Kaybetmenin Sonu Yok!

Yazar Hakkında

  • İsim: Murat
  • Yaş: 22
  • Şehir/Ülke: Edirne / Türkiye
  • Meslek: Öğrenci
  • Kaybedilen Miktar: 240.000 ₺
  • Kaybedilen Zaman: 1 – 3 Yıl
  • Kumar Borcunun Kaynağı: Maaşlarım, Krediler, Kredi Kartları, Altınlar
  • An İtibariyle Kalan Borç: 70.000 ₺

Merhabalar, ben Murat, 22 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Üniversite de derecesi olan ve akademik kariyere hazırlanan bir öğrenciyim. Kumarla 2 sene önce üniversiteler pandemi sebebi ile uzaktan eğitim verirken tanıştım. Bir gece bir arkadaşım mesaj attı ve dedi ki; “Bir oyun var bak 50 TL’yi 500 TL yaptım!” Tabi ben de merak ettim ve nasıl olduğunu sordum. O da anlattı. Nişanlım ile konuştum ve en fazla 200 TL dene ama başka deneme dedi. Alkol bağımlılığım yok ama sigara bağımlılığı ve oyun bağımlılığım var. O da farkındaydı ve kumara bağımlı olma potansiyelimi ön görebiliyordu. Bu sebeple birçok kez uyardı.

Neyse yatırdığım o 200 TL aynı gece 600 TL oldu. O zamanlar bu miktar benim aylık gelirim kadardı ve çok mutluydum. Kendi kendime; “İnsanlar tüm gün çalışıp aldığı bu parayı ben 5 dakika da aldım. Çalışmak ne saçmaymış!” Neyse sonrasında devam ettim ve 1000 TL kaybım oldu. Dedim “bunlar dolandırıcı” ve bıraktım. 6 – 7 ay boyunca aklımın ucundan dahi geçmedi. Sonrasında üniversiteler açıldı ve bir çocuk ile tanıştık. Aynı yurtta kalıyorduk ve aynı bölüm de okuyorduk. Gel zaman git zaman daha yakın olduk, bunlar kumar oynuyordu ve bana da; “gel sende, belki kazanırız!” dediler.

“Tamam” dedim ve gittim. 500 TL’den 3 kişi iddia yaptık ve tabi ki kaybettik. Sonrasında çocukla daha yakın olduk ve durmadan kumar konuşuyorduk. Bir gece aklımıza takıldı ve 2.500 TL ben 2.500 TL arkadaşım ortak kasa yapıp girdik ama hepsi gitti. Bunun sonrasında hırs yaptım. 2 gün sonra kredi kartından 2 bin TL daha yatırdım ve erimesi 5 dk sürmedi. Ara sıra 500 – 1000 TL gibi miktarlar ile oynamaya devam ettim. Çok fazla kaybım yoktu ama o zaman ilk defa kullandığım Airpods kulaklığı satmak zorunda kalmıştım. “Geri kazanabilirim” düşünceleri hep aklımda bir yerlerdeydi.

Eve geldik ve malum deprem yaşandı. Benim için dönüm noktası da bu oldu. Babam yatalak hasta. 1 yıl önce felç kalmıştı. O yüzden eve giren çıkan para, ev ekonomisi tamamen benden soruluyordu. Bu süreçte 300 400 TL derken sonrasında miktarlar büyüdü ve tüm param gitti. Telefonumu sattım ve yine kumar oynadım. Tabi sonu hüsran. Sürekli kendime; “ya verirse ya kazanırsam” diyordum. O zamanlar borcum 20 bin TL idi ve resmen kıvranıyordum “nasıl öderim” diye. Bir gün yine girdim siteye ve 2000 TL 40 bin TL oldu. Tüm borçları kapattım ve kendime yeni telefon aldım. Çok mutluydum ve her şey güzel geliyordu.

Bu Yazı İlgini Çekebilir: Psikolog Kumar Bağımlılığını Çözer mi?

Ufak ufak devam ettim. Durmadan kazanıyordum ve sistemi çözdüm sanıyordum. En sonunda 30 bin TL kredi kartı limitini bitirmiştim ve anneme söyledim. Neyse sonrasında teyzemden borç aldık ve borcu kapattık bir daha oynamam dedim. Lakin devam ettim borçlar yine arttı ve bilgisayarımı sattım. Sonrasında 25 bin küsur borcum varken babamın bankada biriktirdiği 98 bin liralık altın hesabı aklıma geldi. Hemen girdim ve parayı çektim. Borcu kapattım ve sonrasında tekrar kumara girdim. 15 bin TL’yi tek sefer de bastım ve 90 bin lira olarak çektim. Tüm zararım kapanmıştı, babamın parası yerinde duruyordu.

Kendime son model telefon, bilgisayar, pahalı saatler, kulaklıklar, her şeyi aldım. Artık tekrar mutlu hissediyordum kendimi. Borcum yoktu oynamaya devam ettim, 70 bin liralık telefon, 10 bin liralık saat, 20 bin liralık bilgisayar, 8 bin liralık kulaklık almıştım. Keyfim yerindeydi. Sevdiğim oyuna 10 bin lira para yatırdım. Cebimde hala 40 bin TL para vardı. Babamın parası yerinde duruyordu ve borcum yoktu. Her şey güzeldi. Bir gece; “keyfine 2000 TL atayım, giderse gitsin!” dedim. Yükledim ve para gitti. Duramadım o gece sabaha kadar 100 bin TL gitti. Sonrasında son 3 bin TL ile 112 bin TL aldım.

Ertesi gece aynı şeyi tekrar yaşadım. 110 bin TL gitti, 130 bin TL aldım. Arkadaşlarım uyardı, nişanlım uyardı ama durmadım. Ertesi gece 50 bin TL kaybettim. Durmadan oynuyordum. Kendimi durduramıyordum. Her seferinde “şimdi kazanacağım, şimdi kazanacağım!” derken tüm para gitti. Önce telefonu sattım. Sonra bilgisayar, sonra aldığım diğer her şeyi sattım. Tabi hepsini kaybettim. Kendimi durduramadım. İşte tam olarak kumar budur. Ne kadar kazanırsanız kazanın asla duramazsınız. Kazanırsanız kaybedersiniz! İşin özü budur. Bugün 40 bin TL kredi kartı, 30 bin TL’de kredi borcum var.

Dün maaş yattı ve 2 bin TL ile 20 bin kazandım. Borcumu ödesem maaşla birlikte çok rahatlayacaktım ama dedim ki; “biraz daha kazanayım, telefon alayım!” tüm para ve maaş gitti. Maaş dediğim para da babamın emekli aylığı ve benim gelirim yok. Bu süreçte nişanlım ile ayrıldık ve tekrar barıştık. Bir sürü para verdi borcu ödemem için ama ben durmadan kaybettim. Birçok yol denedim, benimle aynı durumda olan insanlar ile konuştum, destek almayı denedim, ailem ile konuştum ama çıkar yol bulamadım. Artık farkındayım, kazansam bile hiçbir şekilde kazanç sağlamayacağımın.

Beynimi ikna etmeye çalışıyorum ve bir daha oynamamak için sözler veriyorum kendime. Umarım başarabilirim, Yeni başlayan arkadaşlar; ben ve benim gibi insanların yaşadıkları çok benzerdir. Hep sonu kayıptır ve bırakmak zordur. Beynimiz hastalandı ve bir illüzyonun içerisinde. “Ya olursa ya gelirse” diyerek ömrümüzü veriyoruz. Siz siz olun 5 TL bile yatırmayın. Kendinize, ailenize bunu yapmayın. Kötü insanların cebini doldurmayın. Esenlikler dilerim.

Güncel Video ve Hikayelerden haberdar olmak için Türkiye’nin İlk ve Tek Anti-Kumar platformu olan www.kumarpismanliktir.com’u aşağıdaki sosyal medya kanallarından da takip edebilirsiniz. Ayrıca sizin de benzer hikayeniz varsa, sizde bu platformda paylaşarak dayanışmaya katkıda bulunabilirsiniz.

İletişim: https://kumarpismanliktir.com/iletisim/

Hikaye Gönder: https://kumarpismanliktir.com/hikaye-gonder/

İllüzyon E-Kitab: https://www.kobo.com/tr/tr/ebook/lluzyon-1

Facebook: https://www.facebook.com/Kumarpismanliktir

Youtube:  https://tr-tr.facebook.com/Kumarpismanliktir/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir