Mesele Anlamak Değil, Kabullenmek!

Yazar Hakkında

 • İsim: Onur
 • Yaş: 36
 • Nereden: Kastamonu / Türkiye
 • Meslek: Terzi
 • Kaybedilen Miktar: 30.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 10+ Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kaybım, sayamayacağım kadar duygu ve maneviyat!

Gece saat tam 5 abi. Videolarını izliyordum ve yazmak istedim. Yaklaşık 3-4 senedir oynuyordum. Yeni bıraktım kumarı ve hikayem şöyle. Öncelikle mahallede dost arasında oynayan birkaç arkadaştan görerek başladım. Rulet oynuyorlar lightening rulet X atıyor 2 lira 1000 lira oluyor falan o kadar cazip geliyor ki. Asgari ücret 2.200 ben 2.800₺ maaş alıyorum güzel de işim var. Kenara güzel para atmışım 1 senede.

Hep aileme vermişim ve annem benim adıma biriktirmiş hem de kendim atmışım kenara 5 bin lira param var. İhtiyaç olmuş babama 6 gr altın bozup vermişim. Yani anlayacağın abi durumum keyfim gayet yerinde, borcum yok, harcım yok, elim ayağım rahat ve huzurum var. Ama bok var bir bakalım dedik. 20₺ atılıyor en az ve ben 20₺ atıyorum çünkü bilmem etmem. Ulan 10 tane rakam 20’yi basıyorum, 50 geliyor her seferinde ve ben yapmışım parayı 1000 TL çektim 900’ü. 100 lira hesapta devam ederim diyorum.

Günler günleri kovalıyor ve ben bu şekilde kazanıyorum, kaybediyorum devam derken zararımız yok diyorum. Sonra o 1000 liraları çekmiyor, devam ediyorum. 2-3 bin oluyor batıyorum. “Çekmiş olduğum para zaten” deyip oynuyorum ve tekrar tekrar atıyorum. Oradan aldığım bütün parayı kaybediyorum sanki kendi parammış gibi üzülüyorum ve kendimi ikna etmeye çalışıyorum; “o para zaten senin değildi, bulaşma daha kendinden yeme!” diye ama nafile cebimden 1-2 bin içerdeyim bile.

Sonra yalvarıyorum “kendi para mı alayım çıkacağım” diye kendi parama kadar kazanıyorum, çıkamıyorum. Kenarda ki 5 bini atmışım ve bitmiş para. Maaş kartımda 2-3 bin param var artık ona göz dikmişim ve onu da telef etmişim. Üstüne bir de eksi 3 bin yapmışım abi olaya bak. Allah’tan bütün birikimim elimde değil, anama veriyorum her ay altın parası o biriktiriyor. Aile gibisi yokmuş harbiden yeni anlıyorum ama üzüldük işte. Onlar kendi emekleri benim verdiklerimle birleştirerek borçla bir ev almışlar yazlık.

Babam emekli ve aynı zamanda yetmiyor diye çalışıyor. Emekli maaşını bağlamış ev kredisine adam didiniyor oğlu kumar oynuyor. Üzülüyorum bu duruma ve “kendimi bu ay artıya atayım daha da oynamak yok” diyorum. 10 bin kredi çekiyorum. 3 bini eksiye gidiyor. 2 bini cebe koyuyorum 5 binle altın alıp kenara atıyorum. Borç faizle 11 bin ve 10 ayda bitecek abi. Ulan o 2 bin gıdıklıyor insanı. “Oğlum katlarsın, 8 bin içerdesin, sen 50₺’yi 2-3 bin yaptın aynı orantıda oyna 10 bin yap çık bulaşma.” Diyorum kendi kendime.

Şeytan işte sokuyor bizi oyuna giriyorum. 2 bin oluyor mu 10bin hem de 3 elde yakalamışım 150X. “Siz hayırdır kimi yoluyorsunuz 1-2 binde sizi tokatlıyım kaçayım!” kafasında o 10 bin eriyor abi. Benim elde yine para yok. Maaş geliyor o da gidiyor geri. Pandemi girmiş araya yarım maaşlara düşmüşüz ben aldığımı oraya veriyorum hatta çift kart eksideyim. Çekiyorum 18 bin kredi bütün kartları sıfırlıyor. 10 bin krediyi kapatıyorum “daha da bulaşmam” deyip çekiliyorum kenara yine almışım ele 2-3 bin.

Yine aynı senaryo, yine kartlar patlıyor çek bir kredi daha 30 bin, geri öde 40 bin. 4 ay oynamıyorum kredimi ödüyorum sonra “kredi faizini ödeyemem, ödemek istemiyorum” diye ana gibi yar olmaz derler ya, “ben kredi kartımdan bu kadar çekeyim. Faizi 2 bin lira. Senin bileziği de bozayım kapatayım 8 ayda öderim sana da sonra karttan bileziği alırım” diyorum. Kadın ikiletmiyor bile “baban duymasın o bilezikler ablana yapıldı biliyorsun” diyor ve alıyorum bileziği bozuyorum.

Dediğimi yine yapamıyorum. Bu arada hayatıma biri giriyor abi kız arkadaşım. Onunla planlar yapıyoruz başka bir şehirde ama çok uzak değil aramızda 1,30 saatlik yol var. Araba kiralıyorum gidiyorum falan o destek oluyor masraflara bir o bir ben her şey güzel. Kredi çekmişim tekrar 30bin kartları kapatmışım. 3 bin faizi var ve elime 5 bin para kalmış. 3 bin ödüyorum ayda 4 bin de maaşım var. Ulan her şey çok güzel tam yoluna girdi derken YouTube’da ki kanallara denk geliyorum. Sweet bonanza oynuyor ve öyle de ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Biliyorum kendi paraları değil sahte.

Öyle bile olsa hep kazanç videosu atıyorlar. Dayanamıyorum giriyorum abi. Elimdeki 5 bin üstüne maaşım gelmiş 9 bin. 3 bini kriptoya atmışım. 6 kalmış elimde 300 lira attım. Abi aldım 5 bin slot bir döndü katladı da katladı verdi bana 50x 25x 6x 2x. Dedim harbi doğruymuş. Aldım çıktım parayı. Abi para oradan geliyor nereye atacağım hep böyle işte. Kazancın oradaysa kaybın fazlasıyla kesin orada. Sardım ben buna 500 attım gitti, 700 attım vurdu abi 6 bin. Hesap yapıyorum 4800 kardayım falan. Her gün atıyorum hesaptan küsuratı 450-550 her gün ilk attığım gidiyor ikinci attığım parada geliyor.

Aldığım parayı kriptoya atıyorum hesapta 5-6 bin tutuyorum. Oldu kriptoda 25 bin abi elimde var 7 bin TL para. O gün 4 bin kaybettim hesaptaki 3 bini attım abi kaldı 250tl para kaybediyorum ulan diyorum nasıl stres canım acıyor abi yalvarıyorum Allaha kriptoda 25bin duruyor falan umurumda değil o artacak borçları kapatacak o ara ben 7 bini yiyeceğim karar vermişim ama duramamışım. 250tl den normal çevirme almışım 50₺ ayarlamışım abi. Girdi 4500 tl slota geldi 4 şeker. Aldım mı 17 bin abi uçtum ya uçtum. Çektim bütün parayı hesap yapıyorum abi tamım yeminle her şey tamam 30 bin kredi kapatıyorum 8 bin anama bileziği veriyorum 4 bin elimde bir maaşım borcum harcım kalmamış. 17 bin hesapta duruyor. 25 Binance hesabında çalışıyorum o ara arkadaşlar iddaa kovalıyor.

Şeytan beni dürtüyor zaten fazlasıyla elinde oğlum. Atıyorum 4 bin elimde kalacak parayı. Lanet olsun o geceye abi aynı zamanda şükürler olsun. 4-4-4 12 bin gidiyor. “Geri alayım çıkacağım” diye ağlıyorum artık tuvalette oynuyorum kimse görmesin diye. Son 5 bini atıyorum, 20 bine dayanıyor. “Küsuratı atıp kaçacağım” diyorum ama kaçamıyorum. Neticede yalan oluyorum. Esnek hesap kredi kartı çekiyorum ne varsa diyorum kriptoda var oradan en kötü elimde bu kalır falan. Hepsi patlıyor abi kriptodan çekiyorum elimde kalıyor 5 bin.

5 bini yiyorum önce, sonra ensek hesap eksi 4 bin oluyor, sonra kredi kartı eksi 6 bin oluyor ve toplamda gene borç 30 lira 40bin lira. Gece dayanamıyorum gidiyorum eve. Anlatmam lazım babama ağlayacağım “ben bir b.k yedim” diye. Anneme anlatacağım artık mutsuzluktan ölmek üzereyim dayanamıyorum. Kız arkadaşımı arıyorum, yüzüne bakamıyorum utancımdan. En son ona “ben bir b.k yedim” diyorum. “Ne oldu?” diyor. Benim gözler doluyor ve başlıyorum ağlamaya tabi. “Kumar oynadım” diyemiyorum. Diyorum “şöyle bir kaldıraçlı işlem yaptım, 10 bin patlattım”

Elimde kalmadı falan ama nasıl ağlıyorum, öyle üzgünüm ki.” Ağlama” diyor, teselli ediyor benimle beraber ağlıyor “paradır ödenir, ne olur” diyor ben iyice kötü oluyorum. Asıl ağlamam paraya değil abi yemin olsun. Anama, babama, kız arkadaşıma ihanet ediyor gibiyim. Onlardan nasıl utanıyorum. Hepsi benim için neler düşünüyor beni nasıl seviyor, ben nelerle uğraşıyorum, vaktimi nelere harcıyorum.

Yüzüne bakamıyorum. ”Ben kredi çekeceğim” diyor ve “10 bini ben vereceğim” diyor. Ben iyice ağlıyorum kabul etmiyorum. En son kabul ettiriyor bana. Ben kabul ettim abi artık. Bunu da büyük puntolarla yazıyorum abi ki herkes kabul etsin. MESELE ANLAMAK DEĞİL! MESELE KABULLENMEK! Herkes anlıyor abi ama kabullenmek başka bir şey. Kötü olduğunu oynayan, kazanan veya kaybeden herkes anlıyor. Kimse kabul etmek istemiyor. Ben kabullendim abi borç ödeyerek biter.

Oradan gelecek tek bir kuruşu istemiyorum. Tek bir kuruşuna ihtiyacım yok onların. Alayına yeter benim tek bileğim eyvallah abi. Hiçbirinin haberi yok ama ben anneme babama kız arkadaşıma söz verdim. Allah’a şükrettim bunu yaşamasaydım o borçlar kapansaydı belki o paralarla daha büyüğüne koşacaktım “kazanıyorum” diye. Her şeyi ellerimle daha güzel yapacağım.

Bir Yorum

 1. Onur merhaba,

  Hikayen kumar bağımlılığının nasıl geliştiğine o kadar net ve güzel bir örnek ki, eminim 100 kişi okuyorsa, 90’I seninle aynı yollardan geçmiş diyebilirim rahatlıkla. Evet maalesef kumar oynayanların anlamadığı ve benim daha sonradan fark ettiğim 2 nokta var. “Kazanınca aslan kesilmek ve dümenin sende olduğunu hissetmek! Kaybedince de zoruna gidip, alacağının peşine inatla düşmek!” aslında matematiksel anlamda ikisinin de sonucu eksiye çıkıyor yani KAYIP!

  Ama insanların anlamadığı ve ikna ettiği şey şu. Onlar bu inadı kendileri düşünüyormuş gibi hissedip kayıplarının peşinde koşuyorlar! Halbuki içerden yönetiliyorlar ama illüzyon sayesinde perdeyi yukarı kaldırıp gerçeği göremiyorlar. Aslında görebiliyorlar ama nasıl ki gözünün önüne bir jelatin kağıdı koyduğunda arka tarafı nasıl görüyorsan, insanlarda bu şekilde görüp, beyinden gelen o güçlü mesajların maalesef kölesi oluyorlar.

  Sitelerde bunu çok iyi bildiği için senin nasıl bir bağımlı olduğun notunu ve senin kendi belleklerindeki profilini oluşturuyorlar. A veya B sitesi, hiç önemi yok. Bu datalar hepsi aslında oyun sağlayıcıların belleğinde. Yani senin oynadığın site sadece senin bilgilerini o sağlayıcılara ulaştırmakla mükellef komisyonculardır. Onların işi sadece ne oynadın? Ne kaybettin ve onlara ne kadar kaldı veya sana ne kadar verecekler, bunu hesaplamaktır. Senin asıl kimliğin o oyun sağlayıcıların elindedir ve her hareketin kaydedilir. Ondandır Bonanza ’da küçük miktarlara büyük meblağlar alman ki ruletteki hareketlerinden senin ne derece bir bağımlı olduğunu çözüp ona göre ödül verdiler sana.
  Aslında verdikleri ödülde değil. YEM! Çünkü onlar seni senden daha iyi tanıyorlar artık. Profilin ellerinde ve her kesi o kadar güzel kurgulayıp düşürüyorlar ki asıl üzücü tarafı da güç kaynağı olarak gene senin beynini kullanıyorlar! Hem de çok güzel bir şekilde. Bu anlattıklarım hemen herkeste aynı ve bir insan kumara beyni tarafından ele geçirildiğinde tekrar düşüyor maalesef. İçinden gelen sesler öyle tatlı ki, karşı koyamıyor maalesef.

  Bu ve daha fazlası var. Burada yazarsam sabaha kadar bitmez. Kitabım şükürler olsun yayında ve insanlara kendi hayatımdan kesitler verip, kumar bizi nasıl ele geçiriyor ve yapılması gerekenleri anlattım. Kumarı ciddi anlamda bırakmak isteyen herkese yol göstereceği inancındayım. Linkini veriyorum ve umarım sende faydalanırsın. Allah’a emanetsin!

  Kitabımın linki; https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/kumar-pismanlktr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir