Kumar Yüzünden Alieme Verdiğim Hüzün!

Yazar Hakkında

  • İsim: Savaş
  • Yaş: 25
  • Şehir/Ülke: Antalya / Türkiye
  • Meslek: Muhasebeci
  • Kaybedilen Miktar: 350.000 ₺
  • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
  • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Kredi Kartları, Krediler
  • An İtibariyle Kalan Borç: 350.000 ₺

Herkese merhabalar. Ben Savaş. Öyle kötü durumdayım ki gerçekten ne yapabileceğimi bilmiyorum. Halbuki bundan 4 ay önceye kadar hiçbir sıkıntım yoktu. Bende herkes gibi 3 TL’lik kuponlarla başlamıştım çocukken bu illete. Lise zamanında 30 lira kaybederdim, 50 kazanırdım. Hiç 100 TL oynadığımı bile hatırlamıyorum. Sonrasında üniversitede 200 300 TL oynamaya başladım o da sıkıntıya sokmadı beni. Hiçbir zaman borcum olmazdı. 2023 Ağustos gibi askere gittim. Gitmeden önce çok güzel bir tatil yaptım ve borcum sadece 15 bindi.

Çok kafaya taktım askerde nasıl ödeyeceğim diye. Babama desem iki laf söyler verirdi. Keşke söyleseydim. Borç yükünü azaltmak için kuzenimden 7 bin lira borç aldım. Borcum 7 bin kalmıştı. Babamın gönderdiği harçlıklarla da azaltıyordum. Askerden arkadaşımın biri sürekli iddia oynuyor ve maçları takip ediyordu. Ara sıra kaybedip çoğunlukla kazanıyordu. Oynadığı rakamlar 500 TL, 1000 TL civarıydı. Aslında çok bir borcum yoktu. Borcumu ödeyeyim diye de girmedim iddiaya. Tek amacım zaman geçsin, maç izleyim. 100 TL ile girdim. O gün akşama kadar oynayarak 100 TL’mi 1450 TL yapmıştım.

Nasıl mutluyum ama o parayla gazinodan yemek yedim bir de gömlek aldım. Aradan bir iki gün sonra babam bana harçlık atmıştı 2000 TL. Dedim ki “bu parayı yükseltirsem borcumu kapatırım. Yatarsa da 15 gün parasız gezerim!” O para ilk kupondan yattı. O kadar kötü olmuştum ki . O gün nakit avans çeke çeke 55 bin lira zarar etmiştim. Ve en acısı da ertesi gün babam arayıp “oğlum harçlık gönderdim sefil olma oralarda” demesiydi. “Çok kötü durumdaydım artık oynamam” dedim ve uygulamayı sildim. Aradan 2 hafta geçti şeytan dürtüyor. 50.000 kredi çektim ve bastım.

85.000 yapmıştım parayı. Çektim hemen. Krediyi ve nakit avansın birazını kapatmıştım. 3 gün az da olsa mutlu gezdim. Ama 30.000 civarı borcum daha vardı. Hala onu kapatmam lazımdı kendimce. Tekrar kredi çektim. Bu sefer 100.000 TL ve üç maç yaptım. Benim dönüm noktam burası işte. Maçların ikisi basketbol 1 tanesi futboldu. Tutarsa 220.000 liram olacak. Basket maçları geldi. Sıra geldi 1.25 oranlı futbol maçına ama ben nasıl heyecanlıyım. Aldığım bahis 3.5 alt. Maçın ilk yarısı bitti 1-0.

Havalara uçuyorum ben. 2. yarı 3 gol olmaz diye. Dakika 55 penaltı, 59 kırmızı kart, 60 penaltı. Olmayacak şeyler oldu maçta ve maalesef kupon yattı. Sonrasında durmadım devam ettim. Krediler peşi peşine 100.000, 70.000, 80.000 her bankadan kullandım. Eve geri döndüğümde güncel borcum 245.000’di. Umudum vardı öderim diyordum. İşe de girmiştim hemen. Ta ki bugüne kadar. Bugün yani 12/03/2024 bankadan mesaj geldi kredi ödemenizin son günü 16’sı diye. Maaşa daha 20 gün var. Kuyruğu dik tutuyorum, kimseden de istemiyorum. 70.000 bin TL kredi daha çektim. Ve 2 saatin içinde kaybettim. İşten eve geldim. Annem anladı moralimin bozuk olduğunu. “Oğlum, anlıyorum seziyorum, senin borcun var. 1 bileziğim, 2 çeyrek altınım var. Al öde borcunu. Nasıl olsa çalışıyorsun, elin bollaşınca ödersin geri!” dedi.

Çok duygulandım ve ağladım. O da benim bu halimi görünce üstüme geldi. Anlatmak istemedim ama zorladı. Sonra bahsettim kumar bağımlısı olduğumu, bırakamadığımı ve borcumun çok fazla olduğunu. Çok üzüldü. Biraz yürüyüş yaptık geldik. Dedi ki “evde babana bahsetmen lazım” Babamda çok neşeliydi, bana takılıyordu. “Ne yapıyorsun, nasılsın? Moralin bozuk gibi” falan diyordu. Direk söyledim. Morali yerlere düştü direk ve bana dedi ki “araba orda git sat öde.” O kadar kötü oldum ki, babam arabasını benden sakınırdı çok severdi. Hiçbir şey söyleyemedim ve odama geldim.

Ailenin huzurunu yerle bir ettim. Herkes mutluydu. Hafta sonu gezmelere gidiyorduk belli etmiyordum ben borcumu. Şu anda ne yapacağım hiçbir fikrim yok. Ama siz siz olun 1 lira dahi bu illete para yatırmayın. İntiharı bile düşündürüyor insanlara ki zaten sonu intihar. Boş verin, kazandığınız kadar yeseniz yeter zaten. Ben borcumu ailemle birlikte 1 senede kapatırız. Peki tepkileri ne olacak. Ömür boyu unutulmayacak üzüntü yaşattım. Bu süreçte neler yapabilirim yorumlardan yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Yorum

  1. Merhaba kardeşim bende Antalya da yaşıyorum durumunu babana açıklaman çok doğru isabet olmuş bir süre para kontrolü babanda olsun sen para ile ilişiğini kes telefon numaranı e mail adresini değiştir. Psikolojik destek al. Telegram grubu var illeti bırakma grubu seni oraya davet ederim. Emin ol bu dediklerimi yapmaz isen tekrar bu bataklığa düşersin. Allah’a emanet olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir