Kendinize Bunu Yapmayın!

Yazar Hakkında

 • İsim: Mevlüt
 • Yaş: 25
 • Nereden: İzmir / Türkiye
 • Meslek: Mekanik bakım
 • Kaybedilen Miktar: 60.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 5 – 7 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kazanmak istiyorsanız bırakın.

Ben Mevlüt 25 yaşındayım. İzmir’de yaşıyorum. Bu kumar illetiyle ilk tanışmam herkesin olduğu gibi iddaa bayilerinde başladı. Başlarda günlük harçlığımın bir kısmıyla 2 TL veya 5 TL ile arkadaşlarla gidip gazete bülteninden maç seçip kupon yapar, sonra da maçları takip ederdik. Bu bizim için bir sosyal aktivite gibiydi. Yani kaybettiğimizde de üzülmezdik. O sıralar hem lise okuyup hem de bir dükkanda okuldan sonraları çalışıyordum dükkânda beraber çalıştığımız bir çocuk bana internetten de bir yurt dışı sitesi olduğunu ve orada oynayabileceğimizi, oranların daha yüksek olduğunu söyledi.

Yalnız benim herhangi bir banka hesabım ve üyeliğim yoktu. Bana “benim hesabım var, beraber para yatırıp oynayabiliriz” dedi. 10’ar dolar yatırmıştık o zamanın parası 60 TL filandı sanırım. Bu 60 TL’yi 250 TL yapıp geri çekmiştik. İşte benim için işler burada başladı. Daha sonra bu illegal sitede bir süre oynamadım. Lise bitmişti, bende bir fabrikada asgari ücretin biraz üzerinde bir paraya işe başlamıştım. Bu sıralar ayda 1-2 kez yine legal sitelerde iddaa oynamaya devam ediyordum ama asla yüksek paralarla oynamıyordum.

1600 TL maaş almıştım. Bu parayı belki 40-50 saat mesai yaparak kazanmıştım. Çok mutluydum eve gelip 1000 TL’sini anneme verdiğimde kadın nasıl mutlu olmuştu hala hatırlarım. Sonra kalan 600’ün 100 TL’sini iddaa sitesine yükledim. O gün akşam 600 ün hepsi ve ayrıca 500 TL’de ek hesaptaki parayı bitirmiştim 7-8 adet kuponumun hiçbiri kazanmamıştı. Ne yapacağımı bilememiştim. Bir ara anneme verdiğim parayı geri isteyip onunla bile gidip iddaa oynamak istemiştim. İyi ki öyle bir şey yapmamışım. Neyse bu kaybımdan sonra uzun süre ara verdim, eksi hesaptaki borcu vs. kapattım.

Askerlik vakti gelince de askere gittim, bitirip geldim. Gelir gelmez de bir işe girdim. Maaşım yine güzeldi ve çalışmamı da beğenmişlerdi. Temizlik elemanı olarak girdiğim işte operatör olmuştum yine bir gün bir gece vardiyasında işyerinde birinin telefondan slot dedikleri illeti oynadığını gördüm. Daha önce de birkaç yerde denk gelmiştim. Merak ettim sordum “bu nedir abi kazandırıyor mu bunlar?” diye. İşte 5000 katına kadar alabilirsin. 100 TL yatırırsan 200 bonus veriyor vs. her şeyini anlattı bana.

O gün o sitede bir hesap açtım ve 100 TL yatırdım. 10 dk içinde 4000 TL olarak çekim talebinde bulundum ertesi gün parayı hesabıma gönderdiler. Neredeyse 2 aylık maaşımı 15 dk. içinde kazanmıştım. İnanır mısınız arkadaşlar dünyaya bakış açım değişmişti. 100 TL için sabahtan akşama kadar çalışan insanlara bakıp üzülüyordum. O gün “ulan ben bu parayı 15 dakikada kazandım” diye içimden geçiriyordum. Sonra ne mi oldu? aslında hepiniz biliyorsunuz kumardan kazandın mı hele birde yatırdığının 10 -15 katını bir anda kazandın mı, içinden şöyle bir düşünde geçiyor. “100 TL’yi 4000 yaptım. Bu dört bini yatırayım, risksiz yavaş yavaş yükselteyim” diyorsun.

Ben o parayı bankadan bile çekmedim o güne kadar elime hiç 4000 TL’yi almamış biri olan ben yeniden yatırdım o siteye ve 5 dakika sürdü kaybetmem bütün parayı. O an hissettiklerimi sadece siz bilirsiniz sonra düşündüm ki “100 TL’yi bir kere 4000 yaptıysam yine yaparım.” o gece 2000 TL kendi hesabımdan harcadım kaybettim, ek hesabımdan harcadım, kredi kartı başvurdum. Onaylanan limitten nakit avans çekip kaybettim. Odaya oturdum ondan sonra başımı iki elimin arasına alıp “ne yaptım ben?” diye sordum kendime. Her kumarbaz yapmıştır bunu. O an hiçbir para kaynağım kalmamıştı. Kredi vermiyorlardı.

Sonra tövbe etmiştim. Ertesi gün kendime söz vermiştim ama normalde sevgi dolu olan hep espriler yapan ben gitmişti artık. 5 ay çok kötü geçmişti 3500 TL mesai yaparak kazandığım parayı fazla ödemeler yaparak borcumu bitirmiştim. 5 ay boyunca sigaradan başka hiçbir şeye para vermemiştim. Başarmıştım ve mutluydum. bu süreçte ailem “parayı ne yapıyorsun? o kadar çalışıyorsun nerede bu para? kendine de bir şey almıyorsun.” gibi defalarca sorular sordular. Hepsini geçiştirerek “kendime yatırım yapıyorum, kıyafete ihtiyacım yok. bu ayakkabı bana yeter” gibi cevaplar veriyordum ama bir şekilde bu borcu bitirdiğimde ve 2 bira alıp sahile kumlara oturduğumda gerçekten mutlu bir insandım.

O gün belki cebimde kalan 20 TL’den başka param yoktu ama hiç borcumda yoktu. Şu an o güne dönmeyi o kadar çok isterdim ki. İşler tabi öyle gitmedi. Buradaki işyerimde çalışırken başka bir yere başvuruda bulunmuştum. Neredeyse 2 katı ücrete kadrolu bir işe alınmıştım. İş zordu ve her gün mesaiye kalıyorduk. Başlarda yine aldığım paranın hepsine yakınını anneme veriyordum. Aslında kendim birikim yapamadığımdan değil, kendimden korktuğum için anneme veriyordum paramı. Sonra lazım olunca istiyordum. Ama bir gün yine aksam evde otururken bir reklam vesilesi ile yine 100 TL’lik bir yatırım yaptım. Kaybım o gece 20 bini buldu ve sadece o hafta 50.000 kaybettim. 2 ayrı bankadan ihtiyaç kredim vardı ve bir kredi kartının 10 bin limitini bitirmiştim artık.

Burada artık bırakmam gerektiğini anladım. Bu olaydan sonra 2 yıla yakın bir süreç geçti bu süreçte de ufakta olsa yine oynadım ama asla hırs yapmadım ta ki gecen haftaya kadar yine hiçbir borcum harcım yokken mutlu mesut yasarken bir reklam görmem beni dürttü. Şu an bu yazıları yazarken – 50.000 içerdeyim arkadaşlar. Yapmayın bunu kendinize bizi zararınız ne olursa olsun para kazanılıyor bir şekilde ama bu kumar illeti sizin karakterinizi de bozuyor.

Gerçekten karakterin yerine gelmesi çok zor. An itibariyle aylık maaşım 12.000. Ömrümden bir 5 ay daha bu şerefsizlere verdim ve bir 5 ay daha vermeyeceğim. Şu an borcum hariç hesabımda bana bu ay yetecek kadar param var. Önemli olanın para varken oynamayıp kaybı kabullenmek olduğunu düşünüyorum. Lütfen bu yoldan dönün. İnşallah bu hikayemle birilerinin bırakmasına vesile olabilirim. Sağlıcakla kalın.

Bir Yorum

 1. Mevlut merhaba,
  Hayatın tokadını senden bir arkadaş yüzünden yemişsin belli ki. O namusuz arkadaşına söyle hiç çekinmeden bunun sorumlusu odur. Bir insan kumarı arkadaş dediği insana teşvik ediyorsa ondan namussuz, ondan alçak, ondan kahpe bir adam yoktur. Bak şu an senin hayat neşen gitti, yapmak istediğin bir şeyde heyecanın kalmadı, işe bile belki gitmek için 10 kere düşünür hale gelmişsindir eminim buna.
  Ama iyi haber şu ki, aylarca ara vermen bana umut verdi. Yani olabilir birkaç kez aynı hatayı yapman normaldir çünkü kumar bağımlılığı kolay bir şey değildir. Ama sen aylarca durup borcunu çalışarak bitiriyorsan , bence sen bu laneti tıpkı benim gibi kökten söküp atacak gücün var. Sana tek söylemek istediğim şey ise, bugüne kadar dürten reklam arkadaş vs. gibi şeylerin önünü kapat ve her tatlı mesaj geldiğinde sonuca odaklan! Çünkü gerçekten hep küçük paralar yıkar adamı farkına bile varmadan. Allah yardımcın olsun, görüşmek üzere.

  3
  0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir