fazla borcum var şimdi evden kovuldum sokaklarda yattım iş yerinde yattım ama yine de oynadım spor yapamadım yine 110 kilo ve bitik bı süratla geziyorum erkegiz ya hani kumar oynamasini biliyoruz da silahı kafamıza koyunca karı gibi elimiz titriyor insan kendine hakaret ederi mi kendinden nefret eder mi aslında sadece beynim den nefret ediyorum akılsız mal dedikleri kişi o benim işte tam 3 buçuk ay oldu oynamıyorum oynamayacağım nefret ediyorum kumar kelimesinde ve hep kaçıyorum ama ölene kadar da oynamayacağımi bildiğim halde kendime hep bu hakaretleri Edip insanların gözünde zavallı karakteriz olarak yaşamaya devam edeceğim çünkü ben bunu hak ettim işte kendim den nefret ettiğim için kumarı bırakmayı başardım aslında biz varya kumar oynayan kişiler bu dünyada yaşayan en zavallı insanlarız bize kimse açımasın bizler bu duruma düşmeyi hak ettik bizler parmak ile gösterilen kişiler dik şimdi beş para etmez insanlarız bu dünyada sadece kendimize değil ailenize bile zarar veren assalik insalariz dünyaya gelirken aliemiz ne hayaller kurdu biz ne olduk Allah belanızı versin….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir