Kumar Beni Öldürmeden Ben Onu Öldürdüm!

Yazar Hakkında

 • İsim: Faruk
 • Yaş: 26
 • Şehir/Ülke: Bursa / Türkiye
 • Meslek: Beden İşçisi
 • Kaybedilen Miktar: 260.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 5 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları
 • An İtibariyle Kalan Borç: 80.000 ₺

Selamın aleyküm değerli kader arkadaşlarım benim. Adım Faruk, yaşım 26 ve bekarım. Bursa’da yaşıyorum. Özel bir yerde beden işçisi olarak çalışıyorum. Kumara küçük yaşta başladık. Iddaa kuponu falan tabi o zamanlar 3 TL’lik kupon yapıp 100 TL kovalıyorduk. Kovalıyorduk kovalamasına ama sonu hep aynı oluyordu. Daha sonra 22 yaşımda bir arkadaşıma uyarak bu slot casino gibi lanet olası şeytan oyunlarına bulaştım. İlk başladığım günü çok iyi hatırlıyorum 400 TL’ye 2000 TL almıştım.

Maaşıma daha vardı. öyle bir sevinmiştim ki meğerse o gün benim en kötü günümmüş. Sonra o 2000 bini alınca oynamaya devam edip 1 ay içerisinde 40 bin TL nakit paramı verdim. Her kayıptan sonra başımdan kaynar sular dökülüyordu. Aç kalıyordum, susuz kalıyordum ama oynama dürtüsüne hep yenik düşüyordum. Belli bir süre sonra yemin ettim “bir daha oynamayacağım” diye ama maalesef sürekli oynamaya devam ettim. 50 bin TL borcum oldu.

Bir süre bıraktım ve borçları sıfırladım ama nafile. Sonrasın da tekrar devam edip yine bir 50 bin liramı kaybettim. En son 80 bin daha kredi çekip kendi ellimle kumarın eline saydım. Nasıl oldu bilmiyorum ama oda gitti. Size yemin ederim bu paraları nasıl verdiğimi bilmiyorum. Aylık ortalama 7500 liraya çalışıyorum ama 1 gece de 80 bin verdim. Kötü olanda ne biliyor musunuz? bu oyun zaten benim 4 senemi çöp etmiş ne paralar ne krediler ne maaşlar gitmiş.

Bunları yaşadıktan sonra irademe sahip çıkıp borcumu bitirmişim. 1 lira bile borcum yok tam “bu sefer bıraktım” derken 1 gecede yine borcun 80 bin oluyor. O kadar kötü ve açıklanamaz bir durum ki anlatmak için çığlıklar atasım geliyor. Haykırmak, bağırmak istiyorum. Para bir şekilde ödenir de giden zaman, psikolojim, mutluluğum maalesef toparlayamıyorum. Bunların geri gelmesini o kadar çok istiyorum ki bu saatten sonra savaşım bu yönde olacak.

25 yaşımda 250 bin para verdim bu lanet olası kumara. Aklım almıyor “kumar benim neyime” diyorum ama yine giriyorum. Son 1 aydır oynamıyorum mutlu değilim ama en azından stresli de değilim. Lütfen arkadaşlar rica ediyorum bu Allahsızlara 1 TL dahi vermeyin artık. Yemin ederim giden geri gelmiyor. Bunu bende sizde buradaki herkeste çok iyi biliyor ve defalarca yaşadık. Aksine zamanın, sağlığın ve daha fazla paran gidiyor. Vallahi de billahi de giden paranızı geri kazanamayacaksınız ama şu an borcun 30 ise sürekli yükselecek.

Maaşınızın komple boşa gitmesini istemiyorsanız yol yakınken vazgeçin. Yemin ederim kazanmazsınız. Kaybettiğimi unuttum. Artık sadece mutlu olmak istiyorum. Bir daha o lanet olası kumara girmek istemiyorum. Artık geleceğimi vermek istemiyorum. Annem ben 7 yaşındayken babam da 20 yaşıma geldiğimde vefat etti. Size yemin ediyorum kumar belası bana anamı babamı unutturdu. Hatta bazen “iyi ki yoklar, bu halimi görseler çok üzülürlerdi” diyorum. Ayrıca belki de onları da üzerdim veya para çalardım vb.

Annemin babamın mezarına bile gitmiyorum. Çünkü gitmeye yüzüm yok ama büyük yemin ettim. Artık oynamayacağım. Şöyle düşünün hadi bugün 1000 TL attınız oyuna. 10 bin verse ne yazar, 100 bin verse ne yazar. Üst tarafı yok ki bunun verse bile mutlu olamayacaksınız. Çünkü sizi mutlu edecek başka bir şey yok kumardan başka! kendi helal kazancımızı bereketsizleştiriyoruz. Oradaki o “Alın teri!” dediğimiz değer kayboluyor.

Kumarda dönen para sizin 1 aylık emeğinizi çöp ediyor. “Zaten bir gecede bu kadar para vermişim, daha maaşa bir ay var. 1 günde verdiğim parayı 1 ayda kazanacağım” deyip aslında o herkesin istediği işinizi, maaşınızı çöpe atıyorsunuz. Yazık yapmayalım artık, ne olursunuz yapmayın. Mutluluğumu, paramı, zamanımı kaybettim ama sağlığımı ve gelecekteki maaşlarımı çöpe atmayacağım! Annem, babam orada çok üzülüyor. “Oğlumuz bize kuran okumuyor, arkasından hayır yapmıyor!” diyor.

Kumara bu yıl toplamda 50 bin vermişimdir ama babama ne mezar yaptırdım ne de bir kere kuran okuttum. Çok acıyorum kendime. bırakın babamın mezarına gitmeyi, aynaya bakacak yüzüm dahi kalmadı. Kumar içime kadar işleyip her şeyimi aldı ama artık yeter. Maaşımın hepsinin borca gitmemesi için artık bırakacağım. Yarın yiyecek ekmeğim kalmayacak eğer devam edersem.

Söz veriyorum kumarı bıraktım. Babamın mezarını en yakın zamanda yaptırıp arkasından Mevlüt ve yemek dağıtacağım ve mezarına gidip “oğlun kumarı bıraktı, büyük adam oldu BABA!” diyeceğim. Hikayemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Hepinize kumarsız, mutlu günler diliyorum. Umut her zaman vardır. Umudunuzu yitirmeyin! Para geri kazanılır ama sağlık geri gelmiyor maalesef. Önemli olan onu koruyabilmek…

5 Yorumlar

 1. abi benim hikyaemi paylaşacan mı

  • Hikayeler yeterince uzun ve nitelikli yazıldığı sürece zamanı geldiğinde paylaşılacak ve versiğiniz e-mail aracılığı ile size geri dönüş yapılacaktır.

   Eğer hikayen kısa ve noktalama/büyük küçük harf gibi gramer yoksunu bir makale ise hiç okumadan siliyorum ve kişiye bilgide vermiyorum. Hikaye gönderkısmında defalarca söylediğim halde adam bir watsapp mesajı bile olmayacak uzunlukta hikaye yazıp gönderiyorsa, demekki saygı duyup kurallarıda okumadan yazmış. Gerek yok. Silerim direk. O yüzden lütfen imla kurallarına ve hikaye uzunluğuna dikkat edelim.

 2. Abi öncelikle hikaye bana ait. Hergün bakıyordum yeni hikaye varmı diye benimkini görünce şaşırdım teşekkür ederim paylaştığın için. Saldım artık kumarı oynamıyorum. Oynasam ne kazanacağım? Hadi diyelim oynadım kazandım eminim ki cıkmayıp yine kaybedeceğim o yüzden gerçekten saldım artık yeter 2023 e temiz bir sayfa açarak girdim. Hedefler belirledim kendime mal sahibi olmak gibi telefon vb. Daha oynamayı düşünmüyorum sonu hep hüsran. Şuanda diyorum ki iyiki 80 bin borcum var cünkü 80 i yapan emin olun ki 800 bin de yapar. Borç bi şekilde ödenir. Giden tek şey para değil. Rabbim bu batakta olan herkesin yardımcısı olsun. Kumarsız sağlıklı günler diliyorum herkese ben kurtuldum şükür gerisi bırakmaya yönelenlerin başına inşallah rabbim hidayet versin.

  11
 3. Faruk merhaba,

  Yazdığın günden beri uzun zaman geçmiş ve kısmet bugüneymiş. Umarın devamında hayatını düzene koymayı başarabilmişsindir. Devam eden herkesin sonu aynı. Burda maceranın sonucu değişmez. Kimse sonuca değil senin dediğin o hazza odaklanıyor. Yani kazansan da çıkamazsın çünkü mutluluğu sadece oraya sabitlemiş zombileşmiş oluyorsun. Ondan sonra o kazandığın paranın seni mutlu edecek başka bir şey olmadığını anlayıp tekrar onların kucağına kendi rızanla gidiyor.

  Hiçbir bağımlılık bir insana 80 bin kredi çektirip bir gecede tüketmesine sebep olmaz inanın uyuşturucu bile çok pahalı olmasına rağmen bir gece de 80 bin liranıza mal olmaz. Bu yorumu okuyan genç arkadaşlarım. Kumar öyle bir kör eder ki gözünüzü Allah’ı bile tanımaz hale gelirsiniz.

  O yüzden bu tehlikenin farkına varın ve hepimiz bana bir şey olmaz dedik. Genelde etrafımda dahil bu lafı kim kullandıysa finalde kıçındaki dona kadar verdiler. Lütfen bu yol sadece paranızı almaz. Şu an zevk aldığınız o tatlı güzel masum duygular öyle bir sıkıcı hale dönüşür ki inanın bana, Faruk gibi anne babanın bile heyecanını, sevgisini yitirir hale gelir, hayata karşı hissizleşirsiniz.

  Neyle dans ettiğinizi iyi bilin. Kumar oynayan hiç kimsenin yüzü gülmez. Mutlu değildir, hayattan ümidi kalmaz. Kumar bağımlılıkların içinde bana göre en masum görünüp en tehlikeli olanıdır. Allah emanetsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir