Karartma Hayatını…

Yazar Hakkında

 • İsim: Seyfi
 • Yaş: 35
 • Nereden: Bursa
 • Meslek: Serbest Meslek
 • Kaybedilen Miktar: 200.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 7 – 10 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar Pişmanlıktır!

Merhaba, adım gerçek adımdır ve mail adresimde. Size yazacağım hikâye de. Ben herkes tarafından parmakla gösterilen bir insandım. Seyfi çok başarılı, işinde yükselen bir insan olacak derdi herkes.

En başta legal sitelerde düşük miktarlarda oynuyordum bu işi. Daha sonra iş yerinden bir çocuk “Reis burada ne oynuyorsun. Şöyle şöyle siteler var. Üye ol. Dilediğin zaman para yatırıp, canlı maçlara oynayabiliyorsun. Hem de tek maç” dedi. En başta gerek yok dedim ama sonra bir siteye üye oldum.

O siteye ilk attığım para 1000 Lira idi. Ve ben o 1000 Lirayı, 12000 liraya çıkarttım. Tam parayı çekmeye karar vermişken, gözüme Lille maçı takıldı. Dakika 9 ve maç 1-0’dı. 1,5 üst oranı 1,30 idi. Dedim ki 12000’i atayım gelsin ve parayı çekerim. O maçta 3 direk oldu da 1 gol olmadı. İşte kötü hikayem bundan sonra başlıyor.

İlk zamanlarda borcum olmadığı için kredi kartı, banka hesabı daha sonra kredilerle paraya ulaşıp hep siteye yatırdım. Hep kaybetme hırsı, kaybettiğini kazanma hırsı yüzünden. Kredi imkânların bitince çalıştığım iş yerinden birkaç malzeme aldım ve sattım. Onunda parasını kaybettim. Evliydim ve aile içi huzursuzluklarım başladı. Fazla uzatmayacağım.

İş yeri durumu tespit etti ve 9,5 yıl çalıştığım yerden tazminat alamadan çıkarıldım. Eşime anlattım ortalık karıştı, netice de ayrıldık. Rahmetli babam 4 ay konuşmadı benle. Şu anda icralık 200.000 TL civarı borcum var.

Babamın sağlığın da korkmuyordum. Çünkü üzerimde mal yoktu ve bankalar bir şey alamıyordu benden. Ancak babam vefat edince baba mallarına yavaş yavaş haciz konulacakmış. Elim kolum bağlı.

Oynamayı 2 yıl önce bıraktım. Ama dağ gibi borç ve dert içindeyim. Belki de intiharın eşiğindeyim. Anlattıklarım yazdıklarımla sınırlı değil. İddaa, bahis veya adı her ne ise kumar sadece paranı alsa keşke. Ne aile kalıyor ne yuva ne de sağlık.

Şimdi ne mi yapmaktayım? Çaresizlik içinde beklemekteyim. Üniversite mezunu olan ben bazen yurt dışında iş çıkarsa gidip inşaatlarda çalışıyorum. Eş dost kimse kalmadı yanımda. Yalnızım ve ölüme çok yakınım.

Dedim ya anlattığım her şey gerçek ve ben bu kötü anıları daha detaylı anlatmak isterim insanlara. Kumar pişmanlıktır. Hayat karartır. Kendi hayatını eşinin ve ailenin hayatını. Bırak bu illeti kardeşim.

Allah’a emanet olun.

Bir Yorum

 1. Seyfi Merhaba,

  Hikayeni paylaşma inceliğinde bulunduğun için teşekkür ediyorum. Hikayen hemen her gün bu bataklığa düşen diğer mağdurların ki gibi başlamış. ”Bunu da alıp çekerim parayı!” İşte o kaybın peşinde hayatın bir kuyunun içine çekilmiş ve bir sürü sorunlara sebep olmuş.

  Kumarın gerçek yüzünü anca her şeyini kaybedince anlamış, tamda felaketin içinde uyanmışsın. Evet geç kalmış olabilirsin. Ailen de terk etmiş olabilir ama geri kazanmak için hala bir şans var. Onlara durumu düzelttiğini ispatlaman!
  Bu durumdaki bir insana sadece borçlarını ödediğinde inanır çevrendekiler. Sen istediğini söyle, borçların eridiği görülmeden kimse kumarı bıraktığına inanmaz. Hayat çok uzun, kumar heyecanındaki gibi 1 saatlik veya 1 günlük değil. Dolayısıyla sana tek yorumum, ayağa kalk, hayata bağlan! Mücadele ruhunu hiç kaybetme.

  Bırak borcun ödeme tarihi gelince düşün. Bütün bir ay nasıl ödeyeceğini düşünmek yerine, ödeme günü düşün ve bir çözüm bulup olayı o gün kapat. Diğer ay Allah kerim de ve hayattan zevk alamaya geri dön. Bu senin tek ilacın. Ölüm çözüm değil kaçıştır. Umudun her daim taze olsun.. Allah’a emanetsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir