Kendinizi Değil Sevdiklerinizi Düşünün!

Yazar Hakkında

 • İsim: Mert
 • Yaş: 28
 • Nereden: Samsun / Türkiye
 • Meslek: Serbest Meslek
 • Kaybedilen Miktar: 150.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 10+ Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Hiç birimiz kumar bağımlısı değiliz. Kaybettiği parayı tekrar kazanmaya çalışan insanlarız!

Herkese merhaba, bu siteyi şans eseri buldum ve her gün takip ediyorum. Herkesin hikayesini okudum ve kendi hikayemi sizlerle paylaşmak istedim. Ben kumara herkes gibi orta okula giderken başladım ama benim kumar bağımlılığım çok daha öncesinde başlıyordu. Ben 7 yaşından beri babamın sayesinde ganyan bayilerinde büyümüş bir gencim. Babam o yıllarda at yarışı oynardı ve beni de yanında götürürdü. Yani beni kumarla ilk tanıştıran kişi babam.

15 yaşında iddaa ile başladım bu illete ben. O zamanlar hem çalışıp hem okuduğum için maddi özgürlüğüm kendi elimdeydi ve kaybettiğim miktarlar bana hiç dokunmuyordu. Yaşım ilerledikçe ben bu illete o kadar çok bağımlı oldum ki, artık her gün iddaa oynuyordum. Dananın kuyruğu pandemi zamanında koptu bende. Ev karantinaları başlayınca ben daha fazla oynamaya başladım. Günlük 500 -1000 TL kaybetmeye başlamıştım ama bu beni fazla endişelendirmiyordu.

Çünkü bekardım ve kenarda param vardı. Tabi hazıra dağ dayanır mı? “Kaybettiklerimi geri alacağım” hırsına kapıldım ve bir gece de 25 bin TL kaybettim. O gün dünyam başıma yıkıldı. Ne yapacağımı bilmiyordum. Gözümü kararttım ve son kalan 25 bin liramı River Plate maçına 2 orandan tek gole bastım. Dakika 75’de maç 90+5 de 2-0 oldu ve ben tüm kaybımı kurtarmıştım. O gece kendime söz verdim “bir daha kumar oynamayacağım” diye.

Neyse uyumaya geçtim ve o gece öyle huzurlu uyudum ki yeniden doğmuş gibiydim. Ta ki 3 ay öncesine kadar. Garip bir şekilde bende sıkıntılı haller başladı. Sıkılıyorum be bu sıkıntı beni tekrar oynamaya sürükledi. 1 günde 5 bin TL kaybettim ve ikinci gün 1000 TL’yi 4.500 TL yaptım. Fazla kaybım yoktu durabilirdim ama işte o hırs arkadaşlar. Hırs insanın bazen en büyük düşmanı olabiliyor.

O gün aldığım parayla birlikte 1000 TL’de gitti. Kendimden iğrenmeye başlamıştım artık. Aynı günün akşamı 2000 bin TL attım ve 3 maç yaptım. Canlıdan 2 maçım gelmişti ve ben son maça kalmıştım. O maçta karşılıklı gol olsa tüm zararım çıkacaktı. Maç ilk yarı 1-0 bitti ve sürpriz takım öndeydi. Favori olan takım öyle goller kaçırdı ki kafayı yedim. 90+7’de penaltıyı da kaçırınca telefona 10 dakika boş boş baktım öylece, kendimde değildim.

O gece bütün sitelere mesaj atıp üyeliğimin ben istesem dahi açılmaması talebinde bulundum ve kaybettiğim parayı nakit avans olarak çekip taksitlendirdim. Banka hesabımda birikmiş paramla birlikte hepsine altın alıp kenara koydum. Kendi kendime düşündüm daha 28 yaşındayım bana güvenen saygı duyan bir ailem, beni seven ve seneye evleneceğim bir kız arkadaşım var. Eğer ben bu illete devam edersem, mutlu bir hayatım ve mutlu bir evliliğim olmayacak.

Giden para olsun. Geri yerine konur ama sana duyulan saygı ve güven bir kere zedelendi mi tekrar aynı saygı ve güveni kazanamazsın. İnsanların gözünde hep “acaba hala oynuyor mu?” diye akla gelir haklı olarak. Bende açıkçası böyle anılmak istemiyordum. Buradaki bütün hikayeleri okudum. Şunu söylemek istiyorum. Giden gitti arkadaşlar, bahanelere sığınıp tekrar bu bataklıkta boğulmayın.

Bir işiniz varsa kaybettiğiniz paralar tekrar kazanılır. Geçmişinize bir sünger çekin ve önünüze bakın. Ailenizi, eşinizi bu illet yüzünden kaybetmeyin. Sizi mutlu eden o insanlar, kumar değil. Kendinize söz verin ve bir daha oynamayın. Unutmayın kendisine saygısı olmayan adama kimse saygı göstermez. Hepiniz saygıyı hak eden insanlarsınız. Esenlikle kalın.

2 Yorumlar

 1. Resmen beni anlatmissin. Ama geri para kazanmaya calisan insanlariz ve giden para olsun itibar degil sozun insallah bugun bana isik oldu. O kadar haklisinki. Umarim senin icin bitmistir. Ben bu yazindan sonra allahin izniyle bu illeti birakacagin. Allah senden razi olsun. Para kazaniriz ama itibar zor gelir. Bunu bana anlattin ya cok tesekkur ederim.

 2. Mert merhaba,
  Herkesin yaptığı o 1 günlük illüzyon etkisi ile hareket edip 3 5 yılı heba ettiği gün. İşte sende aynı illüzyona girip öyle hareket etmişsin. Has bel kader o maç dediğin gibi gelmeseydi, 25 binden de olacaktın üstüne kredilerle emin ol o gece seni kralı durduramayacaktı!
  İşte bu lanet öyle bir illüzyon ki, 25 bin bastığında kazanabileceğin tutarın yazdığı o kısım bile seni Nirvana ya ulaştıracak dopamin veriyor. Aslında bu duyguya aşık oluyorsun ve sonrasında gene senin yaşadığın sıkıntılı ruh hali başlıyor. Neden? Beyin ödül merkezin o dopamini tekrar arıyor. Sen vermediğin için seni sıkıcı ruh haline sokup onu almak için elinden geleni yapıyor. İşte bu noktada kumar bağımlılığı ile mücadele başlıyor. Kişiler hep bura da yanılıyor.
  Hop bir mesaj geliyor içinden, öyle rahat bir şekilde hiç düşünmeden aktarıyorsun ki parayı, sanki bu eylemi yapan bile sen değilsin! İşte bir bireyi mumya gibi, zombi gibi yapan bu sistem her gün binlercesinin ocağına 3 – 5 yılda temizleyemeyeceği inciri dikiyor. Dile kolay! 1 saatlik sözde eğlencenin faturası; 3 – 5 yıl!
  Yapmayın lütfen! Artık bu sisteme yem olamayın. Senin de dediğin gibi ailenizden başka seveniniz yok, tek mutluluğunuz onlar! Bu dünyanın doğal zevkleri bize yeterde artar bile. Macera aramaya gerek yok. Hayat gerçekten yaşamaya değer güzellikte ve mutlulukta. Bu sınırların içine edip, 5 dakikalık zevkler için bir ömür boyu mutsuz yaşamayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir