Sakın Kurtuldum Demeyin!

Yazar Hakkında

 • İsim: Kaan
 • Yaş: 34
 • Nereden: Türkiye
 • Meslek: Sağlık Çalışanı
 • Kaybedilen Miktar: 200.000+ Lira
 • Kaybedilen Zaman: 3 – 5 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar dünyanızı ve ahiretinizi kaybettirir!

Merhaba başlıkta olduğu gibi sakın kurtuldum demeyin dostlar. Ben bundan 3 4 yıl önce başladım bu illet kumara. Etrafımda duyardım kumar oynamış batmış insanları ve onlara akıl ve örnekler verirdim. ‘’Salak misiniz’’ derdim. Çünkü kumar benim için yabancı bir kelime değildi. Babam tam bir at yarışı ve kumar bağımlısı idi. Dikili bir ağacı olmamıştı. Annem çok çekti ondan. Zavallı kadın bize hep ‘’babanız gibi olmayın, akıllı olun!’’ derdi. Bizde babamıza çok kızardık ve çok kınardık, kendimizce haklıydık da.

 Gerçekten de hep kazancını kumarda yiyen bir memurdu babam. Emekli oldu. Veliefendi’ye gidip gelmeye başlamıştı. Bir kere beni de götürmüştü. Çocuktum. Aklım pek ermiyordu kumarın nasıl bir bağımlılık ve lanet bir tutku olduğunu. O emekli parası ile İstanbul’da çok güzel bir daire alınabilirdi. Annem çok söyledi ona ama o bir ayda Veliefendi’de yemeyi tercih etmişti. Yıllar geçti ve ben evlendim. Eşimde sağlık sektöründe çalışan bir bayandı. İlk yılımızda birikim yaptık ve yarısını da borçlanarak bir ev bile almıştık. Herkes bize gıpta ile bakıyordu çünkü eşimin dünya dolusu bir sevecen kalbi ve inancı vardı. İbadetlerini yapan, çok sevilen sayılan çalışkan bir insandı. Bu konuda çok şanslıydım.

Anlatacaklarım o kadar uzun ki kısa ve öz kesmek zorundayım. İnşallah herkese ibret olur ve yayınlanır.

Evliliğimin ikinci yılında kumar olayı yaygınlaşmıştı Türkiye’de. (Allah havale ediyorum) Herkes etraflıca konuşuyordu iş yerinde sokakta falan. Yine iş yerinde iki samimi olmadığım arkadaş ‘’şu kadar attım, şunu aldım’’ falan diyordu. Aklımı kurcaladı bu illet ve can sıkıntısı ile bende araştırdım bu olayı.

Dedim ‘’bende üye olayım, 3 lira 5 lira atarım, hem de izlerim zaman geçer’’ Gece vardiyasında çalışıyordum. Zamanım vardı ve kumarı sadece at yarışı gibi gören ben, futbolu kumar görmüyordum. İnançlı, namazında niyazında bir insan olmama rağmen, kendi elimle bulmuş gibi bağlandım kumara.

Önce yasal, sonra forumlarda okuduğum yorumlar yüzünden kaçak sitelerden oynamaya başlamıştım. Önce birikimi mi verdim. İnanın hiç kredi kartı kullanmadım. Faize ve kredi kartına çok karşı idim. Sonra ufak kayıplarım gözüme büyük göründü. Birazda birikimim vardı, oynama isteği ve kaybettiğimi kazanmak hırsı ile kredi kartları çıkarmaya başladım. Bir gecede 5 bin kredi kartı limitini harcadığım olmuştu. Üstüne üstelik 10 15 bine yakın borçlanmıştım çok kısa bir surede. Eşime ne derim vesvesesi ve hayallerimiz aklıma geldikçe oynamaya devam ettim. Belki de artık bir bağımlı idim. ‘’Kazanacağım, şu taktik ile olacak, borçlarımı kapatacağım’’ duygusu her seferinde içime yerleşen bir inançtı.

Bu sefer eşime yalan söyleyerek, onun hesaplarını da boşaltmaya başladım. Hep bir yalan buluyordum.
İnanın eşimde paraya pula değer vermez, benim için ölebilecek kadar bana değer veren ve güvenen bir insandı. Sorgusuz sualsiz bana elindekini avcundakini, takısını, ek hesaplarını, maaşını verirdi ve ben lanet olsun ki her defasında bir yalan buluyordum.

Kendime inanamıyordum. Zaman zaman oturup ağlayarak ‘’ne yapıyorsun sen?’’ diye çok azarlardım kendimi. Kafamı duvarlara vurduğum olmuştur ama nafile. Borçlar, krediler derken eşime açıklamak zorunda kaldım. Çünkü artık kazancımızın çoğu borçlara gitmeye başlamıştı. Eşim beni affetti 100 150 bin arası bir borç vardı ortada ve bu borçlar sadece bir yıl içeresinde olmuştu. 3 4 yıl önce bu gerçekten çok büyük bir para idi. Kazancımız ödemelere yetmedikçe çok zor durumlarda kaldık. Çok ibretlik olaylar yaşadım, çok büyük ders almıştım ve bırakmıştım, dibin dibini gördük, zavallı eşim çok zorluklar çekti. Hasta oldu ameliyat oldu iki kere.

Benim saçlarım beyazlamaya başlamıştı tam 2 yıl boyunca çok zorluklara göğüs gerdik. Annemden borç aldık. Annemle eşimin arası çok iyiydi. O yüzden eşim anneme bu sırrı açmıştı ve kadının dünyası yıkıldı. Zaten kocasından çok çekmişti. Mesela bir örnek vermek istiyorum. Annem bir kere beni çağırdı ve dedi ki ‘’oğlum baban gibi olma bak ben çok çektim, o dünyalar iyisi eşine yazık! O kadının hakkına giriyorsun. Bir kere bana dedi ki; Anne, ekmek alacak param yok! Yolda 1 TL gördüm. Onu kimse görmeden alayım da ekmek parası yapayım diye geçti içimden biz ne hale geldik!’’ dedi. ‘’Çok duygulandım ve çok ağladım! O kadını nasıl bu hele getirdin! Bir daha oynarsan sana hakkımı helal etmiyorum!’’

Gerçekten de dostlar bu kumar böle bir illet işte. Masum insanların haklarına giriyoruz. Çok yazık! Bu nasıl bir illet, nasıl bir bela, nasıl bir imtihan! Artık kendimi tanıyamaz hale gelmiştim. İnanamıyordum bu durumlara geldiğime ve insanlığımı kaybettiğime! Namazlarım, inançlarım, vicdanım, yaşam hevesim, hayallerim, ahiretim teker teker yok olmuştu! Allah’a isyan eden bir insan olmaya başlamıştım! Ahiretimden bile umudu kesmiştim. Arkamda eşim olmasa, o biricik eşimin desteği olmasa, onurum için intihar ederdim ama eşim öle zorluklar ile elimden tuttu ve bir yıl hiç oynamadım. Borçlarımızı yarılamıştık ve küçük küçük birikim de yapmıştık!

Annemde çok destek çıkmıştı ona da aldığım paraları iade edeceğime söz verdim! Bizim borçlarımız azalınca kredi çekip anneme olan borcunu da vermiştim. Ona dedim ki biriktirdim. Bana bu paranın kredi olup olmadığını sordu. Kredi olduğunu söyleyemedim sevinsin diye! Yalan söylemiştim ‘’biriktirdim’’ dedim ve hala da o krediyi ödüyorum. 50 bin civarı idi ona borcum çünkü annem yıllardır çalışıp kendi kazancı ile geçinip bu parayı kenara koymuştu. Babam ise atlara yatırım yapardı.

Her neyse dostlar bir, bir buçuk yılda toparlandım büyük mücadele verdim. Allah bana çok yardım etti. O kadar isyana karşı bana çok daha hayırlı iş kapıları açtı. Kamuda işe girdim. İnanın tövbe edip bıraktığınız da Allah çok yardımcı oluyor. Kurban olduğum Rabbim çok güzel kapılar açtı ama ben son 1 yılın sonunda yine Rabbime eşime anneme karşı nankörlük ettim. Meğerse bu illet her zaman damarlarında gezinen bir şeytan, yanında uyup uyanan bir yılan gibi hep tetikte bekleyen düşman gibi beni tekrardan ‘’ne olacak 100 TL ile zevkine oynayayım’’ diyerek son 6 ayda beni 60 bine yakın bir borca daha soktu. Daha dün 2300 TL daha maaşımın yarısını verdim. Tam borçlar az kaldı birikim yapmaya rahata kavuştum eşim ile araba alma gezme hayalleri kurarken beni tekrar yakaladı (sakın kurtuldum bana Bir şey olmaz deyip şeytana nefsimize fırsat vermeyin!)

Benim için yıllardır mücadele edip yokluk çekip arkamda duran eşimin hayallerini yine yıktım. Benim yüzümden çocuğu olmadı, hasta oldu, ameliyat geçirdi ve hiç tatile gidemedik. Hep bu lanet olası borçlar yüzünden erteledi. ‘’Sen üzülme, bana yeter’’ dedi ve hep içine attı. Bense yine ihanet ettim. Yine tövbe mi bozdum. Yine suçu Allah’a atıp isyan ettim! Kendimden nefret ediyorum! Bu illet nasıl bir illet ki bende hayata dair bir şey bırakmadı. Bugünden sonra bir kez daha bırakacağım. Eşime ve anneme söylemeyeceğim bir şekilde ödeyecek ve onları üzmeyeceğim. Rabbime karşı bir kez daha tövbe ediyorum ve beni affetmesini diliyorum sizlerde şahit olun. Hiçbir zaman ‘’bitti’’ demeyin! Hep tetikte olun dostlar, ‘’her şey düzeldi’’ derken dünyanızı ve ahiret saadetinizi şeytana kaptırmayın. O sizin iyi olmanıza istemez ve zaafınızdan her zaman yakalamak isteyecektir.

3 Yorumlar

 1. Oyna sonra insanlıktan bahset.Allah napsın ..Benim eşimde bağımlı idi .Çift kişilikli idi.Allah size değil aile ve eşlerinize yardım etsin.

  • 10 numara 5 yıldız yorum yapmışsın. Nerden buluyor kadınlarda böyle kişiliğini karekterini kaybetmiş dinci şeytanları anlamıyorum.

 2. Kaan merhaba,

  Hikayen gerçekten duygu dolu ve sana yer yer çok kızdım. Eşini yürekten taktir etmek istiyorum ki kimse bu kadar zorluğu yutmaz ve kaldıramaz. Hele bu devirde hala eşin seni destekliyor ve arkanda duruyorsa, kumara değil ona köle olmanı tavsiye ediyorum.
  Bizim Türk kadınlarımızı bu yüzden çok takdir ediyorum. Bizim kadınımız onurludur, bizim kadınımız fedakardır, bizim kadınımız dünya da eşi benzeri görülmemiş bir şekilde yuvasına ve ailesine düşkündür! Annelerimizde buna en güzel örnektir. Bu vesileyle kadınlarımıza yönelik şiddeti bir kez daha kınamak ve nefretle haykırmak istedim.
  Senin gerçekten bitmedi dediğin olay aslında sen bitirmek istemediğin nüks etti. Çünkü hibeye giden paralarına üzüldün ve zamanında kazandığın birkaç oyunun bilinç altındaki patlamasını tekrar yaşamayı hep bir umut olarak gördün. Böyle kumar bırakılmaz. Açık kapı bırakarak sadece kendini rahatlatana kadar oynamazsın! Bunun sonu yok! Boksör bile dayak yedikten hemen sonra pes etmez, hala kalkıp o halde dövüşmeyi ister ama karşısındaki gücün ondan daha iyi olduğunu kabullenmediği için yine dayak yer ve enerjisi bitince pes eder.
  Halbuki, 1. Dayak yeterliydi ve anlamalıydı yenemeyeceğini! Bak güzel kardeşim. Allah kullarını sürekli affeder ama sen bu aftan çok yararlandın. O zavallı kadının günahına girme artık. Onun direği sensin! Senden başka gidecek yeri, sığınacak dalı yok! Sense kumar aleminde kendi egonu tatmin edip bencillik yapıyorsun. Neyse olan oldu! Giden parayı geri getirmek diye bir olay yok. Öncelikle bundan vazgeç. Giden gitti ki devlet memurusun. Bir şekilde 2. Bir işte yaparak kısa yoldan kalan 60 bini ödersin! Kendine bugünü milat bil ve bir daha zevkine de olsa 2 lira dahi atma! Sigara bırakıldıktan sonra 1 tane dahi yakıldı mı nüks eder. Kumarda böyledir. En azından bunu da tecrübe edinmiş oldun! Kumarı beyninden tamamen çıkar. Çevren böyleyse onları da çıkar. Tek çevren annen ve eşin olsun ki bu hayatta sadece onlar sana sahip çıkar. Ne kumar nede başkası: aileden ötesi yalan!
  Allah yardımcın olsun ve umarın yıllar sonra güzel bir mesajla hayatının ne kadar yoluna girdiğini de yorum olarak belirtirsin. Çünkü insanların bunu da görmeye yani kumardan sonra gerçekten toparlanıla bileceğini bilmeye ihtiyacı var. Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir