Kumar Eşittir Kanser!

Yazar Hakkında

 • İsim: Berk
 • Yaş: 24
 • Nereden: Bursa / Türkiye
 • Meslek: Makineci
 • Kaybedilen Miktar: 10.000+ Lira
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar Pişmanlıktır. Lütfen girmeyin.

Ben 24 yaşındayım. Tekstilde çalışıyordum. Bu yaşıma kadar hiç İddaa veya kumar oynamışlığım yoktu. 07/03/2021 tarihleri arasında fabrikada çalışan birkaç arkadaşı gördüm seviniyorlardı. Sebebini sorunca bana; “100 lirayla bin lira aldım.” demişti ve bende tabi açıkçası hemen merak uyandı.

“Bu alıyorsa bende alırım dedim” kendi kendime. O zamanlar açıkçası borcum falan hiçbir şeyim yoktu. Neyse merak git gide büyüdü. Hemen uygulamayı indirip o şerefsizlerden oyunu öğretmelerini istedim ve öğrettiler de. İyi kötü oyunu çözdüm ve Korka korka 50 TL başladım. O gitti ve ardından 20 TL attım, oda gitti. Sonra hırslandım ve 50, 100, 500 ve daha da kötüsü 1000 lirayı gözüm görmez oldu.

Başta 50 TL’yi koymaya korkan ben bin lira basarken on lira gibi geliyordu yemin ederim ve hep kaybettim düzenli giden çok güzel bir ilişkim vardı. Çok sevdiğim bir kızdı ve oynamamı kesinlikle istemiyordu. Hatta oynuyorum diye çok kızıyordu. Sonra ondan habersiz oynuyordum. Sorunca da kırılmasın, beni takmıyor demesin diye “oynamıyorum” diye yalan söylüyordum ve sonunu hesap etmedim.

Bir gün gene ramazan ayında ilk büyük oyunumu 1000 TL ile oynadım ve 2400 TL aldım. Aşırı mutlu oldum, uçuyorum falan. Ertesi gün 200 liralık oynadım. O kuponum tam tuttu derken tek golle patladı.7 maç yapmıştım ve 6 maç gelmişti. Ardından o 200 lirayı alacağım derken 200 daha bastım. Oda gitti… Çok geçmeden peşine 1000 TL bastım, oda gitti. Sonra kendi hesabımdaki 1000 TL’yi koydum, oda gitti.

Aylar geçti ve ben kimseyi dinlemedim, devam ettim. Birçok kişiye karşı saygınlığım vardı, maalesef kumar yüzünden gitti. Dayımlar; “yapma, etme” dedikçe hep devam ettim. O kayıplardan sonra sevdiğim kızdan ayrıldım, ilişkim bitti. İnanın en büyük kötülüğü yaptım kendime kumara başlayarak. 10 binin üzerinde param gitti ve şuan 5 – 6 Bin TL de kredi borcum var bankalara. Parasında değilim. Manevi yönden benden çok şey aldı bu illet.

 Allah için bırakın. Cebinde sürekli parası olan ben, beş kuruşsuz, aciz bir şekilde ayları getirir oldum. Başta çok mutluydum. Sinir stres hiçbir şey yoktu. Hayatıma, yoluma bakıyordum mutlu bir şekilde ama finalde kendimi ne hale soktum. Kimseye kızmıyorum. Bu kötülüğü kendime ben yaptım.

En son para bulamayınca cebimdeki telefonu bile sattım ve aynı gün oda gitti. Beni örnek alın arkadaşlar yol yakınken dönün bu illet kanserle aynı. Ölüm riski taşıyor. Umarım birileri bu mesajı okurda aklını başına alıp bırakır bu illeti. Bugün 25 Ekim ve ben kumarı bıraktım. Kumar benden 8 ay içinde çok şey götürdü. Hem maddi hem manevi çok şey aldı. O eski halime dönmeye çabalayacağım. Allah’a emanet olun.

2 Yorumlar

 1. Aynen dediğin gibi admin kardeşim keşke ben berk in yerinde olsaydım. Onun yerinde olmak için bi yüz bin verirdim.

  Berk düşün artık halimizi ve haline sukret

 2. Berk merhaba,

  Bugüne dek miktar açısından yazdığım en şanslı hikayesin diyebilirim sana. Şimdi gözünü aç ve anlatacaklarımı iyi oku!

  Evet kaybın var ve 10 bin senin için büyük bir para. Ama eğer bahsettiğin meslek doğruysa 10 bin senin belki de 2 ayda veya daha erken yapabileceğin bir para. Öncelikle üzülme sevin ki hala yolun başındasın ve eminim buradaki hikayelerin çoğunu okumuşsundur ve ne halde insanlar olduğunun farkındasındır. Bu insanlar senin hikayeni okurken eminim “keşke ben Berk’in yerinde olsam, ne şanslı ki erken uyanmış!” diyeceklerdir.
  Güzel kardeşim, hayata küsmen için daha çok erken. Bak ne güzel karar verip bir tarih belirlemişsin. Sen en azından 2 ay bedava çalışacaksın. Ya benim gibi 7 yılı verdikten sonra hala daha 600 bine yakın borcun olsaydı? Hadi ben yine yurtdışında yaşıyorum bir nevi döndürebiliyorum. Peki ya Türkiye’de olup hiç döndüremeyecek halde olsaydın ne olacaktı!

  Hemen söyleyeyim, şu an yazdığın bu metni ağlayarak yazacaktın veya aramızda bile olmayabilirdin! Güzel dostum, yaşın henüz genç. Biliyorum belki bu laflar naval gibi gelecek sana ama gerçekten çok samimi bir yorumda bulunuyorum sana! Yaşın genç ve kıymetini bil. Hayatın henüz başındasın. Oynamaya devam edip 10 bin liranı kurtaracam dediğin anda kumarın esiri olursun ve o yıllar sen hiç farkında olmadan öyle hızlı geçer ki, beyninde tasarladığın “bunu da oynayayım son!” ların hiç sonu gelmez ta ki ciddi anlamda dibi görene kadar.
  O zaman ne olur biliyormusun? İşte bahsedilen acıları doruğunda yaşar ve her gün ölürsün. Her dakika boğulursun! Hayattan hiç zevk alamazsın. İşe gitmek, çalışmak istemezsin. Ağır bir depresonun içine girersin ve sonunda belki de kaldıramayabilirsin!

  Bunlar %100 yaşanacak şeyler eğer devam edersen. Bu kayıpların acısı taze kaldıkça ve sen oynadıkça yeni kayıpların acısı yerini alıp, seni bu sistemden çıkarmayacak. Çıkabilseydin 2400’ü aldığında sonlandırabilirdin! Yapmadın! Yapamazsın da! Kumar koca bir yalan ve unutma kolay para diye bir dünya yok! Oynayana yok, oynatana var! Selametle!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir