Kaybolan Bir Hayat!

Yazar Hakkında

 • İsim: Serhat
 • Yaş: 26
 • Nereden: İzmir / Türkiye
 • Meslek: Öğretmen
 • Kaybedilen Miktar: 500.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 5 – 7  Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar en büyük pişmanlıktır.

Merhaba öncelikle dostlarım buraya yazmamdaki en temel amaç, içimi döküp ve rahatlamak isteyişimdir. Yaklaşık olarak 7 yıldır bu illete bulaşmış bulunmaktayım. Daha çocukluktan gelen bir şey aslında. Çocukken iddia kuponu oynamışlığım vardır birkaç kez. Sonrasında hiç ilgi duymadım üniversite yaşantıma kadar. Fakat üniversitede bir arkadaşımın vesilesiyle sanal ortamda casino oyunlarına bulaştım.

O zamanlar 20 TL yatırıyorum, 50 TL yapıp çıkıyorum. Daha sonraların da rakam giderek artmaya başladı kazanç sağlamışlığım o zamanlar çoktu. Daha sonrasında bıraktım. 6-7 ay gibi bir süre sonra tekrar başladım ve bir daha kendimi kurtaramadım. Üniversite bittiğinde iş hayatına başlamakla beraber kumar oynama durumumda inanılmaz artış vardı. Sürekli oynama isteği sürekli arayış içerisinde buldum kendimi. Bir hülyaya kapılmıştım.

Borçlanarak bir şekilde idare ettim hayatımı o zamanlar. Sonrasında evlenme kararı aldık eşimle ve evlendikten sonra elimizde avucumuzda ne varsa buraya yatırdım. Buralar da yedim eşimin bileziklerini. Onun üzerine başladı krediler, borç istemeler her şey üst üste geldi. Bir anda tamamen kontrolsüz bir insan oldum.

Ailem, eşim çevrem bu durumu sineye çekip bana destek olmak istediler fakat aklımdan çıkmıyordu kumar oynama dürtüsü. Sonra tekrar bulaştım ve her şey elimden kayıp gitti. İntihar etmeyi veya kendime ağır bir zarar vermeyi düşünmeye başlamıştım. Son çare olarak en son evimdeki eşyalarımı satmıştım. Daha sonrasında o kadar pişman ve üzgündüm ki, her şeye rest çekip kendime çeki düzen vermem konusunda kararlıydım. Şu an güzel bir yolda ilerliyorum 5-6 aydır temizim ve böyle kalmakta ısrarcıyım.

Maddi sıkıntılarım yoğun fakat kafama takmıyorum. Aileme, eşime, kendime zaman ayırıyorum. Mutlu olmak istiyorum. Tekrar bu bataklığa düşüp, orada perişan olmak, ölmek istemiyorum. Arkamda bırakacağım genç bir kadın ve ailem var. Bunlardan değerli değil kumar benim için. Kafamdan silip attım. İrademi korudum. Bazen çok zor zamanlar yaşıyorum. Tetikliyor oynama isteği fakat anında aklımı başka bir şey ile meşgul ediyorum.

Bir eğitimci olduğum için davranış değiştirme tekniklerini kendi üzerimde deniyorum. Çünkü bazı şeyler insanın aklında biter sizlere tavsiyem kim sizi böyle bir bataklığa düşürmeye çalışırsa onlardan derhal uzaklaşın. Arkadaş çevrenizi değiştirin, sosyal birey olmaya çalışın ve en önemlisi hiçbir şey sizin sağlığınızdan ya da sevdiklerinizden önemli değil bunun farkına varın. Ben henüz yeni evliyken eşime, kendime huzursuz bir evlilik başlangıcı yapmıştım.

Sonrasında bir nebzede olsa toparladım. Anlayışlı bir eşim vardı ve bana destek oldu. Sevdiklerinize sıkıca sarılın ve bu bataklıktan kurtulun tamamen illüzyon, tamamen beynin ödül algısını bozmaya yönelik manipülasyonlar var. Keşke zamanında fark edebilseydim şu an hala borç ödüyorum. 400 bin TL civarında borcum kaldı.

Kendimi işime adadım 3-4 senemi heba etmek zorunda kalacağım. Fakat ömür boyu çekeceğim bir vicdan azabından en başında kurtulup 3-4 sene ceremesini çekmeye razıyım sizde bazı durumları kabul edin tekrarlayan kazanma isteklerine aldanmayın. “Kasa her zaman kazanır” gerçeğine inanın ve uzak durun herkes kendine iyi baksın. Allah yardımcınız olsun…

Bir Yorum

 1. Hocam merhaba,

  Meslektaşız bir bakıma. Bunu her yerde dile getirmemdeki sebep ise insanlar kumarın bir cahillik veya fakirlerin bir umut kapısı olarak gördükleri yanlışın farkına varmalarını sağlamak. Kumar bir HASTALIKTIR! Kanser gibi yıkıcı olmayabilir ama deli olmak nasıl bir hastalık ve normal davranışlar sergilemekten bir insanı alıkoyabiliyorsa, bağımlılıkta aynı şekilde sizin normal düşünme kapasitenizin önüne bariyer çekip o anları tamamen normalmiş gibi göstererek sizi uçuruma sürükler ve bunu bildiğiniz halde o uçuruma atarsınız kendinizi.

  Öncelikle hasta olduğunuzu kabul etmek, kumar bağımlılarına ciddi anlamda etki eder. Çünkü bilinç altınızda hep “kendinizi tutabileceğinizi, istediğinizde oynamayacağınızı, kendinizi uçurum denebilecek seviyelerde borca sokmayacağınızı bilirsiniz. Peki öyle oluyor mu? Finalde yaşanan tamda bu olmayacak dedikleriniz! İşte bu mesajlar beyinden gelen o tatlı mesajlar! Bunların farkına vardığınızda her şey daha farklı olacaktır!
  Unutmayın kumar bir bağımlılık sorunudur ve bağımlılık bir hastalıktır. Hastalığa neden olan nesne veya eylemi tekrarlayarak hiçbir hastalıktan kurtulamaz, nihayetinizde canınızdan olursunuz. O yüzden dikkat etmeniz gerekiyor. Ya hayatınız ya da ömür boyu mahkum olacağınız hastalığınız. Tatlı olabilir ama sadece 5 dakika zevk alacam diye bütün hayatınızı kıvranarak geçirmek istiyorsanız oda tercihtir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir