Tek Çare Bırakmak!

Yazar Hakkında

 • İsim: Aytaç
 • Yaş: 43
 • Şehir/Ülke: Ankara / Türkiye
 • Meslek: Mühendis
 • Kaybedilen Miktar: 350.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 3 – 5 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları
 • An İtibariyle Kalan Borç: 50.000 ₺

Herkese Merhabalar. 43 yaşında Evli Ankara’da yaşayan bir Mühendisim. Kaybettiğim tutarı tam hesaplayamadığım için yaklaşık olarak yazdım ama kaybettiğim tutar yaşadığım sıkıntı stres ve pişmanlık hissinin yanında hiç kalır. Maalesef kumarda sadece para kaybedilmiyor. Kumar bağımlılığında kendinize olan güveni, insanların size olan güvenini, yaşama sevincinizi, hayat kalitenizi vb. birçok şeyi kaybediyorsunuz. Kumar oynamaya başlamadan önce kumar oynayan insanların hikayeleri bana çok saçma gelirdi ve çok kızardım.

Salaklık olarak görürdüm çünkü kumarda bir insanın asla kazanamayacağını bilirdim. 40 yaşına kadarda kumarın hiçbir türlüsünü oynamadım. Bir gün ofisime gelen bir arkadaşın oynadığı sanal kumarı görerek sadece eğlenicisine denemek için ufak tutarlarla başladım. İlk başlarda kazanıp kaybederek dengeyi tutturuyordum. Ama daha sonra oynadığım miktarlar yükselmeye başladı. Tabi kazançlarımda aynı oranda yükseldi. Kendimden hiç beklenmeyecek şekilde bağımlı olmaya başladım. Gecem gündüzüm sürekli slot oyunlarını düşünmekle geçti. Birçok kez “tamam, bu son oyunum” diye oynayıp ertesi gün tekrar devam ettim.

Kaybettiğim tutarları bir süre sonra kredi ve nakit avanslarla kapatmaya çalıştım. Tabi borçlar bir süre sonra aylık ödemeyeceğim tutarlara ulaştı. İlk önce patronumdan yardım istedim. Sağ olsun tüm borcumu kapattı. Ben tabi bir daha oynamayacağıma daha sonra 1000 kez olduğu gibi söz verdim. Bir sürede oynamadım. Daha sonra Casinoların serbest olduğu bir ülkede çalışmaya başladım. Orada tekrar slot oyunlarını bu sefer makinada oynamaya başladım. Türkiye’ye döndüğümde yine bir miktar borç yapmıştım. Bu sefer çok yakın kardeşim diyeceğim bir arkadaşım; “ben borçlarını kapatırım ama oynamayacağına söz ver!” dedi.

Ben yine borçlarımı ödeyerek kapattım ama bir süre sonra tekrar oynayıp tekrar borç yaptım. Bu sefer etkisi olur belki diyerek eşime açtım konuyu ve itiraf ettim. Eşim borçlarımı ödeyerek tekrar sıfırladı. Daha sonra yine oyamamaya devam ettim. Tabi ki tekrar borçlandım. Bu sefer çok kızacağını bildiğim belki onun korkusuyla oynamam dediğim anneme itiraf ettim.

4. kez o sıfırladı borcumu. Bu kez büyük yeminler ettim kesinlikle oynamayacağıma dair. Ancak an itibari ile 50.000 TL tekrar borç yaptım. Bugün ofise gelirken karşılaştığım bir çocuğun halinden o kadar etkilendim ki. Kaybettiğim o kadar paranın bu çocuğun hayatını nasıl değiştireceğini, boş yere kaybettiğimiz paraları bulamayan insanların nasıl sıkıntılar çektiğini anlayarak hesabımda kalan son parayı çekip bu çocuğa verdim.

Son kez kendime söz vererek bırakmaya karar verdim. Bu yazıyı da buraya bırakmak istedim ki eğer bırakmayıp devam edersem hayatımı nasıl bile bile mahvettiğimi her açıp baktığımda göreyim diye. Umarım köprüden önceki son çıkışta atlayıp bu karanlıktan kurtulabilirim. Arkadaşlar bu yolun sonu batak bu yolun sonu çıkmaz. Kendimizi daha fazla katletmeden bir an önce uğradığımız tüm zararları kabullenin. Tek çare kumarı bırakmak.

3 Yorumlar

 1. Örnek olsun diye yayınladığım bir hikâye ki buradan birçok arkadaş “benim hikayem neden yayınlanmıyor?” diye mail atıp duruyor. Bu tarz kısalıkta sadece yorum niteliği taşıyan hikayeler paylaşılmıyor ve kişiye bildirim yapılmıyor. Hikâye paylaşırken direk hikayenize başlamadan en az 600 kelime kuralını her yerde söylemişim. İşte sebebi bu. Hikâye kısa ise direk siliniyor. Bu hikâye de standarda uymuyor ama bu bildirimi yapmak için paylaşmak istedim.

  Sana gelince sevgili dostum, inan birçok insan şu an 50 bin borcum olsun kumara bir daha elimi sürmem mantığında. Yani köprüden atlamayı tercih edecek kadar korkak mısın? 50 bin için savaşamayacak kadar aciz misin? Aciz olduğun belli 4 kişinin günahına girmen kabullenebilir bişey değil. Sen 1. De bunu yapamadıysan 2. 3. 4. Yardımları kurtarma şansın vardı ama o korkak yapın savaşmayı değil bağımlıyım nede olsa bunun ilacı bu diyerek sadece içinde bulunduğun boşluğu gidermek için bu kolay yöntemi seçti. Oynayayım ne de olsa daha karım var, oynayayım ne de olsa annemde sıfırlar, oynayayım nede olsa babam patronumda beni seviyor, onlarda sıfırlar. Birçok insan sadece kumarda kendi öz parasını değil, ihtimal doğrultusunda kendine ait olmayan bütün kaynakları kullanır. Kumar insanı aşırı bencil yapar diye daha 2 gün önce video attım.

  Buradan kastım şu ki dibi görmek! Senin eşinde para olduğunu ve borcunu da kapatacağına eminsen kumar senin için henüz bitmemiştir. O biter annenden eminsen gene bitmemiştir kumar beyinde. İllüzyon size bu düşünceleri çok rahat bir şekilde aldırıyor ve iğrençleşerek başkalarının belki yıllarca hayatları boyunca biriktirdiği emeği bu namussuz çetelerin eline sayıyorsunuz.

  Onca para dağıtıyorsunuz ama şu kitabımı alıp da kendinize kendinizi dışardan izleme fırsatı vermeyi kabul edemiyorsunuz. Dedim ya kumarcının parası kıymetlidir. Evine ekmek alırken bile “ben içini yerim, ailem dışını” diye 2 ekmek az alır gider ona bayiden kupon yapar. İşte bir kumarbaza bu yüzden acınmaz. Hele başkalarının kaynaklarını dibine kadar kullanan bu arkadaş gibilere hiç ama hiç acınmaz. Umarım etrafında yardım edecek kimse kalmaz ve bundan sonra seni korkularınla baş başa bırakabilirler. Sana tek sözüm bu borç bir mühendis için hiçbir şey. Belki 2 ayına bakar. Ama hayat uzun, spinlerdeki gibi 3 saniyelik değil. Kitabı temin et ve kendini dışarıdan izle. Eminim sana yol göstereceğinden!

  5
  2
  • Biraz fazla beddua etmişsiniz . Etrafında kimse kalmaz temennisi biraz ağır olmuş.Ben yaşadıkları mı anlattım etrafımdan aldıkları mı iade ediyorum sıkıntı yok . ayrıca kitabınızı aldım ve okudum .

   • Güzel dostum sen cümleyi nasıl okumuşsun bilmiyorum ama benim beddua ettiğim bir cümle yok. Beddua etmek benim haddime düşen birşey değil zaten. Söylemek istediğim çok açık ve gene senin faydana bir cümle. Umarım sana yardım edecek kimse kalmaz derken sana nakit akışı kesilir ve bir an önce gerçeklerle yüzleşirsin demek istedim. Gayette açık bir cümle. Kalbini kırdıysam affet ama benim senin gibi kumarcılara tavrım açıktır. Ha sen işleri yoluna koyup yıktığın şeyleri yerine koyuyorsan ne güzel birşey. Zaten cümlemi bitirirken de nasihat etmekten çekinmedim. Aynı yollardan geçtiğimiz için biliyorum. Kendimde ailem olmasada bu hatayı yaptığım için kendimden bile tiksiniyorum. Ama hatayı kendi stresini gidermek için başkalarını kullanmak acizliktir. Neyse uzatmaya gerek yok. Kırdıysam gene hakkını helal et. Macım açıklama yapmaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir