Kumarda Kazanmak Diye Bir Şey Yok!

Yazar Hakkında

 • İsim: Kerem
 • Yaş: 27
 • Nereden: Türkiye
 • Meslek: Reprezant
 • Kaybedilen Miktar: 150.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 7 – 10 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Bazen geri çekilmek ileriye gitmek için bir fırsattır.

Merhabalar gerçek adımı vermiyorum fakat kendimi Kerim olarak tanıtmak istiyorum. Ben 27 yaşında güzel bir mesleği, güzel bir ailesi ve sosyal çevresi olan bir insanım. İstanbul’a taşınalı 2 sene oldu ve senelerdir iddaa, canlı bahis vs. oynardım. Cüzi miktarlarda tabii cüzi dediysem yine nereden baksan üniversite yıllarını da saydığımda minimumda 10 senede 100.000 TL vardır.

Fakat son 8 ayda Kıbrıs’a gidip geldikten sonra slot diye bir oyuna başladım, ilk oynayışımdı ve 1‘e 5 kazanıp bıraktım. Telefon vs. aldım kendime. 8 ay içinde ne oldu biliyor musunuz? Her şeyimi verdim, tüm hobilerimi bıraktım. Satmak zorunda kaldım her şeyi ve şimdi ağzına kadar borçla doluyum kaybım 150-180K arası ve aileme söylemek zorunda kaldım.

Her defasında bunun yükünü çekeceğim biliyorum. Borçlarım desen aldı başını gidiyor ödeme vs. Aile boyutuna hiç girmeyeceğim fakat sadece söylemek istediğim şey şu; ”Bu illet 1 verir 100 alır.” Her defasında kazanacağım umuduyla girersin yine alır.

Artık vermek için oynarsın çünkü alışmışsındır. Arkadaşlar bu alışkanlık insanda ne güven bırakır ne saygı bırakır ne özsaygı ne psikoloji bırakır ne de başka bir şey. Tüm hayatınızı yavaş yavaş elinizden alır ve sıfırın aslında ne kadarda değerli olduğunu anlarsınız.

Ben bir hata yaptım. Psikoloğa gidiyorum artık ve söz verdim kendime, siz siz olun, küçük ya da büyük ne olursa olsun kumara bulaşmayın. Bir insan hiç cebinden 100 200 bin çıkartıp sokak ortasında yırtıp çöpe atar mı? Böyle bir şey mümkün mü? Kumarla mümkün.

Yapmayın bu işin kazananı şirketler, YouTube da gördüğünüz kişilerde benim senin gibi mağdur. Onlarda oyun parası çıkartmak için şirketlerin reklamını yapıyor. Herkes aklını başına alsın, geçmişi unutun borcu kabullenin ödeyemeseniz, kabullenin artık.  İllaki önünüze bir yol çıkacaktır. Ama tekrar tekrar kumara bulaşmak sizi, beni herkesi çıkmaz bir yola sokacaktır.

Bir Yorum

 1. Kerem Merhaba,
  Normalde kısa hikayelere sitede yer vermiyorum ama faydalı gördüğüm bütün makaleleri insanlığın faydasına sunmak için paylaşmaya çalışıyorum.
  Hikayen gerçekten ibretlik ve gerçekleri altını çizerek belirtmişsin. Kumar maalesef parayı çöpe atmakla hiçbir farkı yok. Bir garibana yardım toplamak istesek 5 lira vermeye çekiniriz ama ucunda ödül varsayılan bir mekanizmaya hayatımızı bağışlarız. Halbuki yapacak o kadar güzel şeyler var ki, o dopamini elde ettirecek, yani bizi mutlu edebilecek.
  Mesela gidip yoldan geçen bir fakirin karnını doyurmak veya şu an Ramazandayız; mahallenden veya çevrenden bildiğin gerçekten gariban birine 1 aylık sadece Ramazanlık erzak alsan? 1 gece de kumara koyduğunun %5’i etmez inan!
  Geçtim bunu, kendi çocuğunu, aileni muhtaç bırakıp birde onların günahına giriyorsun. Düşün o akşamki 3 yumurta 2 ekmek bir paket çay paranı bile belki gelir umuduyla kumara koyuyorsun! Sonuç aynı! Aynıysa devam etme kardeşim, uyan arık!
  Sen ne güzel illüzyondan uyandığından bahsetmişsin. Çok sevindim ve cümlelerin umarım kitlelere umut verip, birçok kumar bağımlısı insanımızın, özgürlüğünü eline almasına vesile olur. Tek dileğimiz ve mücadelemiz bu. Katkılarından dolayı sana içtenlikle teşekkür ediyorum. Allah’a emanet ol!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir