Tek Çıkış Yolu Çalışmak!

Yazar Hakkında

 • İsim: Sefa
 • Yaş: 29
 • Şehir/Ülke: İstanbul / Türkiye
 • Meslek: Esnaf
 • Kaybedilen Miktar: 135.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Arabam – Yatırımlarım.
 • An İtibariyle Kalan Borç: 135.000 ₺

Merhaba arkadaşlar. 29 yaşındayım ve bir esnafım. 2022 yılının başlarında kumar illetiyle tanıştım. Başlangıç hikayemden bahsedeyim. Malum pandemiden sonra ülkemizde artan fiyatlar ve zamlardan ötürü küçük esnaf iş yapamaz hale geldi. 2008 model Audi arabam vardı. “Biraz işlerimi toparlayayım ve birazda yeni sermaye edineyim” diye 2022’nin başında 150 bin liraya sattım. Paranın 50 bin lirasına iş yapmak için kapalı kasa minibüs aldım.

Bir miktarına da mal aldım. 45 bin lirada kenarda bıraktım. Bu yaptığım yeni iş modeli de istediğim gibi gitmedi. O dönem kurda yüksek dalgalanmalar başladı ve bende bunu fırsata çevirmek istedim ve kendi kendime; “dolar alıyım. 1 hafta sonra satar kar ederim!” düşüncesiyle kalan nakdime dolar aldım. Kazandım da. Sonra bu şekilde para kazanmak hoşuma gitti. Elimdeki sermayeyi küçük buluyordum ve daha fazla paralarla daha fazla gelir elde etmeye karar verdim.

Bankadan 80 bin kredi çektim. Ben krediyi çektikten sonra dolarda ki dalgalanma bir süre durgunlaştı. Paramda yakalık 150 bin TL olarak hesabımda boşta duruyordu. Kredi taksitimin ilk ödemesi de yaklaşmıştı ama param duruyor hesapta. Yani bir sıkıntı yok! Neyse, şimdi benim serüvenimin başladığı noktalara geldik. Bir akşam buluşmak için arkadaşımı aradım. “Arabadayım. Bira aldım içiyorum.” Dedi. Bende; “yanına geleyim, oturalım.” Dedim. Yanına gittim. Gittiğimde kendisi elinde telefon uçak uçuruyor. Aviator diye bir oyun.

“Ne yapıyorsun? Bu ne?” dedim. Bu bana ballandırarak anlattı oyunu. “Bak biraderim, ben her akşam oynar bira paramı bundan çıkartırım!” dedi. Öyle bir anlatış tarzı vardı ki, çok şatafatlı anlatıyordu. Kendi kendime; “bende oynayayım ufak ufak, bu adam 2 bira parası çıkartıyorsa bende sağlam para var, ben bir Audi parası çıkartırım herhalde!” dedim. Neyse başladım oynamaya. 2, 3 kazandım ve ağzıma balı sürdüler. Daha sonra kaybetmeler başladı. Abartmıyorum sadece bu oyunla 15 20 bin lira paramı kaybettim.

Normalde bahisten, futboldan hiç anlamazdım. Siteye biraz araştırınca iddia olduğunu gördüm ve kaybettiğimi buradan çıkarmaya çalıştım. “Buradan 2, 3 kupon yapıp sağlam basayım. Gelirse kaybettiğimi alır bir daha da oynamam!” dedim. 1 hafta sonra tanımadığım takım, futbolcu dahi kalmadı. hepsini ezbere bilir oldum artık. Kayıpları hızlanıp büyüdükçe 85. dakikadan sonra tek gole 5 bin lira dahi atmalarım oldu. Kayıplarımın stresiyle kendimi orda avutmaya, dünyadan soyutlama ya başladım.

Bir aldık, 10 verdik derken bu sürekli param bitene kadar devam etti. Kaybettikçe o kadar ruhsal sıkıntılar hissediyorum ki anlatamam. Kupon yapıp tövbe haşa içimden Allah’la pazarlık yapıyorum. “Allah’ım bu tutsun zararların çıksın, vallahi bir daha oynamayacağım” diye. İstersen vahiy indir, Cenabı Allah kumar oynayanın işine karışmaz. Tövbe edersen ruhani olarak rahatlayabilirsin. İnsanın kendi elinde tabi. Ben ne yaptıysam olmadı. 2 ayda tüm paramı bitirdim. Aradan 6 7 ay geçti ve bu süre zarfında hiç oynamadım.

İşime gücüme odakladım ve toparladım. Ama geçenlerde telefonuma oynadığım siteden “Size özel bonusunuz hazır!” diye mesaj geldi. Bayram tatiliydi ve bende boş boş oturuyordum. Nasıl olduysa anlamadım ve bir anda kendimi sitenin içinde buldum. “Sweet Bonanza” diye bir oyun çıkmış. 10 günde bu oyun yüzünden 30 bin liralık oldum. Yine o kadar pişmanım ki. Kendimi büyük bir sıkıntıya soktum. O psikoloji içerisinde kendime çare ararken bu platformu buldum.

Beni iyi dinleyin arkadaşlar! Hesabınız artıya da geçse nefsimize her zaman yenik düşüyoruz. 10 kazandısyan15i kovalıyorsun. 15 oluyor, “20 olsun çıkacağım diyorsun!” Bu kafa bir yerden sonra hırsa dönüşüp eksiye doğru gidiyor ve bir daha 20’yi göremiyorsun. O gün istersen 100 bin yatır dene, sana bir daha 20’yi göstermiyorlar! Bu hırs kafasıyla kasadaki de gidiyor, cebindeki de…

Şu an o kadar pişmanım ki ne yeminler ettim ne kadar sızlanıp ağladım. Bunların hiçbir fayda etmedi. Tek kurtuluş yolumuz çalışmak, emek vermek. Kayıplarımızı bu şekilde geri getirmek. Bunun farkındayım artık. Sabırsız olmamalıyız. Emek verip işimize gücümüze helal kazancınızı bakmalıyız. Bir şey daha eklemek istiyorum. Oynuyor veya kazanıyorsanız bunu kesinlikle çevrenizdekilerle paylaşmayın! Bakın benim arkadaşımın yanına gidip onun bana bu oyunu anlatmasıyla hayatım karardı. Bu konunun kimin hassas noktası olduğunu bilemezsiniz.

Sizi özendirip akıl hocalığı yapanlar, yarın işiniz düştüğünde gerçekten ihtiyacız olduğunda ellerinde olsa dahi vermezler. Kumar oynayan, yeni başlayan veya başlamayı düşünenlere benim sözüm o ki, kayıplarımız unutun. Ölümlü dünya. Doğumdan ölüme kaderinde ölüm yoksa yaşayacağın 60 – 80 yıl. Bu ömrü başladığınız noktadan itibaren sonuna kadar kirletirsiniz. Yaşarken her gün ölürsünüz! Halbuki ömrünüzü sevdiklerinizle her gün eğlenerek geçirebilirsiniz. Ömrünüzü karartmayın.

Yarayı olduğu yerden kesip atın. 2, 3 sene sıkıntı tabi çekeceğiz ama bu cezayı çekmek yerine ondan 5 dakikalığına kurtulmak için tekrar kumara dönerseniz, içinizdeki huzursuzluktan ve yaşama isteksizliğinden kurtulamazsınız. Hayatınızı hiçbir zaman düzene sokamazsınız. Ben kumardan ne sattığım Audi arabamı geri alabildim ne de 1 lira kara geçebildim. Hayatta acele etmemek sabırla yaşamak lazım ki elindekinden de olmayasın!

Ben tövbe ettim. Tövbe dualarını açıp okudum. Şu an ruhen içim çok rahatladı ve size de tavsiye ederim. Kanayan yarayı kesin atın. Bırakın bu laneti çünkü “KA-ZA-NA-MA-YA-CAK-SIN!” Moralinizi de bozmayın. Moral ve motivasyon çok önemli. İnsana önce moral motivasyon lazım ki çalışabilsin. Hayata tutun, kumardan ve oynayan çevren varsa onların hepsinden (kim olursa olsun veya aranızda ne kadar vefa olursa olsun) uzak dur. Kumarın sohbetinden dahi kaçın. Bende bu ruhsal sıkıntıları yaşıyorum ama bunalımdan tek çıkış yolu bana göre çok çalışmak!

3 Yorumlar

 1. Sonradan yine bıraktım başladım 150 bin zararım 400 bin oldu abi bu nasıl bi izlettirin kurtulamadık hayatim.mafoldu ben ettim başka canlar yanmasın herseyimi kaybettim

  • Dostum bırakmak = acı çekmek. Siz acı çekmeyi kabullenemiyorsunuz. Eline para geçince bu para kaybın yanında bişey değil deyip deyip soluğu kumarda alıyorsun. 1 liralar bir araya gelmeden milyonlar oluşmaz. Hayat bu kadar basit olsaydı şimdiye herkes milyonerdi. Bak herkes -milyoner. Bırakın be bırakın arkadaş borcunuzun sebebi olan bu illetten çözüm aramanın mantığı yok. Kumar oynadın diye borcun var oynamasaydın böyle bir dersin olurmuydu?

 2. Sefa Merhaba,

  Mesajlarını ve örneğini gerçekten faydalı bulduğum hikayelerden birisin. Arkadaş kurbanı olmak budur. Bununla ilgili video da çektim. Bu konuya her fırsatta her yorumda değindim. Kimse kumardan para kazanıyorum, bira alıp zıkkımlanıyorum, hayatımı buradan kazanıyorum diye gerçekten tamamen uzak hikayelerinizi başkalarıyla paylaşmayın. Güya kazandığınızı sandığınız şey anlık bir bal sürüştür.

  O arkadaşın sana hiç o bira şişelerinin üzerine yağsız oturduğu günlerden de bahsetti mi hiç? Etmez. Çünkü bu onun başarısızlığı olarak göreceği için hiç kimse hayatındaki olumsuzluklardan bahsetmez. Ogün sen insani bir şekilde onun yanına gidip 2 sohbet etmek istemişsin ama maalesef orda olman sende var olan bir rahatsızlığı aktifleştirip, senin hayatının içine etti. O adam belki kronik bir vaka değil veya belki de senin gibi imkanı yok sadece bira parasıyla oynuyor ama senin gibi veya senden daha fazla imkanı olup illüzyonun esiri olacağı aklının ucundan bile geçmeyen ben sen gibi insanların sonu böyle o.spu çocuklarının 2 hava atacağım egosuyla başlıyor. Bak küçücük bir kıvılcım değil mi ormanları da yakan!

  Bu iş bu kadar ciddi bir konu. Kendiniz boka girdiyseniz kimseyi yanınıza çekmeyin. Geberin kendi çukurunuzda ama asla belki bir insanın hayatına mal olacak salakça çocukça işlerden vazgeçin. Bazıları diyor “eroin mi içirdik!” keşke eroin içirseydiniz de bir kere ölseydi! Kumar oynayan yaşarken her gün ölür. Bunu tecrübe etmeye çalışmayın ahmak herifler çünkü geri vitesi yok bunun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir