Yaka Bırakmayan Düşman!

Yazar Hakkında

 • İsim: Burak
 • Yaş: 24
 • Nereden:  Türkiye
 • Meslek: Memur
 • Kaybedilen Miktar: 150.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 5 – 7  Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kendinizi tam anlamıyla kısıtlatın.

Merhaba arkadaşlar 24 yaşındayım. 2 yıl önce mesleğime başladım. Başlamadan önce ara sıra iddia oynuyordum. Arkadaşlar vasıtasıyla ruletle tanıştım ancak gelirim az olduğundan 3-5 atıp çekiliyordum. Mesleğe başladıktan sonra gelir arttı tabi küçük borçlarım vardı onları kapadım. Hatta eve para vermeye başladım ama 2 ay sürdü.

Bir hırstır eve verdiğim paradan sonra elime kalan para yetmedi. Hemen tabii casinoya attım “az alayım çıkayım” derken birden -2 bin kayıpla çıktım. Neyse “gene alırım” dedim ve tekrar yükledim. Borcum oldu 4 bin ve ödememin imkanı yok. Halbuki kredi çeker, küçük küçük öderdim. Anneme “bir arkadaşıma borcum var” diyerek onlara verdiğim parayı geri aldım. Siteye kaybettiğim parayı yediremedim kendime. “O parayı bir şekilde geri almam lazım” dedim kendi kendime. Her şey yedirememekten, yani o kadar didinip çalışıp kazandığın paranın bedavaya gittiğini görmekten başlıyor zaten.

Hemen aldığım parayı da hiç ettim ve peşine bir kredi çektim oldu. Bu kredi ile birlikte kaybım 10 bin oldu. En son dedim ki; “Küçük küçük deneyeceğime bir kredi daha çekip, yüklü oynamayı deneyeceğim.” 10 bin lira kredi çektim ve siteye attım. Bu 10 bin 19 bin lira oldu ve ben ikilemin ortasında kalmıştım. Bir yanım “çek parayı öde borçlarını temize çık” diyor, diğer yanım “21 – 22 bin lira yap, cebine de kalsın biraz” diyor. Ben maalesef herkesin tecrübe edindiği gibi içimden gelen o tatlı mesajlara inanıp, şansın benden taraf olduğunu düşünerek devam ettim.

Bu kararın sonunda kumarın gerçek yüzünü bir kez daha görerek 19 binden de oldum. Borcum artık 20 bin lira olmuştu ve artık eve para vermemeye başladım. Kötü gözle bakmaya başladılar. O saatten sonra elime ne geçiyorsa hiç düşünmeden kumara gidiyordu. Devamlı oynuyorum, kaybetsem de kazansam da çıkmıyordum. Lanet bankada verdikçe para veriyor sağ olsun!

Kurtaran hesabı, ihtiyaç kredisi, kredi kartı derken borç oldu 80 bin lira. Mecbur anneme söylemek zorunda kaldım ki kadıncağız kafayı yedi, çıldırdı ama ana yüreği kıyamadı. Acil ödemem gereken miktarı verdi ve o borcun acil kısmını ödedik. Gerisini taksit yapacağız bir de birine kredi çektirecektim. Ben Ne yaptım peki? 2 arkadaşa kredi çektirdim 15’er bin liralık! Annem 1 arkadaşa çektirdiğimi biliyor sadece. 15 bini tekrar zararımın peşine düşerek hiç ettim ve nihayetinde mecbur onu da söyledim. Onu da yüreği dağlanarak kabullendi.

Sonra yine 9 bin bulup coin’lere girdim ama orada da kaybettim. Halbuki rulette hiç oldu çoğu kısmı paranın. Daha 1 hafta önce 3 bin lira kredi çektim ve geri ödemesi 12 ay vade ile 3.300 liraydı. Ulan 282 lira aylık taksit, ne olacak öde işte! Yok zoruma gitti o 285 lirayı ödemek ve gittim gene oynadım, gene gitti 10 bin lira. Şimdi kara kara düşünüyorum “Ne yapacağım ben?” diye…

Anneme söylersem artık bana hiç güveni kalmaz. Maaşımın kontrolünü de annem yapıyor. Tabi şöyle de bir şey var. Şu an annem benim maaşa karışmasa bu son borçları rahat öderim ama ipimi salarsa da tekrar oynarım. Arkadaşlar bugün burayı çok okudum. Benim buradaki birçok kişi gibi eşim veya çocuğum yok. Ayrıca yaşımda daha genç. Borcumu da öyle tahmin ediyorum ki 6 – 7 aya bitireceğim İnşAllah.

Bir buçuk yılım hep borç ödemekle geçti ve yarım yıl daha böyle geçecek ama ben bekarım ve psikolojim alt üst oldu diyorum. Ailesi yıkılanları okudum burada. Beterin beteri varmış diyorum. Allah sabır versin! Ben daha da oynamam en son yaptığım hatayı da kendim küçük küçük ödeyerek bitireceğim belli etmeden. Oynamayın dostlar, gerçekten oynamayın! İntihara kadar yolu var! Düşünmedim değil!

3 Yorumlar

 1. Bu yazıdan 9 ay sonra filipinler de kendi işimi başlattım(gıda sektörü) ve burada evlenip güzel bir yuva kurdum. Kumarsiz hayat gerçekten de çok güzel.
  Allah kimseyi bu bataklığa düşürmesin

 2. Burak merhaba,

  Öncelikle yaşın genç ve bu kararı kötü de olsa şimdi bu sitedeki hikayeler vesilesiyle bıraktığına çok sevindim ki bu tarz geri dönüşler benim savaşma ruhumu daha da canlandırıyor. Ama senden ricam artık kumarla alakalı hiçbir borcunu o zavallı anneciğine söyleyerek daha fazla hasta etme o insanları. Dönüp dolaşıp aynı kapıya çıktığını da ne güzel tecrübe edinmişsin. Kumardan kimse uzun vadede karlı çıkamaz. Kısa vadede bile sana 3 bin 5 bin verirken neler götürdüğünü sen biliyorsun!
  Kumar kazandırırken aslında bizi biz yapan en önemli özelliğimiz olan mutluluğumuzu elimizden alıyor. Kimse bu felaketin farkında değil. Parada değil her şey! Bir güne keyifsiz uyanmanın, gün içinde yaptığın hiçbir şeyden zevk alamamanın veya onursuz, yalnız ve sürekli kaygılı yaşamanın tek sebebi kumardır! Bak kendin bile bu yaşında intihar düşünüyorsan, kumarın senden neler götürdüğünü görmeli ve bir daha elini bile sürmemelisin ki sen 6 aya düze çıkıyorsun hadi yaşın 25 olsun. Daha nice başarılara imza atacağın günler var. Genç yaşta memur olmuşsun yerinde olmak isteyen milyonlar var.
  Elindekilerinin ve annenin kıymetini bil, yoksa benim gibi sende hasret kalacaksın yaşamaya!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir