Her Yeni Gün Yeni Umutlar Demek!

Yazar Hakkında

  • İsim: Ahmet
  • Yaş: 26
  • Şehir/Ülke: Samsun / Türkiye
  • Meslek: Dis Hekimi
  • Kaybedilen Miktar: 200.000 ₺
  • Kaybedilen Zaman: 3 – 5 Yıl
  • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları, Aile birikimleri
  • An İtibariyle Kalan Borç: 10.000 ₺

Öncelikle herkese merhaba. Ben Ahmet. Samsun’da yaşıyorum ve diş hekimiyim. Bu kumar illetine üniversitedeki ev arkadaşım yüzünden başladım. Biz 3 kardeşiz, babam çok küçük yaştayken kanserden vefat etti. Annem çalıştı didindi bizi kimseye muhtaç etmedi. Gecesini gündüzüne kattı bizi okuttu çok şükür. Ablam öğretmen, ben diş hekimi, kız kardeşim de doktor aslında maddi durumumuz iyi okullarımızı bitirdikten sonra. Her neyse asıl konuya gelelim. Birgün üniversitede evde oturuyoruz ev arkadaşım dedi ki “şöyle bir site var, yeni üye olanlara şu kadar para veriyor!”

Neyse arkadaşım benim TC kimlik numaram ile kaydoldu oraya. Bonusu aldı ve oynadı. Ben oynamadım. Annemin bizi okutmak için ne kadar zorlandığını gördüğümden dolayı paranın kolay kazanılmadığını da biliyorum. O yüzden de ben oynamadım zaten üniversitede zar zor geçiniyordum. Çalışıyordum, okul iş derken sadece uyumaya vaktim oluyordu. Gel zaman git zaman derken okul bitti. Bilen bilir diş hekimliği uzmanlığı diye bir sınav var. Onu da kazandım. Kendi evime falan çıktım geçinip gidiyorum. Tekrar bilen bilir diyeceğim bu yasadışı bahis siteleri insanı sürekli rahatsız eder. Yok “şu kadar bonus hesabınızda” diye birine yanlışlıkla üye olduysan eğer daha yakanı bırakmazlar hepsi arar.

O gün de bir şeye canım sıkkındı. Kafamı dağıtmam lazımdı. Bu site mesaj attı “şu kadar bonus” diye. Girdim oynadım güzel paralar kazandım. O zaman işte 25k falan maaş alıyorum, oradan 20k ya yakın para kazandım hiç efor sarfetmeden. Bu benim çok hoşuma gitti. Dedim “biz boşuna çalışıyoruz” O dönem istediğim ne varsa aldım o parayla. Şeytan dürttü tabii “oyna oğlum!” diye. Neyse ufak ufak atmaya başladım derken 20k parayı kaybettim. Bu benim çok zoruma gitti. Halbuki para benim bile değildi ama hırs yaptım. Yüksek limitli kredi kartım vardı. Onu da attım siteye. Bütün param 1 saatte gitti. 50k kaybım vardı ama bana 70k gibi geliyordu.

Halbuki o 20k cebimden çıkmamıştı. Kendi kendime dedim “iyi maaşın var, ödersin parça parça” diye ve bir süre oynamadım. Yavaş yavaş da ödüyordum. Maaşımı anneme veriyordum. Harcayacağım kadarını kendime ayırıyordum. O da altına yatırıyordu parayı. İleride evleneceğiz falan şimdiden dursun hem de dünyanın bin bir türlü hali var kenarda para olsun diye. Dediğim gibi uzunca bir süre oynamadım. Yine kendimi dizginledim. Hep telkin ettim; “oğlum Ahmet, para kolay kazanılmıyor!” diye.

Annemin bizi okutmak büyütmek için çektiği çileler geliyor aklıma. Diyorum; “bu kadın sizin için ömrünü verdi, onun yüzünü kara çıkarma!” Bu süreç böyle devam etti ama şeytan yine canımın sıkkın olduğu bir gün dürttü beni. Kafayı boşaltmam lazım çünkü. Git çık gez hava al ne bileyim kitap oku film izle bir şeyler yap ama yok. Yine siteye girdim. Ufak meblağlar ile iyi para kazandım. Sonra tekrar oynayıp kaybettim. Derken kredi çekme fikri geldi aklıma. 100.000 TL kredi çektim. 2 saatte o da puf oldu uçtu gitti. Beni bir sıkıntı bir bunalma aldı. Nefes alamıyordum. Duvarlar üstüme üstüme geliyordu. Bildiğin dünya başıma yıkılmıştı. Bu durumdan kurtulmam lazımdı. O parayı gidip son kuruşuna kadar 2 saatte yesem bile annem kızmazdı ama kumar oynadığımı öğrenince dünyası başına yıkıldı kadının.

O da emekli, borcu kapatalım diye kredi çektik ve bir kısmını kapattık. Sonra benim o kalan kısmını da kapatıp anneme olan borcumu da ödemem lazım diyerek bu sefer 150k kredi çektim. O da 2 günde uçtu gitti. İşe gidiyorum suratım beş karış kimseyle konuşmak istemiyorum. Hiç kimseye “merhaba, günaydın!” bile demek gelmiyor içimden. Sadece saat 5 olsun evime gideyim, bilgisayarımın başına oturayım da kumar oynayayım düşüncesi var. 150 + 50 de annemin çektiği krediyle toplamda 200K borcum oldu. Ne yapacağım bilmiyorum. Hayattan tat alamıyorum, nefret ediyorum kendimden.

Bu süreçte bu durumu annemden sonra herkese anlattım. Ablamla kız kardeşim bana kızdılar ama tek erkek olduğum için de hepsi bana düşkündü. Ablam kredi çekti, kız kardeşim kredi çekti derken biz bu kredileri kapattık. Kız arkadaşım psikolog benim o yüzden en sonunda utana sıkıla ona da açtım konuyu. Bir sevgili olarak değil de bir profesyonel olarak yaklaştı konuya ve hep bana destek oldu. Hem psikolojik olarak hem de insan olarak iyi ki hayatımda kendisi. Şans eseri internette gezerken bu platformu gördüm. “Kendimle yüzleşmem lazım” dedim kendi kendime. “Hatalarımla yüzleşmeliyim” dedim. Bu süreçte kendimce umarım birisine ışık olur bu hikâye de doğru yolu bulur umarım. Arkadaşlar burada asıl önemli olan meblağlar değil, 5 TL bile olsa o kaybetme psikolojisi, kazanma hırsı, çok yaklaşmıştım düşüncesi, bir dahaki sefere olacak düşüncesi insanı yer bitirir.

Reşat Nuri Güntekin’den bir alıntı yapmak istiyorum “En uzun, en çaresiz geceni düşün, sabah olmadı mı? Yine olur.” Hiçbir şey için geç değil. Her sabaha yeni umutlarla başlayın. Geriye dönüp baktığınızda “çocukça bir hataydı” deyin buna. Okuyorum her gün buradaki hikayeleri. Ne hayatlar var. Benim çok şükür maaşım iyi, her ay ödedim borcumu. Bu ay bitiyor bütün borçlarım. Kenara da 100k para koydum çok şükür. İnsanlar asgari ücretin altında çalışıyor, saatlerce kredi ödemeye çalışıyor. Aylık asgari ücretten fazla.

Yapmayın dostlar, ben ne dersem diyeyim insan kafasına koyduğunu yapar. Vazgeçiremezsin ama belki biri bunu okuyup “her şey düzeltilebiliyormuş” derse benim için yeterli. Bu siteler tarafından insanlar sürekli olarak taciz ediliyor. Sms, arama yoluyla gerekirse telefon numaranızı değiştirin. Hayatınızı sıfırdan başlatın. Hepimizin yaşı genç sayılır. Allah bilir tabii ama önümüzde kocaman bir ömür var belki de. Bu ömrü dert sıkıntı içinde mi geçirmek istersiniz yoksa huzur, refah içinde mi? Seçim sizin.

Sakın ama sakın kimseden de kumar için borç almayın. Çünkü insanların size bakışları değişiyor. Bu durumda insan içine çıkmaya yüzünüz kalmıyor. “Geldi gene kumarbaz” vs. tabirler kullanıyorlar ve canınızı daha çok yakıyor bu durum para kaybetmekten, borç almış olmaktan. Ben kimseden bu durum için borç almadım. Bankalarla hallettim işimi ve hala da kredi vermek için uğraşıyorlar. Bankalar da sanal tefeciler aslında ama el mahkûm insan başvuruyor. Bugün ben iddia oynamayı bırakalı 18 ay oldu. Borçlarımı ödedim, hayatımı düzene soktum. Nasipse bu yılın sonunda da evleneceğim. Hayat her halükârda devam ediyor. Bizim yapmamız gereken hatalarımızdan ders çıkarıp devam etmek mi, yoksa bir köşede sessizce beklemek mi? Seçim sizin. Çok uzattım kusura bakmayın. Herkese iyi günler dilerim.

Bir Yorum

  1. Nerde o çocuk vardı her paylaşıma dersin bumu yazan her sipini 100 dl çeviren zczczvjxisqyga neyse kardeşim çok şükür kendi hatanı kendin anlamışsın umarım bir daha bu çukura düşmezsin düşmeyiz herkes senin kadar şanslı değil ama ben yarı aç yarı tok yaşıyorum aylık ödemem 16.000 bin maaşım 17 bin bekarım bu pisliğe girmessen tovbeni korumaya çalışırsan ALLAH CC yardım ediyor bunu anladım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir