Kumarla Yıkılan Hayatlar!

Yazar Hakkında

 • İsim: M.
 • Yaş: 37
 • Nereden: Kayseri / Türkiye
 • Meslek: Öğretmen
 • Kaybedilen Miktar: 450.000+ Lira
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Anlatılanları lütfen dikkate alın!

Merhaba. Öncelikle bugünden başlayıp başa dönmek istiyorum. Bugün, hemen hemen 2 saat önce 10 bin kaybettim. Bu kayıpla birlikte esinlendiğim hikayeme gelince; 18 yaşlarında okey onamaya, kağıt oynaya giderdik. Ben eğlenceyi seven biriyim ama yoksulduk. Orta okula giderken hep yarı zamanlı çalışırdım. Kazandığım parayla okey veya bilardo falan oynamaya giderdik. Her genç gibi 1,5 yıl öncesine kadar pandemi de evde sıkılıyordum.

Candy Crash oyunu oynarken bir reklam belirdi altta bir yerde. Bende merak edip girdim ve reklamını gördüğüm siteye üye oldum. Tabi o zamana kadar ben kumarın K’sını bilmezdim ama sonra bende herkes gibi 50 – 100 TL falan basmaya başladım. Para geliyordu. 1000 TL falan yaptığım anda hemen çekim yapıyordum. Daha sonra bu olayı borçlarım içinde kullanabileceğimi ve borçlarımı rahat bir şekilde ödeyebileceğimi düşünmeye başladım. Mesela arabamın kredi borcu vardı. Ortalama aylık 1000 TL civarında tutuyordu.

“Bu krediyi kumarla öderim” dememle kumara bulaşmam bir oldu. Kafamda oluşan yargılar o kadar pozitif ve eğlenceliydi ki, “Her gün 200 TL alsam ne güzel olur. Ayda 6000 TL yapar ki o da ortalama bir memurun maaşına denk geliyor.” diyordum. Kumar bu düşüncede inanılmaz pozitif ir ortam yaratan illüzyon gerçek hayatı bize adeta unutturuyor. Normalde 5 bin TL kredi vermeyen bankalar, pandemi ortamında sanki kumara kaynak aradığımı haber almış gibi bana kredi üstüne kredi verdiler. Tek seferde 80 bin TL kredi çektim. O kredi sadece bir hafta sürmüştü ve inanılmaz derecede yıkıldım.

Hırsımı alamadım ve peşine arabamı 90 bin TL’ye sattım. Borcun yarısını kapattım. Ben ki 4 – 5 bin TL maaş alıyorum. Kredi kartlarımdan birinin limiti 20 bin TL. Diğer kartlarım ve ek hesaplar falan derken toplam 70 bin TL borcun hepsini kapattım. Borç olarak bir tek kredim kalmıştı ama durulmuyor işte. Sonra yavaş yavaş ödediğim her şeyi tekrar patlattım. Kafayı yemek üzereyim ve ciddi mana da intihar etmenin hesaplarını yapıyordum. Artık son çare olarak aileme söyledim.

Annem, benim düğünümde bana takmayı planladığı altınları ve paraları borçlarımı kapatmama için verdi. Toplamda 70 bin TL tutuyordu ve kredi hariç kalan kredi kartları ve esnek hesapları yine ödedim. Ödedim ödemesine ama o paraları kumara vermek zoruma gidiyordu. Yani sizin anlayacağınız hırsıma yenik düşüp tekrar oynadım. Kredi kartları, ek hesaplar, para buldukça sürekli kaybediyor, kaybettikçe de o hırsla elimde ne varsa yatırıp kaybettiğimi kurtarmaya çalışıyordum.

Rulet, Blackjack ve slot oyunlarında bütün parayı kaybettim. Bir sonraki ay henüz olay taze iken 20 bin TL tutarında bir kredi daha çektim, onu da kaybettim. Kaybettikçe hırslanıyorum ama nasıl bir hırs. Bu arada alkolün etkisi de var tabi ki. Bu bunalımdan tek başıma çıkamayacağımı anlayınca artık abilerimle durumu paylaşmaya karar verdim. Onlara “ben çok borçlandım” dedim ve nedenini sordular.

Kumar olduğunu söyleyemedim ama yıkıldılar. Eskiden iş yerim vardı. “Oradan kalan borçlar birikti” dedim. Abilerimden Allah razı olsun çok iyiler bana karşı. Hemen “evi sat” dediler. Satamazdık. Çünkü ev annemin evi ve beraber yaşadığımız evdi. Sonra bütün kardeşlerin ortak olduğu arsamız vardı ve “onu satalım” dediler. Arsa 500 bin ediyor ve bana düşecek 125 bin TL. Şu an itibariyle kalan borcum 250 bin TL ve bu meblağ gene bir şeyi kurtarmıyor.

Bekarım ve annemle kalıyorum ama psikolojim o kadar bozuldu ki şu an borcu ödesem bile rahatlayamayacağım. Yaşadığım bunalım beni o kadar çok yıprattı ki hayatımdan zevk alamıyorum artık. Her şey derin bir anlamsızlık içinde geçiyor. Geçmişimi çok arıyor ve özlüyorum. “Ben kendime ne yaptım böyle Allah’ım” diyerek her şeyi sorguluyorum. Hâlbuki bu lanetten önce çok mutlu bir hayatım vardı. Param olmasa bile soluduğum havadan, yediğim yemekten, içtiğim sudan veya çevremdeki insanlardan keyif alan biriydim. Neşe dolu bir insandım. Bu lanet sadece paramı değil bütün hayatımı elimden aldı.

Ayrıca ben inanıyorum ki bankalarında bu işte eli var. Türkiye’de devletin artık buna “dur” demesi lazım. Ben bekarım ve öyle evlilikmiş, arabaymış, evmiş benim için sadece bir hayal artık. Her şeyimi bu illete verdim. Bugünden sonra oynamama karar verdim. Burada paylaşılan bütün hikayeleri okudum. Kumar insanı her şeyden koparıyor. Bazen öyle şeyler yaşıyorsunuz ki, insanlığınızı sorgulamak zorunda kalıyorsunuz. Düşünün annem diğer odada namaz kılıyorken ben rulet oynuyordum. Çok utanç vericiydi benim için.

İnşAllah bu sıkıntıdan kurtulunca buraya dönüp yine yazacağım ama yemin ederim borcum bitsin telefonu bile elime almak istemiyorum. Allah için kumarı merak bile etmeyin. Benim hayatım söndü, sizinki de sönmesin. Şu an saat sabahın 04’ü ve ben 7’de işte olmam lazım. Düşünün bu psikolojiyi. Zerre uykum yok. Kumar öncesi hayatımı ve şimdiki hayatımı karşılaştırırsak daha 1 sene önce arabam vardı, işim güzel, sürekli geziyordum. Kız arkadaşım vardı, 100.000 TL param vardı. Şu an araba yok, 100 bin liram yok, üstüne de 250 bin borçluyum. Bu kadarı eminim yeterlidir.

“Bana bir şey olmaz!” veya “Günlük 100 TL alır çıkarım!” gibi mesajlarla zihninizi kurcalamaya başladıktan sonra hayatınızı mahvetmenin kapılarını açmış olacaksınız. İstisnasız bu yollardan geçecek, maddiyatınıza göre büyük bir servet kaybedeceksiniz. Kaybedebilirsiniz demiyorum bakın! Kesin kaybedeceksiniz! Ben herkes için dua ediyorum; “Allah herkesin yardımcısı olsun.” Giden paranıza üzülmeyin. Sadece kendinize bir saat ayırıp ilerde ne olacağını, daha önceki tecrübelerinizle kıyaslayarak hareket edin. Yani sonu hep aynı olacak! Allah’a emanet olun.

4 Yorumlar

 1. M. Merhaba. Bende yaklaşık 4 ay önce senin ve emin ol senden daha beter bir durumda kumarı bıraktım. Umarım sende sonsuza kadar bırakır hayata dönersin. Sana ve bunu okuyacak herkese 4 aydır takip ettiğim kumar sitesi planını anlatayım. Ben bıraktıktan sonra her hafta sürekli bonus verdiler bana canlı casinoda çevirim yapmak şartıyla. Ben sistemi az çok bilerek olaya yaklaştım. Her verdikleri bonusun 1. Gününde bana kazandırdılar. Ertesi gün arada bir verdikleri hariç hemen kazandığının hepsini sana kaybettirip seni o hipnoza sokup hemen parayı yatırmanı bekliyorlar. Başka zaman bununla karşılaştığında az inanmakla beraber diyorsun ki “ ulan bunlar beni mi takip ediyorlar” evet aynen seni takip ediyorlar. Kaybetme aşamalarında oynadığın oyun içinde ah ulan şu gelseydi diye yüreğine indirip kaybettiriyorlar ki elbet tutacak diye seni para yatırmaya sürüklüyorlar. Bu şekilde 4 ayda her hafta bonus verdiler aldılar. Ben kaybettiğim bonus paralarını kaybettiğimde hırs yapmadım çünkü artık tamamen çözdüm. Onlarda her kayıptan sonra para yatırmadığımı görünce artık özel temsilcileri bir süre hizmet veremeyeceğini bildiren bir e mail yolladı bana. 1 aydır da bonus vermiyorlar. Sistem belli anlayacağınız. Oynadığımız en güçlü takım zayıf takıma yenildiğinde ulan beni mi bulur sanki koş koca takım işini bırakmış ben oynadım diye kaybediyor diyorduk kendimize. Evet aynen de öyle yapıyorlar. Biz sanıyoruz ki ben tekim ama o an bizim gibi milyonlarcası aynı durumdadır. Sana hayatında başarılar kumarsız bir hayat dilerim

 2. M. Merhaba,
  Öncelikle hikayenin akışından ve anlatım tarzında biraz değişiklik yaptım bilgin olsun. Umarım bu şekilde duygularını hiç değişmeden yansıtmayı başarmışımdır ki eminim duygularını harfiyen tanıyan birisiyim. 3 kere üst üste aynı gaflete düşmek benimde tecrübe edindiğim bir hadiseydi. Ama tecrübelerin paylaşıldığı bu platformun amacı sadece dertlerimiz dökmek değil, bu işten aklınca para kazanıp rahat hayat yaşayacağını sanan daha gencecik pırıl pırıl insanlarımızın gençliğin baharında mutluluklarına göz koyulmadan onları da kurtarabilmek.

  Ben hep diyorum, burada bu hikayeleri okuyanların birçoğu egoist bir yaklaşımla sadece kendini tatmin ediyor veya rahatlatıyor. Burası sadece teselli olma yeri olmasın. Cuma namazını kılarken içinize doğan o manevi hissiyat, ne kadar kötü bile olsanız size 5 dakikalığına da olsa bir rahatlama sağlayan bu maneviyatın devamı gelse dünyada kötülüklere yer kalmayacak doğru mudur? Çünkü biz biliriz ki hırsızda Cuma namazı kılıyor kötülük edende. Ama o an içinde hiçbir kötülük kalmaz ve sadece Allah’ı düşünerek ruhunu bir süreliğine de olsa rahatlatır.

  İşte sende bu yazıyı okuyan güzel insan, sadece şimdilik kendini rahatlatıp, bu işte yalnız olmadığını öğrenerek teselli olacağına, gerçekten yazıların anlamlarına kilitlenip ilerde başına gelecekleri kafanda ve hayal dünyanda sürekli çizersen, bu bir korkuya dönüşür ve belki geri adım atarsın. Her eğlence sana keyif vermez. Anlık keyif veren her şeyin inanılmaz zararları vardır. Bu dünyayı normal zevkleriyle yaşamaya geldik. Öyle kal ve bozulma.

  Yok güzel kardeşim, inan bana böyle bir dünya yok. Bak her hikayede kaybedilen bir miktar görüyorsun. İnan bana bu rakamlar ne abartı nede uydurma! Onlarda şu an tıpkı senin düşündüğün gibi düşünüyorlardı. Bak şimdi ne heyecan kaldı ne para ve işin en can alıcı tarafı ise zaten kumar oynamayı bir gün seve seve bırakacağın gün geldiğinde de sensin bunu yazacak olan! Geç olmadan hayatını mahvetme yoksa sende bu kervanın bir parçası olmakta kaçamayacaksın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir