Kumarla Biten Bir Genç Hayat!

Yazar Hakkında

 • İsim: Emre
 • Yaş: 22
 • Nereden:  Türkiye
 • Meslek: Esnaf
 • Kaybedilen Miktar: 150.000 – 200.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 3 – 5 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kazanılacak hayatın olduğuna inancınızı yitirmeyin!

Öncelikle herkese selamlar. Bu hikayeyi okuyorsan büyük bir ihtimal çıkış kapın olmadığı gibi senin de büyük kaybın vardır veya kaybedip kendini burada motive ediyorsundur. Abilerim, kardeşlerim… Hikayem çok uzun ama detaylara girmemeye, anlaşılabilir bir şekilde yazmaya özen göstereceğim.
Liseyi bıraktım. Yaşadığım şehirden başka bir şehre çalışmaya gittim. Sakin, efendi, sevilen bir kişiliğim vardı. Ayrıca okulu bıraktım diye ergenliğin vermiş olduğu bir hayattan soğuma da vardı.

Bir işe girip çalışmaya ve kendi paramı kazanmaya başladım. Aradan 1 yıl geçti ve babamın mağazasında işler kötüydü. Ona yardım edecek kimse olmadığı için benim memlekete geri dönmem gerekti. Memlekete döndüm ve işin başına geçtim. 18 yaşında yavaş yavaş öğreniyorum tabi ticareti. Ürün alıp satmayı, kredi kartı kullanmayı, tezgahtarlık derken 19 yaşında işe iyice hakim oldum.

Babamın yaşadığı mali krizden dolayı dükkanı ve her şeyi üstüme aldım. Olay bundan sonra başlıyor. Ben hemen her gün dükkanı kapattıktan sonra cirodan 50 TL,100 TL alıp yiyorum, içiyorum, geziyorum. İddianın, kumarın işleyişini veya ortamının farkındaydım ama bulaşmamıştım hiç. Bir ara benden 2 yaş büyük tanıdık bir arkadaş yanımda; “20 tl attım, 500 aldım.” falan deyince bende ciddi bir merak uyandı.

O gün de dükkanda iş yoktu ve bu durumda moralimi bozmuştu. Aklıma o adamın 500 TL kazandığı gelince, o heyecan bana bir anda çok tatlı geldi ve “bende oynayacağım” dedim. Maçları genel anlamda takip ediyorum ve futbol hakkında bilgimde var. 20 TL attım yasal siteye ve 70 TL kazancım oldu. Parayı çektim ve sigara şu bu falan derken para bitti. 2 gün sonra onun tadını aldığım için 100 TL daha attım, 160 aldım. Bu şekilde sürdü ve bir ayda artık bağımlı olmuş gibiydim. 1000 TL karım olmuştu.

Bu 1000 TL’ye o zaman gidip 3 gram altın almıştım ve köşeye atmıştım. Gel zaman git zaman derken bayağı zaman geçti. Pandemi yasağında dükkanımız kapandı ve bu 17 günlük ev hapsinde psikolojim bozuldu, bunalıma girdim. Dükkanın ödemeleri, krediler falan derken ben iyice bunalmıştım ve bir anda bir boşluğa düştüm. Hesapta dükkana ait 5000 TL var ve o dönem ödememiz gereken para 30.000 TL. Bende siteye 100 TL atıp şansımı denemek istedim. 100 TL gitti ve peşine nasıl geçtiğini bile anlamadığım 2 gün içerisinde 2000 TL zararım oldu.

Dükkanın açılmasına 3 gün kalmıştı. Ben 5000 TL’yi katlayıp dükkana vermek istiyordum fakat bu hamlemle 2000 TL daha açık oldu. İyice bunaldım ve rulet gibi Blackjack gibi oyunlara girmeye başladım. Normalde çok anlamam ama çok değil, 2 saatte olayı çözdüm. 100 TL bir anda 2000 TL oldu. 1 saat gibi bir sürede geldi gitti derken 2000 yapıp parayı çektim. Hemen dükkanın hesabına geri attım ve açık kalmadı. Keşke açık kalaydı.

Gün geldi ve dükkan açıldı. Açıldı açılmasına ama koronanın etkisi her yerde. Piyasa çok kötü. İş yok! Hal böyle olunca bende akşam gene girdim. 100 TL, 100 TL derken 2 saat sürmeden 5000 TL gitti. Beynimden kaynar sular döküldü. Çok fena hırslandım. Gözüm bir şey görmüyordu adeta. Kredi kartının limitini artırıp, 5000 TL’yi tek seferde siteye attım. 15 dakika sürmedi o parada gitti. Artık oyunun tadını almıştım ve kendimi durduramıyordum. Hemen mobil bankacılıktan 10 bin TL kredi çektim. 2 gün boyunca oynadım ve kazandım.

Tüm borçları düştükten sonra yaklaşık 25 bin de kardaydım. Siteye çekim talebi verdim. 15 gün oyaladılar ve sonra da paramı vermediler. Gel zaman git zaman derken o parayla kafama göre oynadım ve siteye geri bıraktım. Tabi gerçek hayata dönünce ödenmesi gereken borçlar, krediler kredi kartım derken sağdan soldan toplayarak elden borç aldım. Kredilerimi kapattım, borçlarımı ödedim ve hayatımı düzene sokmaya karar verdim. Ne yazık ki bu kararım 1 hafta sürmedi. Ödemiş olduğum kredi kartına tekrar bulaştım.

İddiaya başladım. 5 bin, 10 bin, 20 bin derken 30 ben kadar çıktı kayıplar 1 ayda. Bu sefer bayideki canlı oynanan oyunlara takıldım. Günlük kazandığım paraların yanında bir de kaybettikten sonra tanıdıklardan borç alarak 2 ay, 3 ay ailemden gizli oynamaya devam ettim. En son alacaklılar, kart ödemeleri falan üst üste gelince bir süre durdum ve durumu ailemle paylaştım. Onlar destek çıktı ve kapattılar borcumu. 1 ay düzeldim ama gene başladım. Bu sefer kimseden borçta alamıyordum. Bende dükkanın hesaplarına girdim ve oynadım. 3 gün içeresinde tam 30 bin gitti.

Artık benim için ya intihar ya da kaçıp gitmekten başka çare yoktu. İntihara Allah korkumdan dolayı ve ailemi düşünerek cesaret edemedim. Kendimden beklentim yoktu. 22 yaşında bir gencim ama adeta 70 yaşındaki elden ayaktan kesilmiş yaşlı bir amcadan farkım yoktu. Kaçtım kaçabildiğim şehre kadar beş parasız. O kadar borç bırakmışım ki arkamda, geri döndüğümde aileyi perişan ettiğimi gördüm. Bu sefer bana olan güvenleri bitmişti. Eskisi gibi değildik. Bende hemen hemen 3 ay kendime gelememiştim.

3 ay sonra yani gecen hafta bana tekrar hazır kredi çıktı ve tekrar kumara girip kaybettim. Gene o hırsın etkisine girip kredi kartının son damlasına kadar oynadım. Onu da geç gene yalvara yalvara milletten para aldım. Sonuç gene hep aynı hüsran. Kaset gene başa sarılmıştı ve ben o filmi tekrar izledim. Sahneler de figürlerde her şeyiyle aynıydı. Ailemin artık ödeyecek gücü yok, satacak bir şeyleri de kalmadı. Ben de bitik bir durumdayım.

18.02.2022 tarihinde tövbe ettim. Yeni bir sayfa açtım kendime. YEDAM’a başvurdum. İnşAllah bir daha düşmeyiz. Hayatımdan bir 5 sene gidecek bu borçları ödemek için ama aldığım tek ders bu işin sonu HÜSRAN. Hem ailemi maddi manevi zarara soktum hem de kendime sigara alacak param bile kalmadı. Borçları artık çalışıp kazanıp yemeyip 5 sene içinde ödemek zorundayım.(ödeyebilirsem) Allah bizim yardımcımız olsun.

6 Yorumlar

 1. Admin abi gene BAŞARAMADIM gene YENİLDİM yılgın bitkin çaresizim 85.000 gene borca girdim çok kötüyüm dönüp arkama bakıyorum kimsem yok lütfen yardımcı olun başaramadım tövbemi bozdum ve işin içinden çıkmayacak bir hal aldım şuan çaresizce duruyorum bekliyorum ellerim gitmiyor yazmaya kemiklerim agrıyor başaramadım abi

 2. Hemen dükkanın hesabına geri attım ve açık kalmadı. Keşke açık kalaydı.…

  Bunun ne demek olduğunu herkes anlamaz.

  • Anlamaz abim anlamaz çok kötüyüm ne zmaan düze çıkacam bilmiyorum herşey üst üste geliyor kartları her ay ödeyip geri çekip el borcuna vermek artık canım takatim kalmadı

   • Yahu güzel kardeşim, kumar oynayarak borcun bitiyor mu? Sen saplantı haline getirmişsin. Bugün stres yaptığın şey günü ve zamanı geldiğinde bir şekilde geçiştiriliyor veya çözülüyor ve 2 gün sonra farklı bir kafaya bürünüyorsun. Ama sen bu olayı kumar oynayarak daha da beter hale sokuyorsun. Üstüne o girdiğin lanet siteler seni iyi tanıyorlar ve ağzına bal çalıp çalıp seni soyuyorlar. Çünkü biliyorlar böyle sıkıntılı bir durumda olduğunu ve verdikleri 2 3 bin liranın işe yaramayacağını. Aksine sadece seni bu oyuna sadık bir köle kıvamına getirip ömür boyu soyacaklarını biliyorlar.
    Yapma abicim oynayınca bu durum değişiyor mu? Sonuca bak be güzel kardeşim, her geçen gün bir sonraki ayını riske atıyorsun. Zamanda oyundaki gibi hızlı geçmediği için strese girip bunalımdan çıkmak için gene para bulup bu laneti besliyorsun. Dön bir arkana bak zaman çzelgesi hazırla. Eğer farklı bir şey yaptıysan bugüne kadar şu söylediklerimden ayrı, o zaman bende hata var derim sen oynamaya devam et kardeşim!
    Kusura bakma zevkin doruklarını yaşarken kimseyi tanımayan sen, şimdi gerçekle yüzleşip savaşmaya gelince ağlamayacaksın! Hala yapmaya devam ediyorsan birileriyle konuşmakta sadece sana 3 5 saat kazandırır. Gerçeklik mücadeledir. Ben yaptıysam 5 yıldır sende yapacaksın!

 3. İşte bir genç daha, gençliğinin baharında yaşamış olduğu bu bağımlılık hikayesini bizimle samimi bir şekilde paylaştığın için sana gönülden teşekkür ediyorum. İnan sana kızmak istiyorum ama bu lanetin ne yaşattığını bildiğim için gerek görmüyorum. Aynen böyle güzel kardeşim. Kumar bu işte. Haykıra haykıra diyoruz, yapmayın etmeyin ocak söndürüyor bu lanet. Gencecik çocuklarımızı ölüme sürüklüyor. Daha gencecik yaşta bütün duygularını elinden alıyor. Okutun bu yazıyı gençlere, elinizden geldiğince yayın bu yazıyı okusunlar!
  Bunlar bana olmaz demeyin. Bağımlılık bir hastalık. Nasıl olduğunu anlamadan bu hale gelirsin! Yapmayın güzel insanlar, gençliğiniz paha biçilemez değerde. Kumarda para yok, hayal var. Sen öyle inanıyorsun. Madalyonun diğer tarafını göremezsin çünkü beynin seni yönetiyor. Kontrolü eline almadan hareket mekanizmanı bitiriyor.
  Cidden artık bu bir toplumsal duyarlılık haline gelsin! Yayalım, daha fazla kişiye ulaştıralım, sosyal medyada, orda, burda, elinizden gelen her şeyi yapmamız lazım. Emre de bizim kardeşimiz, daha nice emreler kurban edilmesin. Umarım yazıyı okuyan herkes üzerine düşen görevi yapacaktır.
  Sana gelince güzel çocuk. Hayatının baharındasın. 5 yıl bile sürse bu yaşta dükkan ticaret tecrübesi görmüş birisin. Emin ol bunun ilerideki iş ahlakına ve hayatına güzel geri dönüşleri olur. İnancını yitirme ve her gün gerekirse gel ve bu yazıyı oku. 3 kere 30 binlik olduğunu yazdın. 100 kerede kurtarsalar seni sonuç hiçbir zaman değişmeyecek çünkü yaptığın şey aynı. Çölün ortasında vapur beklemeye benzer bu. Öyle bir dünya yok güzel kardeşim. Neyse ki erken fark edip uyanmış ve büyük bir cesaretle buraya da paylaşmışsın hikayeni. Eminim bu hikayeni görüp vazgeçebilecek belki 10 kişi belki 100 kişiye ulaştın bile. Allah yardımcın olsun kardeşim. Her zaman yanında olduğumu bil!

  • Allah sizlerden de razı olsun inanın her gün gelip okuyorum, ama gerçekten ödemede güçlük çekiyorum maddi manevi çöktüm evet hasta ve bagımlı olduğumun farkına erken vardım ama bu borç beni yine oyuna tetikliyor değerli abim çünkü ödeyecek gücüm yok el borcu banka vesaire işler çığrını açtı sizden tek isteğim bana ve benim gibi olanlara dua etmeniz Allah sizden razı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir