Yazık Etme Kendine!

Yazar Hakkında

 • İsim: Onur
 • Yaş: 30
 • Nereden: Türkiye
 • Meslek:
 • Kaybedilen Miktar: 200.000 Lira
 • Kaybedilen Zaman: 10+ Yıl
 • Tek Cümlelik Kumar Özetin: İnsan gibi yaşamak istiyorsanız, oynamayın!

Neresinden başlayacağımı bilmiyorum. Bir kaç gündür buradaki hikayeleri başa sarıp sarıp okuyorum. Biraz olsun “benim gibi olan başkaları da varmış” deyip rahatlıyorum. Nihayetinde bende hikayemi yazmaya karar verdim. Hem birileri için dert ortağı olmak, hem de bu oyuna yeni bulaşmış arkadaşlar için daha geç olmaması için belki ibret alınır diye yazıyorum. Evet bende bu oyundan batanlardanım.

Kumarı, özellikle de İddaa’yı lise yıllarından beri oynarım. Üniversite hayatım rezillik içinde geçti. Ailemin maddi durumu fena değildir ve beni hiçbir zaman harçlıksız da bırakmamışlardı oysa ki ama ben elime ne geçtiyse kumar oynayıp, oturup bütün üniversite hayatım boyunca maç izledim. Evet inanılır gibi değil. İzmir gibi bir şehirde yaşadım ama asosyal hatta bence doğrusu asalak gibi bir üniversite hayatım oldu.

Ara ara kazansam da hiç hayrını görmediğim ve sürekli borç içinde yaşadığım bir dönemden bahsediyorum. Daha doğrusu merak edip bulaşan herkesin geçeceği yollardan. Uykuların kaçar, kendi ellerinle hayatını çıkmaza sokarsın ve benimde böyle geçti herkesin hevesle yaşamak istediği o güzelim üniversite hayatı. Ama bitmedi, hani derler ya beterin beteri varmış. Nereden bileceksin o yılların bile henüz iyi günlerim olduğunu.

Öyle böyle okul bitti. İzmir’de 1 yıl iş bulamayınca bende gurbete çıktım. Aklımdaki tek planım 1 yıl burada çalışıp, 20-30 bin lira para biriktirdikten sonra ailemin yanına geri dönmek ve iş aramaya devam etmekti. Ama bende bu aptallık varken, evet aptallık diyorum çünkü dopamin seviyesi, tutku vs. bunların hepsini bende yaşadım. Benim asıl sorunum burayı çıkış kapısı olarak görmemdi buradan para kazanılacağına, hatta düzenli bir gelir elde edeceğine o kadar çok inanıyordum ki gittim kredi çektim.

Banka daha işe yeni başladığım için ve üniversiteden zedelenen kredi notumun düşüklüğünden dolayı sadece 30 bin lira kredi verdiler. Tabi ben bunu koşa koşa bahise yatırdım. Şansım yaver gitti parada kazandım. İşte bu noktada herkese gelen o düşünce bana da geldi. Dedim ki kendi kendime; “Bir iki sefer daha bu şekilde kazanırsam, çalışmama da gerek kalmaz ve hemen İzmir’e geri dönerim”

Tabi böyle olmuyor maalesef. Sonuç hüsrana bağladı ve o kazandığım parayı ve çektiğim krediyi de geri verdim. Durum böyle olunca yeni bir plan yapmam gerekiyordu. Koy vermedim kendimi ve yeni plan yaptım. 6 ay çalışıp borçlarımı ödeyecektim ve diğer bir 6 ayda kendime çalışacaktım. 6 ay borçlarımı ödeyene kadar çalıştım. Sonuç 70 bin limitli kredi tanımlandı bana. Arkadaşlar sadece 3 saat içinden ben o parayı kaybettim.

Maçın birine 45 bin bastım sırf 72 bin kazanıp krediyi geri kapatabilmek için. O da gelmedi tabi. Faiziyle beraber 100 bin kredim bunun yanında da ek hesap, kredi kartları derken 125 bin borcum var. Bu durumda İzmir’e geri dönme hayalim suya düştü. Daha da acısı 2 yıl boyunca, yemeden içmeden bedavaya çalışacağım. Ne için? Kumar oynamak için… Arkadaşlar kendinizi kandırmayın. Yaptığımız aptallık. Bunun başka hiçbir açıklaması yok.

Bakın Allah şahidimdir, arkamda bırakacağım gözü yaşlı ailem olmasa, bir saniye ahiretimi de düşünmem kafama sıkarım. Çünkü bizler gerçekten yaşamayı bile hakketmeyen zavallı insanlarız. Dışarıda insanlar iş bulamıyor, bizler ailelerimizin eşinizin çocuğumuz rızklarını saçma sapan bir hayal tutku hobi vs. adı neyse artık ona harcayıp, ömür boyu boş yere bedava çalışarak tüketiyoruz. İş yerindeki diğer mühendis arkadaşlarım arabalarını aldılar, ev alma planları kuruyorlar. Ben daha 2 yıl boyunca bedava çalışacağım.

Yazık günah! Kendimden iğreniyorum artık! Ha “kumarı bıraktın mı?” diye sorarsanız, “Evet. Bıraktım!” 1 aydır elimi sürmüyorum ama niye biliyor musunuz?  Artık o miktar bir paranın kazanılacağına, o oranı yakalaya bileceğime ne inancım var ne de maç takip edecek gücüm var. Allah’tan tek dileğim bana 2 yıl daha işimi nasip etsin, ben bu borcu ailemin üzerine yıkmayayım. Çünkü böyle bir şeyi kaldıramam. Hala oynayan da varsa o kayıplarımız geri gelmez. Uykusuz geceler, yaşam sevincinin azalması, huzursuzluk, bütün bunlar en azından borçlarımız bitene kadar. Hatta ondan sonra bile biz bunu yaşayacağız. Bunu kabullenip önünüze bakın.

4 Yorumlar

 1. Onur merhaba,
  Anlatımından anladığım kadarıyla pişmansın ama kafandaki netlikte şüphelerim var. Sanki bugün düze çıksan hıncını alacakmışçasına dökülüyor kelimeler ağzından. Nefretini çok net anlayabiliyorum ama sana birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.
  Kumarı aptal olduğun için oynamazsın. Kumar bir bağımlılıktır ve seni 45 bin basmaya iten düşüncenin başından sonuna kadar tasarlamayan ve sana o eylemi gerçekleştirme gücüne sahip bir bağımlılıktan bahsediyorum. Ben bağımlı olduğuma ikna olduktan sonra yola start verebildim. Her zaman aynı döngüye düşmenin başka bir açıklaması olmazdı.
  Eminim sende kafanda “10 binde olsa çıkarım!” kafasıyla girdiğin serüvenden defalarca fazlasını görmene rağmen yine gecenin sonunda yaşadığın tablo aynı ise (kayıp, stres, yeni borç ve uykusuz kalma) sen aptal değil bağımlısın güzel kardeşim.
  Sen sihirbazların gerçekten yoktan birşeyi var ettiklerine inanıyor musun? Aslında böyle bişey yok ama biz görmek istediğimiz açıdan baktığımız için diğer tarafını görmeyiz. Sigaranın zararları var ve bile bile içiyoruz. Bu aptal olduğumuz anlamına gelmiyor. Psikolojik bağımlılık fiziksel bağımlılıktan daha tehlikelidir. Sebebi ise davranışsal değişikliklerin unutulması veya tekrarlanmasını önlemek hayattaki en zor görevdir.
  Lanet olsun ki insanlar nasıl bir tuzağın içinde olduklarından haberleri bile yok bu sistemin kurbanı oluyor herkes. Atlatılması çok zor bir durum ama imkansız değil. Tamamen bakış açısının değişmesiyle hayata yeniden doğmak mümkün ki ben sadece böyle yaptım. Ne doktor ne ilaç! Kendinizi tanıyın arkadaşlar. İçinizde olanı açığa çıkarın.
  Onur diğer bir mesele 3 saatin 2 yılına mal olacak olması! İşte kumar bu yüzden hayatını elinden alıyor. 3 saate verebileceği potansiyel parayı düşünerek, dopamin seviyelerini inanılmaz boyutlara sokuyorsun. Sonra kaybettikten 3 5 saat sonra o perde kendiliğinde çözülüp tabiri caizse seni gerçek dünyanın içine fırlatıp atıyor ve sen o şoku yiyince illüzyondan çıkmış oluyorsun.
  “3 saate 2 yıl verdim! Ben ne yaptım böyle!” sonra ertesi gün bir gün 1 yıl gibi geçmez olur ki karşılığında alacağın belli ve boşa gidecek düşüncesindesin! Hala illüzyondasın! Beynine bu zehri verdiler ve bu zehir sayesinde sürekli insanları o mekanizmaya bağlı tutuyorlar. Sen gaza gelip para kurtaracağım derken adamlar senin en fazla 3 – 5 saat takılıp gene para bulmaya gideceğini biliyor. Sistem şu anda ne hissettiğini klavyeye bastığın tuştan bile hissedebiliyorken sen hala böyle muazzam bir para tuzağına aptallık dersen olmaz! Bağımlı olduğunu kabul et ve kitabımı okumayı dene. Faydasını göreceğine inanıyorum. Unutma kendinden başlamadığın sürece o virüs içinde hep olacak ve şu yazdıkların emini bir kayıp arkası içinden gelerek dökülen notlar. Kumar sinsidir. Bir süre seni izler ve fırsatını bulunca illüzyon devreye girip bir şekilde sen hiç anlamadan o batağın içine gene çeker seni. Bu olmasın diyorsan önce bakış açını değiştirmen gerekir ki o da doğru mesajları beynine tanımlamaktan geçer.
  Allah yardımcın olsun.
  E-kitap: https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/kumar-pismanlktr

  • Admin merhaba sana ulaşabilir miyim

  • YORUMDA ÇOK HAKLISINIZ BENDE BORÇLARIMI BİTİRDİM SAYILIRDI 2 AY ÖNCESİ DEDİMKİ RAHATLADIM BARİ BİRAZ KEYİF İÇİN OYNAYAYIM ARTIK KENDİMİ TUTARIM NASILSA 100 TL ATAR VAKİT GEÇİRİRİM DEDİM AMA MAALESEF ONU KAYBEDİNCE TOPLAMDAN GENE 30 BİNİM GİTTİ DURDUM SONUNA KADAR GİTMEDİM AMA DEFALARCA AYNISINI YAPMIŞTIM VE KİTABINI ALIP OKUYORUM HEMDE HER FIRSATTA TAMDA ANLATTIĞINIZ GİBİ OLMUŞTU HERŞEY VE ARTIK TAKİBİDE VE OYNAMASAM BİLE CASİNO OYUNLARINI İZLEYİP MAÇLARI TAKİP EDİYORDUM ŞİMDİ SENİN YAZDIKLARIN SAYESİNDE BUNLARIDA BIRAKICAM..HERKESE TAVSİYEM LÜTFEN KİTABI OKUYUN HER HAFTA ÇÜNKÜ BİZİM MÜCADELİMİZ ÖMÜR BOYU SÜRECEK BENİM YAZIMIN BAŞLIĞI BUYDU ..ARA ARA GİRİP YAZARIM İNŞALLAH HEPİMİZ KURTULURUZ AMA BU İŞ KOLAY DEĞİL BİR AN BİLE BOŞLAMAYA GELMİYOR İNANIN..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir