Tekrarlayan Hatalar!

Yazar Hakkında

 • İsim: Can
 • Yaş: 23
 • Şehir/Ülke: Edirne / Türkiye
 • Meslek: Üniversite Öğrencisi
 • Kaybedilen Miktar: 200.000 ₺
 • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
 • Kumar Borcunun Kaynağı: Harçlıklarım, Krediler, Kredi Kartları
 • An İtibariyle Kalan Borç: 35.000 ₺

Merhabalar ben Can, 23 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Kumara başlamam ve başladıktan sonra geçen sürede yaşadıklarımı sizlere anlatmak istiyorum. Bundan 2-3 yıl önce akşam evde uzanırken bir arkadaşım mesaj attı. O zamanlar üniversitede ilk senem ve kendim evde kalıyorum 1 – 2 bin TL arası da bir borcum vardı. Arkadaşım “kanka x oyununda 50 liraya 500 TL kazandım. IBAN gönder sana 100 TL göndereyim!” yazdı. Sonrasında ben buna sormaya başladım “nasıl kazandın?” diye. Bu anlattı bana olayı ve ben de kız arkadaşıma mesaj attım “böyle bir şey var, ben de denemek istiyorum.” Dedim. Bana; “dene ama 50 TL’den fazla para kaybetme” dedi ve bende “tamam” dedim.

Neyse o gece oynadım o parayı 300 TL yaptım. Nasıl mutluyum ama diyorum ki; “insanların 1 gün de kazandığı parayı 10 dakika da kazandım” gülüyorum, eğleniyorum. Aradan zaman geçti. Ben bahis miktarını 50 TL’den 300 – 400 TL civarına çıkardım. Kaybettim tabi ama çok kafama takmadım. Üzüldüm tabi ama “neyse şansım yokmuş” dedim. O dönem de yaz tatilindeydik. Okullar açılmasına az kaldı. Babama yalvar yakar telefon aldırdım. O zamanlar asgari ücret 4 bin TL idi ve 16 bin liralık telefon almıştık. Babam genel olarak bana kıyamaz ve her istediğimi yapar. Okullar açıldı durumum iyi sınıfta olağan dışı bir başarı gösteriyorum. Kız arkadaşım ile nişanlandık ve her şey güzel gidiyordu.

Bizim bölümden olan bir arkadaşım vardı ismi Ali. Biz bununla yeni tanışmıştık ve çok fazla samimi değildik. Bu beni takıldığı arkadaş grubu ile tanıştırdı. Bir gece beni çağırdılar “kanka kumar oynayacağız, gel sen de!” dediler. İyi güzel derken gittim o gece 300 TL kaybettim. Ertesi gece tekrar gittim ve bir 600 daha kaybettim. Neyse dedim artık oynamam bir daha, gel zaman git zaman bunlar ot içmeye başladı (arlarından ikisi içiyormuş, toplam 5 kişiyiz) bize de dediler “bir şey olmaz merak etme!” diye tamam deneyelim dedik. İçtik güzel bir sorun yok, ama ben beğenmedim ilk ve son içişim oldu. Bu olaylar sonrasında Ali dediğim arkadaş ile daha da samimi olduk ve bu Ali aşırı derecede ot kullanmaya başladı.

Ne yaptım ne ettim çocuğu o bataktan kurtardım. Bir sorun yoktu bir gece tekrar oynayalım dedik beraber ufak bir kazanç sağladık ve sonrasında tekrardan kaybettik. Hiç param kalmadı ve telefonumu satmak zorunda kaldım. Neyse eve döndük tatil oldu yine bir şeyler yolunda gitmeye başladı. Bu sefer bir gece kafama esti gireyim dedim ve kaybettim. Kaybettikçe kaybettim önce 4 bin kredi borcum oldu. “Neyse” dedim, devam ettim 8 bin daha eklendi. Sonrasında 28 bin TL borcum oldu. Nasıl üzülüyorum kahroluyorum para belki çok büyük değil ama öğrenciyim ve aylık 1.5 – 2 bin TL ile geçinmek zorunda kalıyordum. Sınıfta birinci olduğum için hesabıma bir miktar para yattı ve tekrar devam ettim. Bu sefer ufak bir kazanç yakaladım. Önce sattığım telefonu geri aldım. Sonrasında tekrar sattım ve tekrar oynamaya devam ettim.

İnanılmaz şekilde kazanıyordum. Tüm borcu kapattım ve hesabımda yaklaşık borcu kapatmış olmama rağmen 50 bin TL para kalmıştı. Tabi nişanlım soruyor “nasıl oldu bu?” diye ama ben anlatmıyorum ona. “Teyzem verdi” vs. diyorum. Neyse 2 gün çok mutlu gezindim, borcumun hepsini kapattım. En son çıkan model telefon aldım ve cebimde 28 bin TL para kaldı. Bir gece düşünüyordum “bu 28 bin TL ile ne yapsam” diye. Dedim ki “dur bilgisayar alayım.” Bakıyorum bilgisayar fiyatlarına dedim param yetiyor ama alırsam harcamak için cebimde para kalmıyor. Gittim tekrardan kumara girdim. 25 bin TL ilk günden girdiğim gibi kaybettim. “Neyse” dedim. “En azından kardan verdim hiç zararım yok.”

Bu sefer babamdan habersiz kredi kartından nakit avans aldım 15 bin TL ve kaybettim. Gittim 2 gün önce aldığım telefonu daha ucuza sattım ve dandik bir telefon aldım. Cebimde tekrar 15 bin TL kadar para oldu. Dedim tekrar gireceğim ve girdim. Yarım saate o para da bitti ve durumu nişanlıma anlattım. Bana çok kızdı çok üzüldü ve belki de bu olay çok büyük zarar verdi ilişkimize. Yine de “olsun, atlatırız, bir şekilde hallederiz.” Dedi. Bu en son olay 3 – 4 gün önce yaşandı. Kurtulmuştum en azından öyle sanıyordum ama gerçekten öyle olmuyor. Bu illet çok fena bir şey ve artık yolda yürürken acaba şuradan atlasam da kurtulsam tarzı düşüncelere giriyorum. Borcum tekrar 14 bin TL oldu yavaş yavaş ödemeye başladım.

Nişanlım da bana destek oluyor ama tam iki kere bu bataktan çıkma şansım oldu ve ben yapamadım. Kendime bu yüzden çok kızıyorum. Geceleri telefondan bir şeyler açıyorum ve izlerken öyle uykuya dalıyorum. Yoksa düşünceler beni boğacak gibi oluyor. Kaybettiğim para ufak da olsa gerçekten bir öğrenci okutmaya çalışan emekli bir aile için çok zorlayıcı bir miktar. Siz siz olun bir şans bulup çıktıysanız sakın dönmeyin. Şans bulup kazanamadıysanız bile geri dönmeyin. Çünkü elinde sonunda tekrar kazandığınız parayı bitireceksiniz ve aynı durumun belki daha da kötü halini yaşayacaksınız. Kumarın geri dönüşü yoktur maalesef. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, kumarsız ve sağlıklı bir hayat diliyorum sizlere.

6 Yorumlar

 1. 27 yaşındayım, varlıklı bir aile de doğdum.
  Babamın 2 farklı şehirde fabrika si var, aylık gelirimiz 200 bin lira ‘dan bir tık aşağı veya yukarı oluyor genelde.
  Arkadaşım yüzünden kumara başladım, ailemin yüzüne bakamayacak haldeyim şuan.
  630 bin lira borcum var

 2. Bende aynı durumdayım 1 sene kadar oynamadım kötü bi arkadaş öğret göster dedi ısrar etmeme rağmen onun sayesinde tekrar batağa girdim dün annemden habersiz annemin hesabından 70 bin kredi çekip kaybettim şuan çok kötü hissediyorum

 3. 1 aydır kumar oynamadım.az önce maaş yatmış, şeytan dyrtmeye başladı oyna kazanacaksın diye.
  Toplam 4000 lira ödemem gereken kredi taksidi var, çok kötü hissediyorum şuan, kendimi zor tutuyorum.
  Geçen ay son paramı da kumar da yedikten sonra kendime bir söz vermiştim, artık maaşımdan 1000 lira kendime ayırıp, kredi borcunu vb ödedikten sonra kalanı ile sağlam bir hissenin senedini alıp unutacsgim diye, inşallah yaparım bu dediğimi. Kumar yüzünden 1 lira birikimim yok, bir sürü borcum var

  1
  0
  • Geçen ay ile bu ay arasında sen bi fark görüyormusun kaybın dışında? Ondan öncekileri de hatırla tabi. Bırak güzel kardeşim kumarı tek gerçeği kaybetmektir. Keşke kaybedilen sadece para olsa!

   • Merhabalar arkadaşlar bir güncelleme yapmak istiyorum.
    Yazıyı ben yazdım. Borcum anlık olarak 70 bin TL ve 95 bin TL lik birikim hesabunda ki altını da bitirdim durduramıyorum kendimi.
    Umarım bir gün bırakacağım dönüp yazılarımı okuduğum zaman kötü anı diyip geçeceğim.

 4. Can merhaba,

  Yaşın genç ve henüz hayatının baharındasın. Bir hatadır bulaşıp kumar ateşinin fitilini yakmışsın kendinde. Ama ölüm düşüneceğine mücadele etmeyi denesen? Ölüm korkakların düşündüğü bencil bir harekettir. Daha yaşım genç deyip kendini gaza getirsen, bak başarılara imza atıyorsun. O bulunduğun ortamlardan ve Ali’den de uzaklaşsan her şey yoluna girecektir. Bu zevkler şimdi genç olduğun için çok cazip geliyor olabilir ama geleceğini kurmak istiyorsan hemen fabrika ayarlarına dön ve mutluluğu anı yaşayarak ara. Sevgiler güzel kardeşim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir