İradeliyim Deyip İradesiz Olmak!

Yazar Hakkında

 • İsim: Anonim
 • Yaş: 29
 • Şehir/Ülke: Yurtdışı
 • Meslek: İşçi
 • Kaybedilen Miktar: 15.000 Euro
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Kredi Kartları
 • An İtibariyle Kalan Borç: 2.500 Euro

Sene 2019, 2020 falan. O zamanlar Türkiye’deyim. Bir arkadaşımın kumar bataklığına düşmesine karşı “bunu bırakabilirsin” falan demiştim. O da bana “sen yaşamadan bilemesin” demişti! Haklıda çıktı sanırım. Tabi o zamanlar öğrenciyiz ilk kez başlıyorum oynamaya hayatımda iddia bile oynamayan bir insandım. Başta falan kaybettim ve daha sonra ruleti gördüm. Orda denedim falan derken ilk oynamam da birikmiş olan 2 bin TL’mi kaybettim. Sonra bir müddet para yok diye uğramadım.

Üniversite de tekrar biraz param olunca girdim. Oda ney! 200 TL olmuş 10 bin sonra 35 bine yükseldi. Siteden parayı çekmeye çalışıyorum lakin onaylanman gerekli diyor. Belgeleri yolluyorum bekliyorum elimi sürmeden. 1 gün sonra hala onaylanmamış. “Girip biraz oynayacağım” diyorum ve hepimizin bildiği sonuç sıfır kasa ile kaseti başa sarıyorum. O zamanlar tabi daha bağımlı hale gelmemişim. Hikâye zaten bundan sonra başlıyor. O kaybettiğim paranın tekrar olacağına inanıyor ve 4 ay sonra tekrar oynamaya başlıyorum.

İnişli çıkışlı bir gecede 190 bin yapıp, 90 bin çekmişim. Kalan 110 bini “yarın çekerim” diye uyuyorum. Hala bağımlı değilim sadece tiryakisiyim. İnandınız mı buna? Maalesef bende artık hastalanmıştım. 5 saat uyuyup birden uyanıp telefonla o kalan bütün parayı 10 dakika da bitirdim. Üstelik çok zenginmiş gibi 20 bin lira gibi tutarlarda bir spine basıyorum falan. Neyse o süreçte bir miktar parayı aileme verip olayı onlara anlatmıştım. Bende kalan parayı tahmin edin hepsi tekrar kumara gitti, kaybettim yani. Sonra evdekilerin sayesinde elime para geçmediği için oynamıyordum.

Tabi kredi kartların limitini falanda düşürmüştüm 500 TL yapmıştım iyi ki çünkü onlar da gitti. Neyse sonra bir yurtdışına gelme durumum oldu ve geldim. Gel zaman git zaman aklıma bile gelmiyordu. Oysa her yerde makineler vardı oynamak için, ilgimi bile çekmiyordu. Dil okulu falan derken çalışmaya başladım 2 sene sonra. Bütün olay çalışmaya başladığım da başlıyor. Yine bir film izlerken reklama denk gelip aklıma geldi kumar. Sonra Bitcoin’le yatırım yapabileceğim bir site buldum. 20 Euro atayım da zaman geçsin derken 20 oldu 200, 200 oldu 400 derken 9 bin euro kazandım.

Bini benim para tabi. Hesabı dondurdum 1 gün. Biliyorum eski durumdan ders çıkardığımı sanıyordum lakin. Sadece 1 gün dayanabildim. Hesabınız tekrar aktif edilmiştir mesajı gelince bu sefer haydan gelen huya gider misali 2k Euro yatırdım ve 30 dakika da verdiklerinin hepsini aldılar. Sonra kredi kartı 1.5k patladı. Aç aç sigarasız işe git gel falan. 3 ay boyunca bütün maaşlarda buna gitti. Şimdi iki işte birden çalışıp borcu bitirmeye çalışıyorum. Ha psikolojik olarak sorarsanız ne yaşamışsanız ne 1 eksiği ne fazlası aynı şeyleri yaşadım. Şimdi en dibe battım çıkmaya çalışıyorum ve tek başımayım.

Aileden çok uzakta tanıdığım kimsenin olmadığı küçük bir kasabada yaşıyorum. Başaracağım inanıyorum. Mart ayında bütün borcum bitiyor çünkü hafta sonları bile çalışıyorum. Üstelik hiç uyumadan iki işte. Bazen iyi ki evli değilim ve çocuğum falan yok diyorum. Çünkü bu psikolojik ve maddi sorunlar onları da etkilerdi. Ben tek başıma yaşadım cezasını çektim. Şimdi huzur bulma zamanı. Eskiden yaptığım gibi boş zamanlarımda film, kitap, müzik, sigara yeterli. Gerisinin canı cehenneme.

Ha kumar serüvenimi sorsanız sanırım toplam sadece 3 ay sürmüştü. Birinci tarih 2019, ikinci tarihi 2022 Aralık ve Ocak ayları. Tabi bütün günler değil sadece maaş zamanı ve o da bir gün sürüyor. Neyse sağlıcakla kalın kendinize inanın. Nerde olduğunuz bir önemi yok. Ailenize anlatmaktan çekmeyin, önlem almayı ihtimal etmeyin. Gerekirse cebinize 1 kuruş olmasın. Sigaranızı dahi abiniz kardeşiniz anneniz veya eşiniz alsın. Sizin elinize bir süre para geçmesin. Banka hesaplarınızın kontrolü ailenizde olsun. Önlem almadan bırakmazsınız. Hepinize güzel ve huzurlu bir gelecek diliyorum.

Bir Yorum

 1. Selam,

  Başlığının tam karşılığı illüzyondur. Herkes kendinden o kadar emin başlar ki bu sisteme, kimse başına gelecek felaketten haberi dahi yoktur. Ki olanda bu sistemin hazzına kapılıp umursamamaktadır. Yani başına geleceğe bile razı adam! Kumar böyle lanet bir şeydir.

  Sana çok sözüm yok sadece tebrik etmek istiyorum 3 gün süren kumar maceranın senden 3 günde neler götürdüğünü çok net anlamışsın. Bundan sonra yaşayacaklarının da bu 3 günden hiç farkı olmayacağına emin olabilirsin. Kumar pişmanlıktır. Kumar lanettir. Kazansan bile artık başka bir şeyin zevk vermediğini anladığın anda gene sistemin içinde bulacaksın kendini. Kumarın sonu yok güzel dostlarım. Uyanın illüzyondan ve hayatınıza bakın. Bu hayat o kadar kısa ki yaş 35 olunca daha net anlaşılıyor. Allaha emanetsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir