Yaşamayan Bilemez, Siz Yaşamayın!

Yazar Hakkında

 • İsim: Can
 • Yaş: 32
 • Nereden: İzmir / Türkiye
 • Meslek: Memur
 • Kaybedilen Miktar:
 • Kaybedilen Zaman: 3 -5 Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: Kumar insanı bitirir.

Kuzenim ve arkadaşı benden borç alıyor ve bir gün sonra veriyorlardı. Benim durumum onlara göre iyiydi. İlk zamanlar önemsemiyordum ama sonraları dikkatimi çekti. Ne yapıyorlar diye merak ettim sorduğumda ise, “iddaa oynadıklarını” söylediler. Bende artık onlara borç vermeyeceğimi söyledim. Bir gün son kez ısrarla borç istediler ve şampiyonlar ligi maçından benim maaşımın 4 katı para aldılar.

O senelerde 2015 gibi bir memur maaşının 4 katı güzel paraydı. Şaşırdım çünkü devamlı kazanıyorlardı. Bense birikim yapmaya çalışıyordum. Bir gün bir kafede oturup maç analizi yaparlarken benim fikrimi sordular. Bende birkaç maç için fikir verdim ve nasıl olduysa bilmiyorum onları şaşırmıştım. Onların tahminleri yatarken benim söylediklerim tutmuştu. Sonra bana; “sen bu işi biliyorsun, oynarsan çok paralar kazanırsın!” gibi şeyler söylediler.

Bende bir sonraki buluşmada “bana da öğretin!” dedim. Demez olaydım! Bana tek tek öğrettiler ve siteye üye yaptılar. İlk başlamam yabancı bir site ile oldu. İlk zamanlar 20 lira, 50 lira ile oynuyor, kazandıkça keyif alıyordum ve kazandığımı yiyip içiyordum. İyi gidiyordu ama akabinde sezon bitti ve maçlara ara verilmişti. Ama ben o tatlı paraya alışmıştım. Hala oynamak istiyordum. Hiç bilmediğim maçlara oynuyordum.

Bir anda maaş hesabından on bin gitmişti. Geceleri uyuyamıyordum. Kredi çekip yerine koydum. O an durmayı düşündüm ama olmadı, yapamadım. Devamlı oynuyordum. Sonra kredi kartımın limitini maaşımın 5 katına çıkarmış banka hesabıma girip çıkan paradan dolayı. Bu benim için bir dönüm noktası oldu. Onun da limitini bir iki ayda sıfırladım. Kredi çektim ve kartı kapattım. Tekrar kart açılınca gene oynadım ve gene kartı sıfırladım.

Artık banka kredi vermiyordu. Kardeşimden borç aldım birkaç kere, oda gitti. Abimden aldım, kaybettim. Devamlı kaybediyordum. Kazansam da kaybediyor, kiramı ödeyemeyecek duruma geliyordum. Hatta elektrik, doğalgazım kesilecek durumlara bile düşüyordum. Sonra aileme söyledim, destek oldular. Biraz toparlar gibi oldum ve o arada evlilik kararı aldım, evlendim. Evlendikten bir sene sonra tekrar oynadım.

Arabamı sattım, babam kredi çekti, eşimin ailesi yardım etti ama nafile. Ben gene oynadım. Kurtulamadım. En son eşim ayrılık kararı alınca durdum. Oynamıyorum ama bu kumarın insana yaşattığı psikolojiyi kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Yalan, dolan, stres, hayattan zevk alamama, çaresizlik, bunalım, uyku bozukluğu ve daha aklınıza gelen ne varsa her şeyi yaşatıyor insana. Güvensizleşiyorsun, iş hayatın olumsuz etkileniyor, çaresiz gibi hissediyorsun, sürekli kaygı içindesin ve daha niceleri.

Kumarın kötü olduğunu bile bile oynuyorsun. Kumar olmadığında sanki boş yaşıyorsun algısı ile yaşıyorsun. Çok denedim bırakmayı ve İnşAllah bir daha başlamam. Yazımı şu şekilde bitirmek istiyorum. Beni bu batağa sokan kuzenim ve arkadaşımın şu an hayatları tam anlamıyla mükemmel gidiyor. Ben onlarla görüşmüyorum artık. Kendim bitkin, sorunlu bir adama dönüştüm. Onların yaşamları, aile hayatları harika gidiyor. Diyeceğim son söz şu; Kumarın bu kadar kötü bir şey olduğunu yasamayan bilemez! İnşAllah sizler yasamazsınız.

2 Yorumlar

 1. İkisinde kumarı braktı benim hayatımı mahfettikleri ile kaldılar beynimin almadığıda bu onlar nasıl bıraktılar ben da ben bataklığın içindeyim

 2. Can merhaba,
  Hikayende kumarın yarattığı sonuçlardan fazlaca yer edindiğin için paylaşıma aldım. Yoksa kısa hikayeleri paylaşmadığımı belirtmek isterim. Sana sadece kendimden örnek vermek isterim. O semptomları dibe giren herkes yaşıyor. Özellikle bağımlılığın hat safasına ulaşıldığında kontrol edilemez olmanın yarattığı öz güven ve tatlı mesajların kurbanı olup, tam kumar baronlarının istediği kıvamda hareket ediyorsun.
  Bağımlılığı olan herkese ciddi bir mesajdır bu. İyi dinleyin! Eğer başkasından borç alıp kumardan kazanarak yerine koyarım düşüncesini tereddütsüz bir şekilde eyleme döküyorsanız, sizin de benim gibi, can gibi ve daha binlercesi gibi kumar bağımlılığında patolojik sınırda olduğunuz aşikardır.
  Bu tarz eylemleri yapanlar derhal banka hesaplarını bloke etsin. Bankayla işiniz olmasın! O tatlı namussuz mesaj öyle bir rahatlıkla size o krediyi çektiriyor ve kumarın içine sürüklüyor ki, o noktadan sonra hayatınızın içine ediyorsunuz. 100 kişinin %99’unda bu böyle oldu. Bu istisna değişmez! Bırakın kendinize güvendiğinizi söyleyen o namusuz mesajı. O mesajla hareket ettik ve hepimiz aynı noktadayız.
  Kumar size ait olmayan parayla oynanmaz. Kumar hiç oynanmaz ama borçla kumar oynuyor ve bundan bir rahatsızlık duymuyorsanız, namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum ki geleceğiniz nokta imkanlar dahilinde kesinlikle burası olacaktır!
  Lütfen ama lütfen fark edin. Ya nasıl anlatılır ki daha. Anlayın ulan bu seviyeye geldikten sonra gelip burada ağlamak hiçbir boku tamir etmiyor. Önemli olan şu mesajı şimdi alın.
  Şimdi sana bir sorumla yorumu bitirmek istiyorum ki eminim okuyucularda benim gibi şaşırmış ve merak etmiş olacaktır. Seni kumara alet eden o haysiyetsiz kuzenin ve arkadaşı nasıl oluyor da hayatları güzel devam ediyor, bunu anlamadım! Kumarı mı bıraktılar, gayri meşrumu kovalıyorlar biraz daha detay verirsen sevinirim. Allah’a emanetsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir